Tüberküloz

Tüberküloz, halk arasında verem olarak bilinen, vücudun her yerinde hastalık yapabilme potansiyeline sahiptir. En sık akciğer tüberkülozu görülmektedir.

Tüberküloz Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz hastalığı halk arasında verem diye bilinen hastalık kendi içerisinde çeşitli belirtiler göstermektedir.

Bunlar,

  • Geçmeyen öksürük nöbetleri,
  • Şiddetli göğüs ağrıları
  • Yemek yeme isteğinin olmaması, iştahsızlık
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Artarak giden kilo kaybı
  • Nefes darlığı ve nefes almada güçlük
  • Öksürük sırasında ağızdan kan gelmesi

Tüberküloz Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek oranda bulaşıcılığı, etken mikrobun özellikleri nedeniyle tedavisi bir hayli güç ve uzun dönem gerektiren bir halk sağlığı problemidir.

Bağışıklık sistemini bozguna uğratan diğer hastalıkların yaygınlaşması ve yaygın göçler nedeniyle günümüzde gelişmiş ülkelerde bile önemli bir sorundur. Ancak uzun süre tedavi gerektirse bile tedavi edilemez değildir.

Etken mikrobun ‘tüberküloz basili’ çoğunlukla solunum sistemi ile vücuda alınması ve yayılmasının yine aynı yolla olması nedeniyle belirtiler genellikle öksürük, kanlı balgam çıkarma, kilo kaybı ve ateştir. Ancak bazı durumlarda, sindirim yolu ile etken mikrobun alınması ile, bambaşka bulgularla karşımıza çıkabilir.

Önemli!! Akciğer dışında en sık enfeksiyon yaptığı bölge boyun lenf sistemidir ve boyunda şişlikle kendini gösterir.

Tüberküloz’ a etken mikroorganizma tek değildir ve en sık görülen üyesi M.tuberculosis olmakla birlikte Mikobakteriler tarafından oluşturulmaktadır.

Etken mikroorganizma solunum yolu, sindirim yolu veya ciltten bulaşabilir.

Tüberküloz teşhis edildikten sonra tedavi; uzun süren ve çoklu antibiyotik kullanımını, hekim tarafından sıkı kontrollerin yapılmasını gerektirir.

Tutulum yaptığı organa göre değişmekle birlikte 9-12 ay süren bir tedavi süreci vardır. 3-4 antibiyotiğin birlikte kullanılmasını gerektirir.

Aşı ile önemli ölçüde kurutulabilen bir hastalık olan tüberküloza karşı aşılama, hastalığın yaygın olarak görüldüğü ülkelerde düzenli aşılama şeması içerisindedir.

Tedavi edilmeyen hastalarda çoğunlukla organ yetmezliği sonucu ölüm gözlenebilir. Küçük bir grup hastada ise vücut savunma sistemi hastalığı sınırlandırabilir, ancak daha sonraki yıllarda sınırlandığı yerden, hastalık daha şiddetli olarak aktif hale geçebilir.

Tüberküloz hastalığında dinlenme ve istirahat tedavisi için çok önemlidir. Tüberküloz olan kişinin beslenmesine dikkat etmesi ve uyku düzenini koruması gerekmektedir. Bol bol su tüketimine özen göstermeli ve sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durması gerekmektedir. Temiz hava ve güneş ışığını hayatından eksik etmemesi tüberküloz hastalığının tedavisi açısından çok önemlidir.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Tıbbi Kadro
Uzm. Dr. Dilek Leyla MAMÇU

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı

Gönder
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217