Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Şap Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şap hastalığı, evcil ya da yabani bütün hayvanlarda görülebilir. Kronik durumlarda zayıf ve yavru hayvanlarda ölüme yol açan, genel olarak et, süt ve iş gücü kaybına neden olan viral bir enfeksiyon olarak tanımlanabilir.

Etkeni Picornaviridae ailesinin Aphtovirus alt grubunda bulunan şap enfeksiyonudur. Yedi farklı serotipi bulunmaktadır. Serotipler içersinde çapraz bağışıklığın görülmemesi hastalıkla savaşabilmeyi kuvvetlendirmektedir. Virüsün bulaşma oranı fazladır.

Şap Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sığırlarda görülen ilk klinik bulgular; ateş, iştahsızlık, depresyon ve süt veriminde azalmadır. Bir gün içinde salya akışı gerçekleşir ve dil-dişetinde kesecikler şekillenir.

Bu şekillenen keseciklere; iki parmak arasında, koroner kısımda, meme derisinde, ağız ve burun mukozasında görülebilir. Keseciklerin yırtılmasıyla geniş ülseratif yaralar şekil alabilir. Dil üzerindeki yaraların genel olarak birkaç gün içerisinde iyi olmasına karşın ayaklardaki ve nazal alandaki lezyonlar genellikle ikinci bakteriyel virüslerle karşı karşıya kalabilirler.

Şap Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Şap hastalığının en belirgin bulaşma yolu havada bulunmakta olan virüsün solunum sistemiyle alınması sonucu gerçekleşir. Enfekte ya da kuluçka zamanındaki hayvanlar soluma, deri, beden çıkartıları, süt ve spermayla virüsü yaymaktadır. Bu hastalık kontamine hayvan besinleri kontamine araç ve gereçler, insanlar, yabani hayvanlar, kuşlar, rüzgar ve nakil araçlarıyla da geçebilir.

Şap Hastalığı Tedavisi

Şap hastalığına yakalanmış hayvanlar tedavi edilememektedir. Bundan dolayı hastalık kontrol altına alınmalıdır. Aşılama yöntemiyle hastalığın yayılması engellenebilir. Hasta olan hayvanlar ve bunlarla temas eden hayvanlar yok edilerek virüs kaynağının tüketimi ve virüsün yaşam seyrinin kırılması hedeflenir. Hasta ve hastalık şüphesi taşıyan hayvanlar, kontamine ürünler, et, süt vb. ürünler yok edilir.

Bu hastalık hayvanlarda görülen bir hastalıktır. İnsanlara enfekte hayvanlar ile temas sonucu bulaşabilir, ayrıca enfekte et ve süt ürünleriyle ender de olsa yayıldığı belirtilmektedir.
Bu hastalık kişilere çok enderde olsa bulaşabilir. Fakat hasta hayvanın yarasına, derisine, et ya da sütüne temas edilmemelidir. Temas edilirse bulaşma ihtimali olabilir. Şap hastalığı insanlarda direkt ölümcül olmaz, virüsün semptomları kişileri huzursuz edebilir.
Bu hastalık, yayılabilen viral bir enfeksiyondur. Bu hastalığın virüsü, Picornaviridae familyası Aphtovirus alt grubu içindedir.
Şap, çift tırnaklı hayvanlarda görülmekte olan viral bir hastalıktır. Bu hastalık öldürücü değildir. Beraber sürü içinde ya da görüldüğü bölgede hızlı bir şekilde yayılıp nadirde olsa insanlara bulaşabilir.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 22 Mart 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,