Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Sedasyon Anestezi Nedir?

Sedasyon anestezi, diş hekimliği alanında sıklıkla uygulanan ve en güvenli anestezi yöntemlerinden biridir. Diş tedavileri sırasında hastanın herhangi bir ağrı veya acı hissetmemesi için uygulanır. Anestezi uzmanı eşliğinde yapılan, kontrollü olarak uyutma işlemi olarak da bilinmektedir. Özellikle ciddi dental fobisi olan hastaların tedavi sürecinin tamamlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca uzun süreli tedavilerin tek seansta bitirilmesini sağlamak amacıyla da uygulanabilir.

Sedasyon uygulaması genel anestezi uzmanı tarafından yapılır ve tedavi süresince hastanın yaşamsal fonksiyonları takip altına alınır. Tedavi sonrası hasta, işlem sırasındaki sesleri veya ağrıları hatırlamaz. Sedasyon ile genel anestezi uygulaması birbirinden farklıdır. Özellikleri ve uygulanış biçimi nedeni ile genel anesteziyle benzerlik gösterebilir ve karıştırılabilir. Ancak genel anestezide hastanın nefes alabilmesi için solunum entübasyon sistemi gerekirken, sedasyonda hasta kendi kendine nefes alıp verebilir.

Sedasyon Nasıl Yapılır?

Sedasyon uygulamaları genel anestezi uzmanı eşliğinde uygulanan ve temelde iki farklı türde yapılan işlemlerdir. Bu işlemler, derin sedasyon ve bilinçli sedasyon uygulamalarıdır. Bu işlemlerden hangisinin uygulanacağı ise tedavi öncesi süreçte uzman hekim tarafından belirlenir.

Hafif sedasyon uygulamasında hastanın bilinci açıktır ve tedavi boyunca hekimle iletişim kurabilir. Ancak verilen sedasyonun etkisi son bulduğunda hasta herhangi bir şey hatırlamaz. Derin sedasyon işleminde hastanın bilinci açık bir şekilde derin uykudadır. Bu işlem sırasında hasta nefes alıp verme işlemini kendisi yapabilir.

Sedasyon türü belirlendikten sonra hastaya damar yolu açılarak ilaç verilir. Bazı durumlarda çocuklarda bu işlem damla yoluyla yapılabilir. Hastanın uykuya geçmesi sonucunda tedavi işlemi yapılır. Tedavi süresince hastanın hayati fonksiyonları anestezi uzmanı tarafından izlenir ve kontrol edilir. Tedavi sonrası hasta herhangi bir ağrı veya sızı hissetmez.

Sedasyon Türleri Nelerdir?

Sedasyon işlemi kendi içerisinde iki farklı biçimde uygulanabilir. Bunlar; bilinçli sedasyon ve bilinçsiz (derin) sedasyondur.

Bilinçli Sedasyon

Bu uygulama sırasında hastanın bilinci tedavi süresince açıktır. Tedavi boyunca doktor ile iletişime geçebilir ve etrafında olanların farkındadır. Derin sedasyona oranla daha hafif ilaçlar verilmektedir. 
Hastanın bilinci yerinde olmasına rağmen herhangi bir acı veya ağrı hissi yaşanmaz.  Yalnızca acı hissedilmeyecek kadar ilaç verilerek, bilincin açık olması sağlanır. Hastalar tedavi sonrası günlük yaşantısına devam edebilir.

Bilinçsiz (Derin) Sedasyon

Hastanın bilinci kapatılır ve hasta uyutulur. Derin sedasyon uygulamasında verilen ilaçların dozu, hafif sedasyona oranla daha fazladır. Bu nedenle hasta derin bir uykuya dalar ve tedavi süresince herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Bu işlemler özellikle dental fobisi olan kişilerin tedavilerinde uygulanır. Anestezi uzmanları eşliğinde kontrolleri sağlanarak yapılmalıdır.

Sedasyon Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Sedasyon anestezi, herhangi bir alerjik durumu olmayan herkese uygulanabilir. Anesteziye oranla daha rahat ve basit olan bu uygulama diş hekimi ya da iğne korkusu olan kişilere, mide problemleri, bulantı veya kusma gibi refleksleri nedeniyle tedavi olamayan kişilere ya da çocuklara uygulanabilir.

Ayrıca uzun süreli ya da birden fazla dişe yapılması gereken tedavilerde sedasyon işlemleri uygulanabilir. Bu gibi durumların tek seansta tedavisinin yapılması amacıyla uygulanabilir.

Çocuklarda Sedasyon Nasıl Uygulanır?

Çocuklarda sedasyon uygulaması, yetişkinlere uygulanan sedasyon işlemleri ile genellikle aynıdır. Ancak yapılacak olan ilacın dozajı çocuklara göre ayarlanmaktadır. Ayrıca hangi sedasyon türünün uygulanacağı da diş hekimi tarafından belirlenir. Özellikle birden fazla dişe uygulanacak tedavilerde ya da uzun süreli tedavilerde sedasyon yöntemi tercih edilmektedir. 

Çocuklarda sedasyon anestezi uygulaması, uzman kişiler eşliğinde yapıldığında, çocuğun sağlığı bakımından herhangi bir tehlikeye yol açmaz ve güvenli bir işlemdir. Ayrıca çocukların diş hekimi korkusunun ortadan kalkması bakımından da önem taşır. Bu uygulamalar herhangi bir acı veya ağrının hissedilmesine engel olur ve tedavi sürecinin daha rahat tamamlanmasını sağlar.

Sedasyonla Hangi Diş Tedavileri Yapılabilir?

Sedasyon işlemleri ile pek çok diş tedavisi ve uygulaması yapılabilir. Ancak hastaya uygun yöntemin uzman hekim tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Sedasyon yöntemiyle uygulanabilen diş tedavileri şu şekildedir:

  • Diş çekimi
  • Kanal tedavisi
  • Dolgu işlemleri
  • İmplant tedavileri
  • Cerrahi tedaviler

Sedasyonun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Sedasyonun etkisi uygulanacak olan tedavinin sürecine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Sedasyon anestezisinin süresi anestezi uzmanı tarafından belirlenir ve ayarlanır. Gerekli görüldüğü durumlarda uzatılması mümkündür. Kısa süreli tedavilerde sedasyonun etkisi de kısa sürmektedir. Sedasyon anestezisinin etkisi yapılacak olan tedavinin süresine bağlı olarak ayarlanır.

Diş tedavisinde sıklıkla uygulanan yöntemlerden biridir. Diş hekimi veya iğne korkusu olan kişilere ve birden fazla işlem gerektiren tedavilerin sürecinde uygulanabilir. Uzman kişiler tarafından uygulandığı takdirde herhangi bir tehlikesi bulunmaz. Uygulama öncesi gerekli kontrollerin yapılması ve hastaya uygun olan işlemin uzman hekimler tarafından kararlaştırılması gerekmektedir.
Sedasyon temelde bir anestezi yöntemidir. Anestezi uzmanı eşliğinde yapılmalıdır. Sedasyon uygulamaları sırasında hasta kontrollü bir şekilde uyutulur ve tedavi süresince herhangi bir ağrı veya acı hissetmez.
Bazı vakalarda herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak bazı durumlarda halsizlik, reflekslerin azalması, tansiyon düşmesi, baş ağrısı veya kısa süreli bir hafıza kaybı gibi sorunlar görülebilir. Bu gibi sorunların ortaya çıkması halinde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 12 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,