Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesi Nasıl Ortaya Çıkar?

  Uyku Apnesi Nedir? Uyku Apnesi Nasıl Ortaya Çıkar? Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir? Uyku apnesi olan insanlarda uyku sırasında solunum durmaları meydana gelir.

  UYKU APNESİ NEDİR?

  Uyku Apnesi uykuda solunum bozukluğu olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Uyku apnesi olan insanlarda uyku sırasında solunum durmaları meydana gelmektedir. Bunlar hastalığın şiddetine göre değişen sayılarda olabilir. Bizim için saatteki durma sayısı önemlidir. Hastalığı yaşayan insanlar gece boyunca soluk alıp verirken tıkanmalar yaşar. Bunu daha çok bireyin yakınları söylemektedir. Söylemler daha çok ‘’Nefesin duruyor, tıkanıyorsun, soluk alıp vermekte zorlanıyorsun’’ gibi. Kendilerinin başka sıkıntıları da olmaktadır. Bunlar gece fazla uyanma, sabah baş ağrısı, gün içerisinde aşırı yorgunluk, uyuya kalma, bireylerin böyle yakınmaları oluyor. Bunun dışında yüksek sesli horlama olmaktadır. Uyku apnesi olan insanlar çok gürültülü horlamaktadırlar.

  UYKU APNESİ BELİRTİLERİ

  Uyku bizler için hayati bir süreçtir. Bu sayede gündüz işlevsel olmaktayız. Eğer uyuyamazsak, uykumuzu alamazsak zihinsel işlevlerimiz ve metabolik işlevlerimiz bozulur. Uyku apnesi olanlarda en çok karşılaşılan durum dikkat konsantrasyon bozuklukları, uykusuzluk, depresyon. Bunun dışında hipertansiyon uyku apnesi yaşayanlarda görülen bir durum. Hipertansiyon dışında kalp hastalıkları da uyku apnesine neden oluyor. Uyku apnesi obeziteye sebep oluyor. Ne kadar diyet yaparlarsa yapsınlar kilo veremiyorlar. Uyku apnesi obez bireylerde boyun bölgelerinde yağ miktarı fazla olanlarda fazla görülmektedir. Bunu kişi çok fark edemeyebilir. Ancak bir doktora gittiklerinde doktor söyleyebilir. Çocuklarda da özellikle bademcik, geniz eti olan çocuklar risk altında. Bunu da önemsemek gerekiyor. Çocuğun nefesi tıkandığı için büyüyemiyor, okul başarısı düşüyor. Çocuklarda da ihmal etmemekte gerekiyor. Ancak uyku apnesi, erkeklerde biraz daha sık görülmektedir. Kadınlarda da boyun bölgelerinde kalınlaşma varsa risk altına girmektedir.

  UYKU LABOTUVARI NE İŞE YARIYOR

  İnsanlar uyku sorunuyla geliyorlar. En sık bildirilen sıkıntı ‘gündüz sürekli uyuyorum, eşim uyurken tıkandığımı söylüyor’ şeklinde olmaktadır. Böyle durumlarda uyku laboratuvarında solunum hareketi yapılan kaslar, bacaklara elektrotlar bağlıyor ve uykuyu kaydediyoruz. Buna göre tedavi vermekteyiz.  

  UYKU APNESİ EVRELERİ

  Uyku apnesinin hafif, orta ve şiddetli evreleri mevcuttur. Bize lazım olan saatte solunum durması sayısı 5 ile 15 arasındayken hafif, 15-30 orta ve 30’un üzerindeyse ağır diyoruz. Hafif olduğu zaman hasta yakınları daha az fark durumu ediyor. Çok ilginç hastalarımız oluyor. Gece yattıktan birkaç saat sonra uyanıyor. Pek çok doktora gitmiş, uyku ilacı verilmiş ve derdine çare olmamış. Çok ağır olmayan bir uyku apnesi olduğunu bulduk. Bunu tedavi ettiğimiz zaman uyanmamaya başladı. Hafif ve orta düzeydeki hastalarımızda gece uyanma ve uyuyamama gibi sorunlar görüyoruz.

  UYKU APNESİ TEDAVİSİ

  Rahatsızlık hafif ya da orta düzeydeyse cerrahi tedavi söz konusu oluyor. Bir darlık mevcutsa özellikle. Bu çocuklarda daha çok tercih ediliyor. Geniz eti, boğaz yolunu tıkayan bir durum varsa bunu almak genişlemesine neden oluyor. Bunun dışında cihaz tedavisi veriyoruz. Hortumdan boğaza hava veriyoruz. Bu solunum yolunun açık kalmasına yarıyor. Bu konforsuz gibi gelse de böyle değil. Birkaç gece kullandıktan sonra varlığı ile yokluğunu hissetmiyorsunuz.  Özellikle kalp yetmezliği olan hastalarının acil tedavi edilmesi gerekiyor

  Uyku apnesi tedavi edilmediğinde tansiyon, kalp yetmezliğine, uykuda ani ölümlere dahi sebep olmaktadır. Özellikle tansiyonu ve kalp yetmezliği olan hastaların acil olarak tedavi olması gerekiyor. Özellikle kalp yetmezliği olan hastalarının acil tedavi edilmesi gerekiyor. Uyku apnesi şeker hastalığına yol açabiliyor. Bunun şeker ilaçlarıyla tedavisi mevcut ama esas sıkıntı uyku apnesi olduğu için tam olarak tedavi edilemiyor. Uyku apnesi olan insanlar diyetle kilo veremezler. Bu hastalar ancak tedavi olduktan sonra kilo vermektedirler. Tedavi olduktan sonra, şeker ilaçlarını azaltan, tansiyon ilaçlarını bırakan, kilo veren hastalarımızı görebilmekteyiz. Kişinin kalp damar sisteminden metabolizmasına kadar ciddi şekilde etki eden bozukluk olduğu için tedavisini ihmal edilmemesi gerekiyor. 

  Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2023
  Yayınlama Tarihi: 30 Ocak 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Uyku Bozuklukları Kliniği Tıbbi Kadro
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217