Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Akupunktur Nedir? Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Akupunktur, vücuttaki belirli noktaları uyarmak için deriye çok ince çelik iğnelerin batırıldığı bir tedavi uygulamasıdır. Geleneksel Çin tıbbından gelen bu uygulama, ağrı gibi bir sağlık durumunu veya semptomunu hafifletmek için yapılır. Stres yönetimi de dahil olmak üzere pek çok sağlık probleminin tedavisinde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Günümüzde ise tıbbi tedaviye ek olarak tercih edilmektedir. Akupunktur, sadece alanında eğitim almış uzmanlar tarafından ve uzman doktor onayı sonrası yapılmalıdır.

Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır?

Çin tıbbından günümüze kadar gelmiş olan bu uygulama birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle uygulandığı başlıca hastalıklar ve rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Baş ağrısı ve migren
 • Sırt ağrısı, boyun ağrısı ve kas ağrısı
 • Diz ağrısı
 • Adet krampları
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Psikiyatrik problemler
 • Solunum yolu rahatsızlıkları
 • Alerjiler
 • Hamilelik rahatsızlıkları
 • Bağışıklık sistemi sorunları
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Zayıflama

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi, hastalığa bağlı olarak vücutta belirli bölgelere iğne batırılarak yapılır. Steril, tek kullanımlık ve çok ince iğneler kullanılarak yapılır. Uygulama sürecinde iğnelerin ilk giriş anında çok hafif de olsa bir ağrı hissedilebilir. Bunun dışında hasta herhangi bir ağrı yaşamaz. Tedavi uygulanan noktalarda hafif bir sıcaklık hissi oluşabilir. Hastalığa bağlı olarak iğnelerin kalması süresi değişebilirken, genellikle 20-30 dakika kadar bekletilir. 

Belirli etkilere ulaşabilmek için stimülasyon teknikleri kullanılabilir. Bu uygulamada iğneler ek olarak ısıtılır, bilinçaltı uyarma akımı ile uyarılır ya da aşağı ve yukarı hareket ettirilir.

Birçok farklı tedavi prosedürü de bulunmaktadır. Bunlardan biri akupresör yöntemidir. Belirli bölgelere parmaklar ile masaj yapılarak uygulanır. Bölgede gelişen enerji yoğunluğunu dağıtarak, ilişki olduğu düşünülen dokuların ve organların rahatlatılması sağlanır. 

Farklı bir yöntem de lazer uygulamasıdır. Genellikle iğne korkusu olan, iğnelerden rahatsız olan ve özellikle çocuklara uygulanan hafif ve ağrısız bir yöntemdir. Lazer iğne olarak adlandırılan bu yöntemde kişiye lazer ışığı darbeleri uygulanarak uyarım sağlanır.

Akupunktur Nasıl Etki Eder?

Uygulamanın nasıl bir etki sağladığı tam olarak anlaşılmasa da bu konu üzerine yapılan araştırmalar, beyindeki pozitif ruh halini ve ağrılara karşı etkili olan maddelerin salınımını artırdığını göstermektedir. Bu maddeler mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve endorfin maddeleridir. Bazı araştırmalar ise, sırt ve eklem rahatsızlıklarından kaynaklı gelişen ağrılara karşı çözüm sağladığını göstermektedir. Ayrıca bazı etki mekanizmalarının rolü ve aracılığıyla etkili olduğu düşünülmektedir. 

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulama alanında eğitim almış uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Eğitimli uzmanlar tarafından yapıldığı durumlarda olumsuzluklarla karşılaşma ihtimali çok düşüktür. Çoğu durumda iğnenin ilk giriş anında çok hafif ağrı ve kanama, az bir seviyede ise çarpıntı gibi yan etkiler görülebilir.

Nadir olarak görülen bir durum ise ciltteki sinirlerde yaralanma sonucu gelişme gösterebilen ağrılardır. Ancak bu alanda eğitimsiz olan kişiler tarafından ev hijyen koşullarının sağlanmadığı ortamlarda uygulanması sonucu ciddi komplikasyonlar görülebilir.

Akupunktur ile Zayıflama

Kilo vermek isteyen kişilere de iğne tedavisi uygulanarak, bu durum ile bağlantılı mekanizmaların çalıştırılması sağlanabilir. Vücuttaki enerji akışını etkileyebilen bu yöntemin zayıflama konusunda yardımcı olduğu düşünülür. 

İşlemdeki amaç ise kişinin metabolizmasını hızlandırmak, iştahını kapatmak, beyinde bulunan açlık merkezini baskılamak ve stresi azaltmaktır. 

Geleneksel Çin tıbbı, kilo alımının vücuttaki bazı dengesizliklerden kaynaklandığını düşünmektedir. Bu dengesizlikler ise karaciğer, dalak, böbrek, tiroid bezi veya hormonal bir fonksiyonel bozukluktan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple zayıflamak için bu bölgelere işlem yapılır. Ancak düzenli beslenme alışkanlığı kazanmadan, diyet ve spor yapmadan tek başına bu uygulama ile zayıflamak pek mümkün değildir.

Zayıflamak ve kilo vermek için en önemli noktalar kulan bölgesinde yer alır. Kulakta ise insan vücudundaki bütün organları uyarabilen noktalar bulunmaktadır. Ayrıca beyin ile kulak arasındaki mesafe de az olduğundan uygulama daha etkilidir. Kulaktaki bölgelere yapılan iğne işleminin etkileri ise; tokluk hissinin daha hızlı hissedilmesini sağlar, açlık hissini bastırır, çok fazla yeme isteği ortadan kalkar, metabolizma ve yağ yakımı hızlanır, ayrıca toksinler de vücutta dışarıya atılır.

Tedavinin ne kadar süreceği ve kaç seans yapılacağı kişiden kişiye ve yaşanan rahatsızlıklara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle 10 ile 15 seanslık bir uygulama tedavi için yeterli görülmektedir. Bazı durumlarda hastalar tedaviye erken cevap verebilir ve yaklaşık 3 ila 5 seansta iyileşebilir.
Çok ince iğnelerin ciltteki belirli noktalara batırılarak yapıldığı tedavi uygulamasında iğneler farklı bölümlerden oluşmaktadır. İğne; uç, gövde, kök, sap ve kuyruk olmak üzere beş farklı başlıkta sınıflandırılır.
Bu alanda eğitim almış ve uzmanlaşmış doktorlar tarafından tedaviye ek olarak yapılan iğne uygulamaları, hamilelik ve emzirme dönemlerinde olan kişilere, kalp pili taşıyan hastalara, kemoterapi ve radyoterapi gören kanser hastalarına yapılmamalıdır.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 03 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,