Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Toz Alerjisi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Toz alerjisi günümüzde sık meydana gelen ve pek çok insanı olumsuz etkileyen durum olarak belirtilebilir. Bu durum hem insanların yaşadığı evde hem iş yerlerinde veya pek çok farklı alanda meydana gelir. Bu alerji çeşidi oldukça önemlidir ve görülen belirtiler doğrultusunda, uygulanması gereken tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlığın etkisinden kurtulmak amaçlanır.

Ayrıca, iyi alerjik reaksiyona sebep olan durumlardan uzak durulmalıdır.
Hapşırık veya kaşıntı, nefesin daralması, öksürük ile pek çok neden toz alerjisi ile gerçekleşir. Böyle Bunun ile birlikte toz alerjisi karşısında uygulanabilecek bazı çekme teknikleri karşımıza çıkar. Fakat özellikle öncelikle bir uzmana kontrol olma gerekir. Böylelikle oluşabilecek sorunlar ve bağlı olarak, tanı üzerinden çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bununla birlikte doğal yöntemler üzerinden de kişisel çözümlerde bulunur. Örneğin; öncelikle burun kanallarını temizlemek ilk akla gelen yöntemdir. Genel olarak üst solunum yolunun rahat olmasını engelleyen toz akarları burun kanallarına yapışır, böylelikle zamanla bu bölge de tahriş yaşanır.

Toz Alerjisi Nasıl Olur?

Genel olarak toz alerjisinin oluşma nedenlerinin arasında kişinin bağışıklık sisteminin güçsüz olması yatmaktadır. Yani bağışıklık sistemi güçlü olmayan bireylerde toz alerjisi üzerinden çeşitli sorunlar meydana gelir. Sonuç olarak bedene giren toza karşı güçsüz olan bağışıklık sistemi tepki gösterir. Bu noktada hasar varsa, tepki çok daha kuvvetli yaşanır. Bunun ile birlikte gözle görülmeyen çeşitli bakteri ve virüslerin, çeşitli kısımlarda yuva yapması ve beslenmesi ile birlikte toz oluşur. Bu tozlar yine çeşitli durumlarda alerji oluşturur.

Toz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Toz alerjisi semptomları iyi takip edilmelidir ve gerekli bilgiler uzmana uygun biçimde verilmelidir. En çok gözlemlenen toz alerjisi belirtileri içinde hapşırma ilk sırada yer alır. Diğer belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hapşırık
  • Burun akıntısı
  • Kırmızı, kaşıntılı ve ağlayacak gibi olan gözler
  • Hırıltılı soluma
  • Öksürük
  • Göğüsün daralması
  • Nefes almada güçlük çekme

Yoğun kaşıntı ve her şeye karşı biraz tikli bir halde olunması da bu alerjinin gösterdiği diğer belirtilerdir. Bu semptomların bir tanesini ya da birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumda çok önemli problemler görülebilir.

Toz Alerjisi Tedavisi

Toz alerjisine karşı kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Belirli zamanlarda bu alerji farklı bireylerde mevsimsel olarak da görülebilir. Bununla birlikte uzman bir hekim kontrolünde çeşitli çözüm yolları önerilebilir. Bilhassa ilaç tedavisi ile birlikte burun spreyi ve benzeri yöntemler tercih edilebilir. İlaç tedavilerinin fayda sağlamadığı durumlarda aşı tedavi yöntemi de önerilir. Profesyonel bakımdan ele alınan bu uygulamalar ile birlikte aynı zamanda doğal tedavi yöntemleri de değerlendirilmektedir. Toz alerjisinin iyi olması için bir uzman tarafından verilen ilaçların kullanılması gerekmektedir. Ayrıca tuzlu su karışımı bu konuda etkilidir, burun deliklerini açıp bireyin rahatlamasını sağlar.

Kişinin toza alerjisi varsa gözleri sulanır ve kaşınır. Bunun ile birlikte hapşırma, nefes darlığı, burun akıntısı meydana gelir. Ardından öksürük ile gelişim gösterir.
Belirtilen alerji durumunda ilk yapılması gereken burun kanallarının temizlenmesidir. Kişi daha da kötü durumda olursa bir uzmana başvurmalıdır. İlgili uzman tarafından bazı ilaçlar reçete edilebilir. Bu süreçte kişi uzmana danışmadan ilaç kullanmamalıdır. Bunun ile birlikte bol su içmek toz alerjisinin geçmesinde faydalı olabilir ve ayrıca tuzlu su karışımı da alerjinin hafiflemesine fayda sağlar.
Alerjiyi etkileyen etkenler aslında alerjik astımı da tetikler. Baharda görülen polenler, her çeşit koku, toz, rutubeti küf gibi etkenlerdir. Bunun ile birlikte, stres, havanın kirliliği, alerjik astımının tetikleyici nedenleri arasındadır.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 13 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,