0216 633 0 633 Randevu Al

Eroin Bağımlılığı


Eroin bağımlılığı; Eroin maddesinin etkisi genellikle 4-6 saat sürmektedir. Diğer bağımlılıklardan riski çok fazla olan ve tedavisi zor olan bir bağımlılık türüdür.

Eroin, opioid vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddedir. Bu maddenin sürekli ve şiddetli biçimde kullanma isteği olan bir bağımlılık türünden biridir.

Dünyada kimyasal olarak birbirinden farklı 20’den fazla Opioid klinik kullanımdadır. 
Gelişmiş ülkelerde, kötüye kullanıma ve bağımlılığa en sık eşlik eden opioid madde eroindir.
Eroin bağımlılığı multidisipliner bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir bağımlılık türüdür.

Eroin bağımlılığında maddenin bir kez kullanılmasında bile kişinin eroin bağımlılığına yakalanma riski oldukça fazladır.

Papaver somniferum türünün taze kapsüllerinin çizilmesi ve çıkan usarenin kurutulmasıyla afyon elde edilir.  
Afyondan morfin, morfinin işlenmesinden eroin (diasetilmorfin) elde edilir. Kullanan kişide iyilik hissi oluşturur. 

Tek seferlik kullanımda dahi çok yüksek bağımlık potansiyeline sahiptir ve özellikle diğer maddelere oranla hızla tolerans gelişir. 

Ülkemizde eroin için sıkça kullanılan sokak isimleri peynir, beyaz, kaşardır.

Eroin Bağımlılığı Vücudu Nasıl Etkiler?

Eroin bağımlılığı olan kişiler maddeyi damar yoluyla veya solunum yoluyla olmak üzere iki farklı şekilde almaktadırlar.
Eroin bağımlılığı tedavi edilebilen bir beyin hastalığıdır bu yüzden kiiye özel bir tedavi planı yapılarak tedavi yapılabilmektedir.

  • Eroin bağımlılığında, maddenin hangi şekilde alındığına göre farklı zaman dilimlerinde ve kısa bir süre içerisinde etkisini göstermeye başlar.
  • Eroin bağımlılığı olan kişiler genellikle yorgun, durgun ve yavaş hareket etmektedirler.
  • Eroin bağımlılığı olan kişiler, kendi kişisel bakımlarını yapamayacak duruma gelirler ve sürekli kilo verdikleri için sağlıksız ve bakımsız görünürler.
  • Eroin maddesinin içerisinde sedatif bir madde olduğundan, eroin bağımlılığı olan kişide mutluluk, neşe, coşku, gevşeme ve rahatlama olduğu için tercih edilebilirliği çok fazladır.
  • Eroin maddesi sürekli kullanım haline geldiğinde eroin bağımlılığı olan kişide ciddi şekilde fiziksel ve psikolojik bağımlılık haline gelmektedir.
  • Eroin bağımlılığı olan kişilerde, öğrenmede güçlük çekme, dikkatte ve hafızada dağınıklık gibi belirtiler görülmektedir.
  • Eroin bağımlılığı olan kişilerde, mide bulantısı ve kusma, solunum ve kalp atışlarında yavaşlama ve solunum yavaşlaması ve güçlüğü gibi problemlerde görülmektedir.
  • Eroin maddesinin kullanımı arttığı ve sıklaştığı durumlarda eroin bağımlılığı olan kişilerde, göz ve burun akıntısı, göz bebeklerinde büyüme, terleme, ateş ve ishal gibi sorunlar kendini göstermeye başlar.
  • Eroin bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır ve kişinin uzman kişiler tarafından devamlı bir tedavi altına girmesi gerekmektedir.

Bağımlılık yapan diğer maddeler için tıklayınız.

Tedavi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Servis programımız için tıklayınız

 
H. Nesrin DİLBAZ
Psikiyatri Uzmanı
Prof.Dr. H. Nesrin DİLBAZ
Yayınlama Tarihi:
08 Ağustos 2018
Güncelleme Tarihi:
01 Haziran 2021