Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bağırsak Enfesksiyonu Nedir?

Bağırsak enfeksiyonu, halk deyimi ile ishal olarak da bilinmekte olan ve kişilerin yaşamı boyunca belirli zamanlarda karşı karşıya olduğu bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Her yaştan insanı etkilemek ile beraber yaşı küçük olan çocuklarda daha yaygın görülmektedir. Bağırsak enfeksiyonu; ishal, kusma, karında ağrı gibi sorunlara yol açtığından dolayı gündelik hayatı zor hale getirmektedir ve uzun sürmesi durumunda da sıvı kaybetme gibi olumsuz etkilere yol açar. Bundan dolayı bağırsak enfeksiyonu taşıyan bireyler kesinlikle hastanelere başvurarak tavsiye edilen tedavi planına göre gerekli tedbirleri almalıdır.

Bağırsak enfeksiyonu (gastroenterit), bakteri ya da virüs gibi mikrop ajanların, parazitlerin sebep olduğu bir hastalıktır. Gıda zehirlenmeleri de bağırsak enfeksiyonunun meydana gelmesine neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonu taşıyan kişilerde bağırsak florasının değişmesine bağlı olarak sindirim sistemleri kötü yönde etkilenerek ishal problemi meydana gelir. Sıvı dışkılamaya bağlı şekilde hasta kişiler devamlı olarak tuvalete çıkma gereksinimi hisseder.
Gastroenterit bunun ile birlikte sıvı kaybetmeye yol açar, bundan dolayı yorgun olma, bitkinlik gibi kötü sonuçlara yol açar. Hastalığı taşıyan kişilerin pek çoğu tarafından merak edilen konuların başında bağırsak enfeksiyonu ne kadar sürer, ne zaman iyileşir şeklindeki soruların cevaplarıdır. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı okullar, tuvaletler gibi temizliğin ev ortamına göre yeterli olmadığı alanlarda bulaşma ihtimali fazladır.
Enfeksiyona sahip olan kişiler, hastalığın iyileşme süresinin uzaması durumuna göre meydana gelebilecek önemli komplikasyonları engellemek adına hemen bir sağlık kuruluşuna gidip, gereken testleri yaptırmalıdır ve tedavilerine başlamalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu Çeşitleri Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonu, pek çok sebebe bağlı meydana gelebilir. Rahatsızlığa neden olan etkilere göre tedavi planı da değişiklik göstereceği için ishal şikayeti ile hastanelere başvuran hasta kişilerde ilk olarak rahatsızlığın enfeksiyondan kaynaklı olup olmadığı tespit edilmeli, enfeksiyondan kaynaklanıyorsa hangi mikroorganizmaya bağlı olarak meydana geldiği öğrenilmelidir. Gastroenterit, bağırsakta enfeksiyona yol açan etkenlere göre 3 türlü grup altında incelenmektedir;


Bakteriyel Gastroenterit: Genel olarak E. Coli, Salmonella ve Compylobacter gibi bakteri çeşitlerine bağlı meydana gelen bağırsak enfeksiyon çeşididir. Gıda zehirlenmesine bağlı meydana gelen ishal bulguları da bakteri gastroenterit çeşidindedir.


Viral Gastroenterit: Rotavirüs, Adenovirüs ve Norovirüs gibi virüslerin yol açtığı bağırsak enfeksiyon çeşididir. Çocuklarda görülmekte olan ishal bulgularının büyük bir kısmı viral gastroenterit olarak karşımıza çıkar.


Paraziter Gastroenterit: Tenya, bağırsak solucanları gibi parazitlerin bağırsaklara yer etmesinden kaynaklı olarak meydana gelen bağırsak enfeksiyonudur.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonu, yaygın biçimde görülmekte olan bir sağlık problemidir ve belirtileri bütün hasta kişilerde hemen hemen aynı olmaktadır. En yaygın görülen bağırsak enfeksiyonu belirtileri aşağıdaki şekildedir;

 • Hızlı başlamakta olan sıvı ishal
 • Midenin bulanması ve kusma
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Ateşlenme
 • Baş ağrısı
 • Bitkinlik ve ani yorulma
 • Ağızda ve ciltte kuruluk
 • Fazla susama
 • Midenin ağrıması
 • Tansiyon düşmesi
 • Bacakların ağrıması

Bu belirtiler ishalin tipik belirtileridir ve bu durumların 1 haftadan uzun devam etmesi, enfeksiyonun önemini ya da değişik bir rahatsızlığın mevcudiyetini gösterebileceğinden dolayı hasta olan kişilerin hemen hastanelere başvurması gerekir. Sürekli bir şekilde bağırsak enfeksiyonuna yakalanan bireylerin kilo kontrolünde bozulmalar yaşanabilir. Obezite cerrahisine bağlı olan yutulabilir mide balonu https://npistanbul.com/yutulabilir-kapsul-mide-balonu gibi yöntemleri inceleme ihtiyacı bulabilirler.

Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

Gastroenterit, bir tür enfeksiyon hastalığıdır ve bu duruma yol açan ajanların bedene karışması ve bağışıklık sistemini yenmesi ile beraber gelişmektedir. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve bağırsakta enfeksiyona yol açan bakteriler ya da virüs ile enfekte olmuş bireylerden sağlıklı bireylere geçebilir. Sağlıklı olmayan şartlarda hazırlanan ya da uygun olmayan ortamlarda bekletilen yiyecek ve içecekler, temiz olmayan sular, tuvalet hijyeni ya da bebek bezi değişimi gibi hareketlerin ardından ellerin temizlenmemesi gibi sebepler rahatsızlığın gelişmesine neden olan etmenler arasındadır. Bu enfeksiyonların büyük bir bölümü viral enfeksiyonları olarak karşımıza çıkar. Antibiyotikler virüsleri etkilememektedir. Bundan dolayı bağırsak enfeksiyonuna yakalanan kişiler bilinçsiz ilaç tüketiminden kaçınmalıdır. Zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarında yaptıracakları tanı testleri ile rahatsızlığın sebebini tespit ederek buna yönelik tedavi almaya başlamalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Gastroenterit belirtileri ile hastanelere müracaat eden hasta kişilerden ilk olarak ayrıntılı tıbbi öykü istenmelidir. Daha sonra 24 saat içindeki dışkılama sayısı ve yoğunluğu, hasta kişinin kullandığı ilaçlar ve mevcuttaki kronik rahatsızlıklar kesinlikle bilinmelidir. Daha sonra uzman kişi tarafından yapılacak fiziki kontrol esnasında karın bölgesinden bazı kısımlara baskı yapıldığı zaman ağrı gözlemlenip gözlemlenmediği sorulur, karın sesleri dinlenebilir. Hasta kişinin dışkı numunesi alınıp incelenmek için ilgili laboratuvarlara gönderilir. Gaita testi şeklinde de isimlendirilen bu test ile dışkıda olan enfeksiyon etkileri araştırılıp, parazit ve parazit yumurtaları mevcutsa bunların tespiti yapılabilir, dışkıda kan bulunup bulunmadığı kontrol edilebilir. Uzman tarafından gerekli görülmesi halinde teşhisin desteklenmesi ve çeşitli rahatsızlık ihtimallerini önlemek için türlü kan testleri ve ultrason, tomografi gibi görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Uygulanan bütün testlerin ardından bağırsak enfeksiyonuna yol açan etkiler tam anlamı ile belirlenerek ve buna yönelik tedavi  planı uygulanır.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak enfeksiyonu, çok yaygın görülmektedir ve genel olarak dinlenme, bol sıvı tüketimi ve sağlıklı besinlerin tüketilmesi ile en geç 1 hafta içinde kendi kendine iyileşen bir hastalıktır. Bundan dolayı hasta kişiler genel olarak bir uzmana danışma gereksinimi hissetmezler. Bu enfeksiyona yakalanan kişiler dehidratasyonun engellenebilmesi için gündelik 2-2,5 litre su içilmeli, lif içeriği az olan ve sıvı besinler tüketilmelidir. Yemeklerin yağ oranları az olmalıdır, şeker tüketiminden uzak durulmalıdır. Yoğurt, ayran, kefir gibi gıdalar probiyotik bakteriler içermektedir. Bundan dolayı enfeksiyonun yok olmasına ve ishalin engellenmesine katkı sağlar. Bunun ile birlikte haşlanmış patates ve pirinç tüketmek faydalı olabilir. Ateş mevcutsa uzman tarafından parasetamol içeren ilaçların kullanılması tavsiye edilebilir.
Yoğun kusma durumunda ise sıvı kaybetmenin engellenmesi bakımından bulantı önleyen ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunlar ile birlikte hasta kişi mümkün olduğu sürece dinlenmeli, etrafındaki kişilere geçmesinin engellenmesi için hasta olan kişinin kullanmış olduğu tuvalet hastalık süresi boyunca başka insanlar tarafından kullanılmamalıdır, daha sonra ise çok ayrıntılı bir şekilde temizlenmelidir.

Bağırsak enfeksiyonunun giderilmesi için bol sıvı tüketilmelidir ve sağlıklı beslenilmelidir. Limonlu su, ballı çay, nane çayı gibi içecekler sindirimin rahatlamasına yardımcı olur. Çok şiddetli ağrılar ve çok fazla ishal durumu varsa sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Çocuklarda daha yaygın görülmek ile beraber bütün yaş grubunu etkilemektedir. İshal, mide bulantısı, kusma gibi rahatsız edici ve gündelik hayatı olumsuz etkileyen durumlara yol açar. Bunun ile birlikte bulaşıcı bir hastalıktır.
Kolit (bağırsak iltihabı) bağırsakların bir kısmını ya da hepsinin iltihaplanma durumu ile meydana gelen ölümcül olan bir rahatsızlıktır. Kolit (bağırsak iltihabı), semptomları içinde ishal mide bulantısı, kusma, ateşlenme ve halsizlik, karında ağrı ve kramplar, iştah ve kilo kaybetme gibi durumlarda görülebilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 29 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,