Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Vulva Kanseri Nedir?

Vulva, kadın dış genital organının bir parçası olarak belirtilir. Vajinanın etrafındaki alanı içerir. Vajina iç ve dış dudakları, cinsel olarak uyaran klitoris, vajina açıklığı, kasık kemiklerinin üst bölümünde yer alan kısım, üretra açıklığı ve vajinayla anüs arasında bulunan perine adlı alan vajina çevresindeki dokuları oluşturmaktadır. Vulva kanseri, vulvaya ait bu dokularda meydana gelen ender bir kanser çeşididir.

Bu kanserin en fazla yerleştiği alanlar vajinanın iç ve dış dudak bölgeleridir. Bununla beraber vulva kanseri, kadın dış genital organının herhangi bir bölümünde de meydana gelebilir. Bu kanserin gelişimi genellikle ağırdır ve seneler içerisinde meydana gelir. 

Derideki tabakanın en dış bölümü anormal hücre büyümesi ve farklılaşmasıyla bu kanser kendini gösterir. Vulva kanserinin tedavi planlaması genel olarak cerrahi operasyonlar içerir. Bazı vakalarda ameliyatla vulvanın tamamı ile çıkarılması gerekebilmektedir. Vulva kanserinde erken tanı ve erken tedavi tutanakları detaylı ameliyat gereksinimlerini oldukça azaltır.

Vulva Kanseri Riski Kimlerde Fazladır?

Vulva kanseri yaygın görülmemesi ile birlikte bütün kadınlarda meydana gelme tehlikesine sahip bir kanser çeşididir. Bazı durumlarda vulva kanseri tehlikesinde artış olabilir. Bu riskin yüksek olduğu durumlar şu şekildedir;

 • Vulvar epitelyal neoplazisi gelişmiş olan kişiler 
 • HPV şeklinde bilinmekte olan Human Papilloma enfeksiyonu geçirmiş olanlar
 • Genital siğile sahip olanlar veya önceden genital siğil hikayesi olanlar
 • Kronik şekilde ilerlemekte olan otoimmün bir cilt rahatsızlığı bulunanlar
 • İleri yaştaki kişiler

Daha ufak tehlike etkenleriyse birden çok cinsel partner ile olmak, pap smear testinde belirlenmemiş veya tehlikeli sonuç almak, bağışıklık sistemi üzerinde güçsüzlüğe yol açacak kronik rahatsızlıkları taşımak, aktif veya uzun zamanlı sigara içiyor olmaktır. Vulva kanserinin en yaygın görülmekte olduğu yaş aralığıysa 65-74 olarak belirlenmiştir. 

Vulva Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bu kanser türü her zaman yoğun veya farkına varılır belirtiler olmayabilir. Yaygın görülen bazı durumlar bulunmaktadır ve bu durumlarda bir uzmandan görüş almak gerekir, erken teşhis ve erken tedaviyle başarı ihtimalini yükseltmek bakımından önemlidir. Yaygın görülen belirtilerin bir bölümü şu şekildedir;

 • Vulva dokusunda, derinin yüzeyinde renk farklılıkları
 • Vulvada güç düzelen veya iyi olmayan yara, kızarıklık
 • Deride kalınlaşma görülmesi
 • Siğiller veya şişkinlikler 
 • Vulva kısmında yoğun kaşıntı
 • Regl kanamasından ayrı vulva kısmında kanama görülmesi
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı hissedilmesi 

Vulva Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Genel sağlık ve tıbbi geçmiş ile ilgili detaylı bir hikaye ve daha sonra uygulanan detaylı fiziki kontrol vulva kanseri teşhisi başlangıç evrelerinde en önemli basamağı oluşturmaktadır. Detaylı ve özenli bir fizik kontrolü ile normal görünmeyen belirli bir cilt sorunu veya prekanseröz lezyon saptanabilmektedir. Normal olan yapıdan detaylı inceleme için numune alınabilir ve vulvar doku biyopsisi şeklinde bilinmekte olan bu evre net teşhise daha da yaklaştırılır. Rutin şekilde belirli periyotlar ile uygulanan pap smear testinde rahim ağzından sürüntü alınarak hücreler HPV açısından incelemeye alınır. Kolposkop şeklinde de bilinmekte olan ışık ve büyüteçli bir aletle vajinayla rahim daha detaylı kontrol edilir. Kolposkopi yöntemi ile çıplak göz ile görülme ihtimali bulunmayan anormal hücreler olabilir ve detaylı kontrol için doku numuneleri alınabilmektedir.

Vulva Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Bu kanser türünde önerilen türlü tedavi şekilleri bulunmaktadır. Tedaviyi planlarken göz önünde bulundurulması gerekli olan etkenler şu şekildedir; 

 • Bu kanser türünün hangi evrede olduğu
 • Kişinin yaşı ve genel sağlık durumu
 • Kanser teşhisinin ne zaman konduğu
 • Vulva kanseri tedavisinin belirlenmesi aşamasında bölümünde uzman kişilerin görüşü oldukça önem taşır. Tedavi protokolü cerrahi müdahalesi, radyasyon tedavisi, kemoterapi veya ilaç tedavisi şeklinde belirlenebilir.

Kansere yakın bir sürede tanı konduysa tamamen iyileşme olabilir. Fakat kanserin yayılmışsa bu mümkün gözükmeyebilir. Başarılı bir tedaviden sonra bile, kanserin sonraki evrelerde nüksetme tehlikesi bulunur; bundan dolayı düzenli şekilde jinekolojik kontrol olmak tedavinin devamı şeklinde düşünülebilir.

Vulva Kanserinden Nasıl Korunulur?

Sigara bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır bundan dolayı, sigara bırakılmalı ya da sigara kullanımına hiç başlanmaması vulva kanseri olma tehlikesini azaltabilir. Bunun ile birlikte cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak önemlidir, HPV’ye maruz kalma tehlikesini düşürür; böylelikle HPV ile ilişkilendirilmekte olan vulva kanserinden korunulur. PAP smear ve pelvik kontrol, bu kanserin erken tanısı için oldukça önemlidir. Bundan dolayı jinekolojik kontrollerin düzenli bir şekilde olması gerekir. Bunun ile birlikte HPV aşısı, vulva kanseri olma tehlikesini düşürür.

Vulva kanseri genel olarak kasık kısmında bulunan yüzeysel lenf bezlerini tutmaktadır, bu kısımda şişlik ve ağrı yakınmalarına yol açabilir. Daha ileri aşamalarda derin dokuları kapsayan lenf bezlerini hedef alır.
Genel olarak 65-75 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. Daha genç kadınlarda tanı konulan bu kanser çeşidi, HPV virüsünün bir neticesidir. Bu virüsle bağlantılı vulva kanserleri genel olarak 45 yaştan ufak kadınlarda görülmektedir.
Vulva, kadın genital kısmındaki en dış ve en hassas bölümdür. Genel olarak ileri yaştaki kadınlarda meydana gelir. Fakat ender de olsa, genç kadınlarda da görülebilmektedir. Gözle görülse bile bazı kadınlar doktora gitmekte tereddüt ederler.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 26 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,