Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Bel soğukluğu veya öteki ismiyle gonore, hem kadınları hem de erkekleri etkisi altına alan bakteriyel enfeksiyon türüdür. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar arasındadır ve bilhassa rektum bölgesi, boğaz, konjunktiva ve üretra bölgesini etkilemektedir.

Rahatsızlığa yol açan Neisseria gonorrhoeae (gonokok), 1879 senesinde Alman doktor Albert Neisser aracılığı ile ortaya çıkmıştır. Bel soğukluğuna neden olan etkenin saptanması, rahatsızlığın teşhis ve tedavisi için önemli adımlar atılmasına olanak sağlamıştır.

Bel soğukluğu yaşayan bir erkek ile ilişki sağlayan her kadının enfekte olması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece %60*90 kadında enfeksiyon gelişim gösterir. Kadından erkeğe kolay bir şekilde geçmez.  Bel soğukluğu yaşayan bir kadın ile ilişkide bulunan erkeklerin %20-40'ı enfektedir. Bu enfeksiyon kadınlarda en çok rahim ağzında yerleşim gösterir. 

Dokuların yapısından dolayı vajinaya bu bakteri yerleşmez. Rahim ağzı (serviks) haricinde sırası ile ürethtra ve vajinanın hemen giriş kısmında her ki kısımda bulunan bartholin bezlerini tutmaktadır. Kadınların %80'inden çoğu belirli bir semptom göstermez. Bu kuluçka zamanının değişiklik gösterebileceğinin belirtisi olarak ifade edilir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğunun yaygın olarak görülen belirtisi yakınma yani genital akıntıdır. Bu akıntı sarı-yeşil renktedir ve kötü kokar. Sümüğe benzeyen bir dokusu vardır ve enderde olsa kaşıntı da olabilmektedir. Bunlar ile birlikte idrar yaparken yanma da yaşanabilir. Akıntının ardından en yaygın görülen şikayet ise kasık ağrısıdır. 

Genellikle her iki bölümde de ağrı yaşanır. Öğleden sonra ve akşam yükselen ateş görülebilmektedir. Bartholin bezi tutulmuşsa vajina girişinde şiddetli ağrılı bir şişlik yani bartholin absesi görülebilir. Mikroorganizmanın kan dolaşımına geçmesi durumundaysa eklem bölgesinde de enfeksiyona neden olabilir. 

Eklem ağrısı ve şişliklerine rastlanabilir. Bir tek eklemde semptomlar kendini belli etmez. Ağrılar gezici türdedir. Bir eklem düzelerek belirtiler ötekinde gözlemlenir. Buna gezici eklem ağrıları olarak da isimlendirilir. Ender de olsa gonokoka bağlı boğaz enfeksiyonu gelişebilmektedir. Doğum sırasında anneden bebeğe geçebilmektedir. Gonorenin yan etkilerinden biri pelvik iltihabı hastalığıdır. Enfeksiyon tüplere ve yumurtalıklara kadar ilerlemesi olarak ifade edilir. Kısırlık ile birlikte birçok yan etki gözlemlenebilir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Teşhis Nasıl Konur?

Teşhis, servikal ve vajina akıntısının değerlendirilmesi sonucu konulmaktadır. Vajen kültürü alımının en yararlı olduğu durum gonoredir. Kültürde gonokokların üretilmesi teşhis konulması için yeterlidir. Klinik olarak teşhis edilmiş olsa bile bu durumun kültürle saptanması gerekmektedir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Nasıl Tedavi Edilir?

Bel soğukluğu tedavi durumuna son derece duyarlı bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Antibiyotik tedavisi uygulanarak kişi sağlığına kavuşabilir. Antibiyotik kullanımının ilk haftasından sonra kültürler tekrar edilip enfeksiyonun iyileştiği saptanmalıdır.

Gonokok olarak adlandırılan bakterinin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Cinsel yol ile geçen rahatsızlıkların en yoğun görüleni olarak belirtilir. Bu hastalığın tedavisi vardır.
Gonore veya yaygın olarak bilinmekte olan bel soğukluğu, Neisserria gonorrhoeae adlı bir virüsün yol açtığı cinsel yol ile geçen bir enfeksiyon türüdür. Cinsel ilişki esnasında semen ve vajinal sıvılar yolu ile geçer. Gonokokkal enfeksiyonu bütün tün dünyada önemli bir sağlık problemidir.
Gonore geçiren birçok insan tedaviye başladıktan 1-7 gün sonra sağlığına kavuşur. Fakat kişinin sağlığına kavuşma zamanı bireye geçen bakterinin yapısı ve kişinin durumuna göre farklılık göstermektedir.
Bu hastalık; penis, vajina, ağız, anüs'e dokunmak ile kişiden kişiye geçmektedir. Spermin olmasına gerek yoktur. Cinsel temas ile, öpüşme, dokunma ile de bulaşmaktadır. Doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir.
Fakat gonore kendi kendine geçen bir rahatsızlık olarak ifade edilir. Bel soğukluğunun bu yüzden tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediğinde önemli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 03 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,