0216 633 0 633 Gönder

Eroin Bağımlılığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Eroin, sakinleştirici ve uyarıcı etkileri bulunan, giderek daha fazla alma isteği ve alınmadığında yoksunluk belirtileri gösteren kimyasal maddedir. Eroin bağımlılığı, diğer bağımlılıklardan biraz daha fazla riske sahiptir. Bağımlılığın nasıl gelişeceği belli olmaz, bir defa kullanımı bile son derece tehlikelidir. Eroin bağımlılığı tedavi edilebilir bir beyin hastalığıdır. Bu yüzden kişiye özel bir tedavi planı yapılarak bağımlı birey sağlığına kavuşabilir.

 

 

Eroin Bağımlılığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Eroin, opioid vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddedir. Bu maddenin sürekli ve şiddetli biçimde kullanma isteği olan bir bağımlılık türünden biridir. Dünyada kimyasal olarak birbirinden farklı 20’den fazla Opioid klinik kullanımdadır.
Gelişmiş ülkelerde, kötüye kullanıma ve bağımlılığa en sık eşlik eden opioid madde eroindir. Eroin bağımlılığı multidisipliner bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir bağımlılık türüdür. Eroin bağımlılığında maddenin bir kez kullanılmasında bile kişinin eroin bağımlılığına yakalanma riski oldukça fazladır. Papaver somniferum türünün taze kapsüllerinin çizilmesi ve çıkan usarenin kurutulmasıyla afyon elde edilir.
Afyondan morfin, morfinin işlenmesinden eroin (diasetilmorfin) elde edilir. Kullanan kişide iyilik hissi oluşturur. Tek seferlik kullanımda dahi çok yüksek bağımlılık potansiyeline sahiptir ve özellikle diğer maddelere oranla hızla tolerans gelişir. Ülkemizde eroin için sıkça kullanılan sokak isimleri peynir, beyaz, kaşardır.
Eroin bağımlılığı içinde kimyasal bulunan maddeler ve ilaçların alımıyla meydana gelen bağımlılık türüdür. Faydasız olduğu bilinmesine rağmen kullanılmaya devam edilmesi ve sonlandırılmaması eroin bağımlılığıdır. Alınmadığında yoksunluk belirtileri gösterir. Bu belirtilerden bazıları şu şekildedir;

 • Bu maddenin miktarı azaltıldığında ya da tamamen kesildiğinde kişi krize girer
 • Duygu durumun sürekli farklılık göstermesi
 • Doğru olmayan davranışlarda bulunulması
 • Kendine hâkim olamama 
 • Çok hassas davranışlar sergileme
 • Gerginlik
 • Yorgunluk
 • İçsel sıkıntılar
 • Arkadaş çevresinde başlayan değişim
 • Aileyle ilişkilerin zayıflaması
 • İştahta azalma
 • Uyku düzeninde bozukluk
 • Gözlerde kızarıklık ve kanlanma, kilo kaybı, soğuk terleme ve ellerin titremesi gibi fizyolojik belirtilerde gözlemlenebilir.

Eroin Bağımlılığı Vücudu Nasıl Etkiler?

Eroin bağımlılığı olan kişiler maddeyi damar yoluyla veya solunum yoluyla olmak üzere iki farklı şekilde almaktadırlar.
Eroin bağımlılığı tedavi edilebilen bir beyin hastalığıdır bu yüzden kişiye özel bir tedavi planı uygulanarak kişi maddeden arınabilir. Eroin bağımlılığında, maddenin hangi şekilde alındığına göre farklı zaman dilimlerinde ve kısa bir süre içerisinde etkisini göstermeye başlar. Bu kişiler genellikle yorgun, durgun ve yavaş hareket etmektedirler. Kendi kişisel bakımlarını yapamayacak duruma gelirler ve sürekli kilo verdikleri için sağlıksız ve bakımsız görünürler.
Eroin maddesinin içerisinde sedatif bir madde olduğundan, eroin bağımlılığı olan kişide mutluluk, neşe, coşku, gevşeme ve rahatlama olduğu için tercih edilebilirliği çok fazladır. Eroin maddesi sürekli kullanım haline geldiğinde eroin bağımlılığı olan kişide ciddi şekilde fiziksel ve psikolojik bağımlılık haline gelmektedir.
Eroin bağımlılığı olan kişilerde, öğrenmede güçlük çekme, dikkatte ve hafızada dağınıklık gibi belirtiler görülmektedir. Bunun yanında mide bulantısı ve kusma, solunum ve kalp atışlarında yavaşlama ve solunum yavaşlaması ve güçlüğü gibi problemlerde görülmektedir.
Eroin maddesinin kullanımı arttığı ve sıklaştığı durumlarda eroin bağımlılığı olan kişilerde, göz ve burun akıntısı, göz bebeklerinde büyüme, terleme, ateş ve ishal gibi sorunlar kendini göstermeye başlar.

Eroin Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Eroin bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır ve kişinin uzman kişiler tarafından devamlı bir tedavi altına girmesi gerekmektedir.
Eroin yoksunluğu son kullanımdan bir süre sonra kendini halsizlik ve kaygı ile belli edebilir, sonrasında birey kötü hissetmeye başlar ve uyku problemleri gözlemlenebilir. Yoksunluk 36 ila 72 saat arasında yüksek seviyede artar. İleri düzeyde fizyolojik belirtiler ve durdurulamaz eroin isteğiyle kendini gösterir. Yoğun anksiyete, uykusuzluk, bozuk davranışlar, kalp atışının artması, fiziksel ağrılar yaşanabilir. Bu belirtilerin çoğunlukla 5 ila 10 gün içinde ortadan kalkar. Tedavide bilhassa arındırma döneminde yoksunluk semptomları için ilaç tedavisi destek olmaktadır. Ayrıca, psikolojik sorunların onarılmasında psikoterapi, psikiyatrik ilaçlar, sosyal açıdan bireyin çevresinin bilinçlendirilmesi ve kişinin destek görmesi tedavi sürecine olumlu katkılar sağlamaktadır.

Bağımlılık yapan diğer maddeler için tıklayınız.

Tedavi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Servis programımız için tıklayınız

Madde Bağımlılığı tedavisi İçin atılacak ilk adım, madde kullanmayı bırakmaya karar vermektir. Madde kullanmayı bırakmaya karar verdikten sonra hedeflenen yolda karşılaşılacak zorluklarla mücadele etmek gerekir. Duygulara karşı doğru reaksiyonlar vererek sürecin ilerlemesine katkı sağlanabilir. Ayrıca, psikolojik sorunların giderilmesinde psikoterapi, psikiyatrik ilaçlar, sosyal açıdan bireyin çevresinin bilinçlendirilmesi ve kişinin destek görmesi tedavi sürecine olumlu katkılar sağlamaktadır.
Eroin kullanımı beyinde bulunan ödül kısımlarını uyarmaktadır. Madde kullanımına bağlı mutluluk veren ve cezbedici olan etkiler beyinde ki dopamin hormonunu bozmaktadır. Bozulma ile beraber devam eden kullanımı etkilemektedir. Eroin kullanımı artan kullanımlara dönüştüğünde bağımlılık oluşturabilmektedir.
Uyuşturucu bağımlısı bir kişiyle iletişim kurmak gerekir. Bağımlı kişiyi anladığınızı hissettirmeniz tedavinin seyri açısından oldukça önemlidir. Bağımlı bireylerde suçluluk duygusu oluşturacak hareketlerden ve sözlerden uzak durulması gerekir. Bu durum süren bağımlılığın kendini tekrarlamasına sebep olabilmektedir.
H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Yayınlama Tarihi:
08 Ağustos 2018
Güncelleme Tarihi:
31 Mayıs 2022