Yutulabilir Kapsül Mide Balonu

Yutulabilir mide balonu bir diğer adıyla elipse mide balonu genel anlamda özellikle obezite hastalarının tedavisinde işlevsel olarak kullanımı olan, herhangi bir anestezi işlemi gerektirmeyen veya cerrahi işleme gerek kalmadan yapılabilen bir kapsül mide balonu tedavisidir. Bu tedavi en çok kullanılan çeşididir. Yutulabilen kapsül mide balonu genellikle diyet ile kilo veremeyen kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hastalar doktor tavsiye ile beslenme şekillerini düzenler ve zaman içerisinde hızlıca kilo verirler. Yutulabilir kapsül mide balonu ile birlikte hastalar eskisi gibi açlık hissetmez kişi tokluk hisseder bu şekilde kişi daha az yer. İşe yarama prensibi diğer mide balonu yöntemleriyle aynıdır.

yutulabilir mide kapsülü nedir

Yutulabilir Kapsül Mide Balonu Nedir?

Kilo fazlalığı ve obezite artık tüm dünyada bir hastalık ve pek çok hastalığa neden olan bir salgın gibi görülmektedir. Sadece diyet ve egzersiz programı bu salgını yenmekte etkili olamamakta, onun için farklı çözüm yolları hayatımızda daha çok yer etmeye başladı. Ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden bir tanesi de balonlardır. Bunlar sıvı veya hava dolu olabilirler. Pek çok farklı balon tipi olmakla birlikte son zamanlarda yutulabilen kapsül mide balonu da uygulamada yerini almaya başladı. 

Yutulabilen Kapsül mide balonu yapı olarak diğer klasik balonlara göre daha yumuşak ve mide için daha az tahriş yaptığı bildirilmekte. Ayrıca uygulama Anestezi, Endoskopi olmadan rahat bir ortamda yapılması açısından da hasta için çok daha konforlu. Uygulanan Kapsül mide balonu 4-4,5 ay sonra içindeki sıvı yavaş yavaş atıldıktan sonra kendiliğinden dışkılamayla dışarı atılır.

Kapsül mide balonu kaldığı sürede hem az yemeğe, hem de iştahın azalmasına sebep olarak vücuttaki yağların eriyerek kilo vermenin gerçekleşmesini sağlar.  Kilo verme miktarı uygulanan kişinin yağ oranı ve programa uymayla bağlantılıdır. Ortalama olarak 16 haftada vücut ağırlığının %10-15 i azalabilir.

Yutulabilir Kapsül Mide Balonu Nasıl Yapılır?

Anestesisiz, Endoskopisiz ve Ameliyatsız kilo verme yöntemlerindendir. Hazırlık dönemi sonrasında rahat bir ortamda konuşularak gerçekleştirilen uygulama esnasında ucunda bir kanül olan kapsül suyla yutulup kontrol röntgen filmi çekilir ve yeri belirlendikten sonra kanül aracılığıyla mide içindeki kapsüle steril sıvı (500ml)  verilip şişirilerek balon haline getirilir; Daha sonra 2. Röntgen filmi çekilip balon pozisyonu kontrol edilir ve kanül çekilerek işlem sonlandırılır. Kapsül mide balonu yerleştirme işlemi aşağı yukarı 15-20 dakika sürer. Uygulama sonrasında takip programı düzenlenir.

Yutulabilir Kapsül Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir? 

18 yaş üstü ve vücut kitle indeksi 27’nin üstünde olan kişilere uygulanabilir. 

Yutulabilir Kapsül Mide Balonu Kimlere Uygulanamaz?

 • Geniş hiatus hernisi / mide fıtığı 
 • Geçirilmiş Mide ameliyatı ile midesinin bir kısmı alınmış veya bağırsak tıkanması ameliyatı 
 • Hamilelik veya aktif hamilelik denemesi  
 • Alkol veya ilaç bağımlılığı
 • Kanser (son 5 yılda)
 • Ciddi hastalıklar ( karaciğer, akciğer, böbrek…)
 • Aktif sindirim sistemi ülseri, kanamalar.
 • Çok uzun süre steroid kullananımı
 • Pıhtılaşma hastalığı gibi durumlarda mide balonu uygulanmaz.

yutulabilir mide kapsülü faydalari

Yutulabilir Kapsül Mide Balonu Uygulama Öncesi Süreç Nasıldır?

Anestesisiz, Endoskopisiz ve Ameliyatsız kilo verme yöntemlerindendir. Kriterlere uyan kilolu hasta uygulama öncesinde 1 hafta 10 gün hazırlık dönemi geçirir. Bu dönemde mide koruyucu alarak mide hazırlanır. İşlemden birkaç gün önce hastanın sıvı ve hafif beslenmesi gerekir. Uygulama günü sabahında hem mide koruyucu, hem de bulantı olmasın diye gerekli ilaç alınır ve yutulabilen kapsül mide balonu işlemi gerçekleştirilir. 

Yutulabilir Kapsül Mide Balonu Sonrası Süreç Nasıldır?


Uygulama işlemi sonrasında mide hacmi çok daha küçüktür bu yüzden az yenilir, ayrıca gıda midede kalış süresi uzamasından dolayı acıkma hissi de azalır. 

Hastaya mutlaka uyması gereken bir program verilir.  
İlk birkaç gün adapte olma dönemi olmasından dolayı midede hassasiyet ve bulantı olabilir ancak sonrasında hasta rahatlar. Bu dönemde bulantı ve olası kramplar için ilaç alınacaktır. 

Ayrıca balonun midede kalacağı tüm dönem boyunca mide koruyucu da alınmalıdır. 
Uygulama yapılan kişinin diyeti:

 • İlk 2-3 gün sıvı beslenme dönemidir. Asla zorlama yapılmamalı ancak yeterince sıvı alınmalıdır. Su, bitki çayı, berrak çorbalar gibi.
 • 3. Günden 1 hafta / 10 güne kadar püre dönemidir. Yumuşak gıdalar püre olarak veya ezilerek yenilir. Meyve, sebze püreleri, yoğurt gibi.
 • 1 hafta 10 günden sonra düzenlenmiş diyet programı dâhilinde beslenme başlanır.  

 Oluşabilecek şikâyetler diğer klasik balonlara göre çok daha azdır çünkü yapısı daha az irrite edicidir.  

Yutulabilir Mide Balonunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm araştırmalarda önemli bir yan etkisi görülmemesine rağmen minimalde olsa Mide bulantı ve krampları yapabilir. Uygulamaların %1’inde 16 haftadan erken atılabilir. 

Bariatrik ve Genel Cerrahi Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217