Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Vajinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinit, kadının vajina iltihabıdır. Normalde vajinada yaşayan maya ve bakterilerin dengesizliğinden kaynaklanır. Rahatsızlığın yanı sıra normalden farklı bir koku fark edilebilir. Bakteri, maya veya virüslerin neden olduğu bir enfeksiyon türüdür. Bu alan ile temas eden sabun, sprey ve hatta giysilerdeki kimyasallar hassas cilt ve dokuları tahriş edebilir.

Vajinit kadının vajina bölgesinde meydana gelen iltihaptır. Genellikle kadınların birçoğu yaşamının belirli bir evresinde vajinit belirtileri göstermektedir. Vajinit her yaş gurubundaki kadınları etkilemektedir, fakat üreme çağlarında genellikle rastlanır. Pek çok olası faktör bulunmaktadır ve tedavinin türü etkene bağlı olarak gelişir.

Kadının vajinasında az oranda berrak ya da bulanık beyaz sıvı akışı normal kabul edilmektedir. Bu dokuyu ıslak ve sağlıklı tutmaktadır. Vajina bakteriler ve mantarlar gibi türlü organizmaları denge içerisinde barındırmaktadır, böylelikle normal fonksiyon görebilmektedir.

Vajinit Türleri Nelerdir?

Uzmanlar, vajinada enfeksiyona veya iltihaplanmaya neden olan çeşitli durumları "vajinit" olarak adlandırır. En yaygın türler şunlardır;

  • Bakteriyel vajinoz , bakterilerin aşırı büyümesi nedeniyle vajinanın iltihaplanması
  • Candida veya "maya" enfeksiyonu, normalde vajinada küçük miktarlarda bulunan candida mantarının aşırı büyümesi
  • Klamidya , kadınlarda, genellikle birden fazla seks partneriolan 18 ila 35 yaşlarında en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur.
  • Gonore , seks yoluyla bulaşan başka bir yaygın enfeksiyondur. Genellikle klamidya ile birlikte gelir.
  • Trichomoniasis , bir parazitin neden olduğu, cinsiyete bağlı olarak yayılan bir enfeksiyondur. Diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için riskinizi artırır.
  • Viral vajinit , cinsel ilişki yoluyla yayılan herpes simpleks virüsü (HSV) veya insan papilloma virüsü ( HPV ) gibi bir virüsün neden olduğu iltihaplanmadır . Cinsel organlardaki yaralar veya siğiller ağrılı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (STD'ler) belirtileri açık değildir. Cinsel olarak birden fazla partneriniz varsa, yıllık muayenenizde onlar için test yaptırmanız gerekebilir.

Tedavi edilmediği takdirde bunlardan bazıları üreme organlarına kalıcı hasar verebilir veya başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bazen kaşıntı, yanma ve hatta akıntı bir enfeksiyon (bulaşıcı olmayan vajinit) olmadan gerçekleşir. Çoğu zaman, deterjan, parfümlü sabun, kumaş yumuşatıcıları, vajinal spreyler gibi ürünlere karşı alerjik bir reaksiyon gelişebilir.
Menopoz veya yumurtalıklarınızın alınması nedeniyle daha düşük bir hormon seviyesinden de olabilir. Bu, atrofik vajinit adı verilen bir durum olan vajinanızın kurumasına neden olabilir. Cinsel ilişki ağrılı olabilir ve vajinal kaşıntı ve yanma fark edilebilir. Farklı semptomları olsa da uzman bir doktor için bile tanı koymak zor olabilir.  Herhangi bir semptom göstermeden de kişi enfeksiyon kapmış olabilir.

Vajinitin en yaygın nedenlerinden ikisi vajinada yaşayan organizmalarla ilgilidir. Çok benzer semptomlara sahip olabilirler. Maya enfeksiyonları, normalde vücutta bulunan mayanın aşırı büyümesidir. Bakteriyel vajinoz, bakteri dengesi bozulduğunda meydana gelir. Her iki koşulda da beyaz veya grimsi bir akıntı fark edilebilir. Bu aynı zamanda kaşınmaya ve yanmaya neden olma olasılığı daha yüksektir.

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Vajina genel olarak berrak veya hafif bulutlu bir akıntı yapar. Kısmen vajinanın kendi kendini temizleme biçimidir. Vajina ile ilgili durum adet döngüsü sırasında değişebilir. Bir noktada, az miktarda çok ince veya sulu bir akıntı olabilir ve ayın başka bir zamanında daha yoğun ve daha fazla olabilir.

Akıntıda çok belirgin bir koku varsa, yanıklar veya kaşıntılar varsa, bu muhtemelen bir problemdir. Günün herhangi bir saatinde bir tahriş hissedebilirsiniz, ancak genellikle geceleri rahatsız edicidir. Cinsellik bazı semptomları daha da kötüleştirebilir. Vajinit belirtileri şu şekildedir;

  • Vajinal akıntı renk değiştirir, daha ağırdır veya farklı kokar.
  • Vajina çevresinde veya dışında kaşıntı, yanma, şişlik veya ağrı fark edilir.
  • İdrara çıkarken yanma hissedilir.
  • Cinsellik ağrılı olabilir.

Vajinit Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal enfeksiyonları tedavi etmenin anahtarı doğru tanıyı almaktır. Tam olarak hangi belirtilere ve ne zaman yaşandığı önemlidir. Akıntının rengini, dokusunu, kokusunu ve miktarı önemli bir rol oynar. Muayeneden evvel duş almak; doğru testi zor bir duruma getirir. Cildi tahriş edebilecek ürünlerin kullanılmaması gerekir. 

Tedavi vajinitin etkenine göre gerçekleştirilir. Tedavi ağızdan alınmakta olan hap ya da vajinaya uygulanan bir krem, tablet ya da jel ile gerçekleştirilebilir. Bazı durumlarda eşe de tedavi uygulanabilir. Akıntı ya da öteki belirtiler ilaçları bitirmeden yok olsa bile, uzmanın önerilerini dikkate almak gerekir.

Vajinit Nasıl Engellenir?

Kişi kendini temiz tutmalıdır. Fakat doktorlar bu bölge için vajinal spreyler veya yoğun parfümlü sabunlar önermemektedirler. Duş almak da tahrişe neden olabilir ve daha da önemlisi bir enfeksiyonu gizleyebilir veya yayabilir. Ayrıca vajina temizliğini yapan sağlıklı bakterileri de yok eder. 

Isı ve nemi tutan giysilerden uzak durulması gerekir. Naylon iç çamaşırları, dar kot pantolonlar, nefes almayan spor şortları ve tozlukları ve pamuklu paneli olmayan külotlu çoraplar maya enfeksiyonlarına yol açabilir. Cinsel partnerler arasında enfeksiyon bulaşmasını önlemek için korunmak en iyi yoludur. Uzman tavsiye ederse Pap smear dahil olmak üzere her yıl tam bir jinekolojik muayene yapılmalıdır.

Vajinit tedavi edilmediği zaman pelvik inflamatuar rahatsızlığı (PIH) ve erken doğum gibi beklenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir.
Uyku düzeni, beslenme düzeni, stres ve spor bağışıklığı hızlı bir şekilde etkiler. Bağışıklık sisteminin iyi olmaması ve şeker rahatsızlığına yatkınlık vajinal mantar enfeksiyonunun yaygın ve uzun zamanlı olmasına yol açar.
Vaginal enfeksiyon cinsellikte ağrı, yanma ve kaşınmaya yol açabilir. Bunun ile beraber bazı enfeksiyon türleri cinsel yol ile geçebileceğindne, enfeksiyon ilişki esnasında eşe de bulaşabilir. Bundan dolayı bu durum ile ilgili uzmandan bilgi alınması gerekir.
Pek çok vajinit kendiliğinden geçer fakat bu durum birçok önemli komplikasyonun da sebebidir. Vajinit geçiren kişi cinsel yol ile geçen rahatsızlıkları hızlı bir şekilde kapar. Hepatit, HİV, Herpes, gonore ve öteki enfeksiyon türleri de oldukça kolay kapılır.
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 10 Şubat 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,