Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Rozasea (Gül Hastalığı) Nedir?

Gül hastalığı olarak bilinen rozasea, genellikle 30’lu yaşlardan sonra erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda görülürken, bu durum erkeklerde daha şiddetli seyretmektedir. Açık tenli kişilerde daha çok görülen bu hastalık, yüzde kızarıklığa ve kırmızı noktalara neden olabilen bir cilt hastalığıdır. İlerleyen dönemlerde göğüs bölgesine ve sırt bölgesine de yayılabilen bu durum, tekrarlayabilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır.

Rozasea (Gül Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişebilen hastalık durumları, belirtiler ve semptomlar bakımından da farklılık göstermektedir. Hastalığı bulunan bireylerin vücutlarında ya da yüz çevrelerinde güneş yanıklarına benzeyen kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Bu kızarıklar bazı durumlarda şişliğe neden olabilirken sivilceye de benzeyebilir. Kişinin yüzünde batma hissi ya da yanma olabilmektedir. Bunların yanında kişilerin yaşayabileceği gül hastalığı belirtileri şu şekildedir:

 • Yüzde acı veya yanmalar
 • Cildin kuruması
 • Cilt renginin değişmesi 
 • Yüzdeki ve ciltteki damarların gözle görülebilir olması
 • Sivilceye benzer gelişmeler
 • Yüzde ödem oluşması
 • Burnun büyümesi ve genişlemesi
 • Vücutta ve ciltte kaşıntı durumlardı ve döküntüler

Rozasea (Gül Hastalığı) Nedenleri

Hastalığın nedeni kesin olarak bilinmese de bu duruma neden olabilecek birtakım durumların olduğu düşünülmektedir. Hastalık, bazı psikolojik nedenlere, cilt altında bulunan dokuların bozulmasından ve bazı mantar durumlarından ortaya çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra gül hastalığının nedeni şu şekilde sıralanabilir:

 • Alkol
 • Baharat oranı yüksek yiyecekler
 • Yüksek sıcaklar
 • Güneşe maruz kalma
 • Yoğun stres
 • Makyaj için kullanılan malzemeler
 • Egzersizler 

Rozasea (Gül Hastalığı) Tanı Yöntemleri

Gül hastalığının teşhisi ve tanısı konusunda uygulanan özel bir test bulunmamaktadır. Kişinin kendisinin veya çevresinin fark ettiği ciltte ve yüzde değişmeler sonucunda doktora başvurması ve muayene olması ile birlikte uzman, gerekli incelemeleri yaparak bu durumu tespit edebilmektedir.
Ancak bu hastalığın belirtileri ile benzer durumlar taşıyan; sedef hastalığı, kelebek hastalığı (lupus), egzama ya da sivilce gibi durumlarla ile karıştırılmaması için birtakım testler ve tetkikler istenebilmektedir.

Rozasea (Gül Hastalığı) Tedavi Yöntemleri

Kişiden kişiye değişen belirtiler ve semptomlar hastalık durumu3nda kişiye uygulanacak olan tedavi yöntemlerini de farklılaştırmaktadır. Gül hastalığı tedavi yöntemleri arasında uzman doktor tarafından belirlenen birtakım ilaçlar, cerrahi müdahaleler ve lazer uygulamaları bulunmaktadır. Bunların yanında hastalığı tetikleyebilen unsurların belirlenip önlem alınması da önemli bir konudur.
Yüz bölgesinde kızarıklıklarla ortaya çıkan bu durum, sık karşılaşılan bir hastalıktır. Beslenme alışkanlıkları, sıcaklık ve güneş ışığı bu rahatsızlığı ciddi ölçüde etkilemektedir. Doktorun kişiye göre belirlediği tedavide genellikle krem ve ağız yolu ile alınabilen ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalara birtakım öneriler de verilirken bu durumu tetikleyebilen yiyeceklerden ve alkol tüketiminden uzak durmaları önerilmektedir. 
Antibiyotik tedavisinde (Metronidazol) içerikli kremler ve jeller fayda sağlamaktadır. Doktor tarafından kişiye özel tedavi uygulanan cilt hastalığında kortizonlu kremler çok fazla önerilmez ve uzun kullanımda kişide alışkanlık yapabilirken zarar da verebilmektedir. Bu neden hekim kontrolünde uygulanması önerilmektedir. 
İlaç tedavilerinin yanında kılcal damarların çok fazla belirginleştiği dönemlerde birtakım ışık ve lazer uygulamaları yapılabilmektedir. Doktor tarafından belirlenen bu uygulamalarda mezoterapi yöntemleri cildi nemlendirir ve damarlar güçlendirilerek çatlama durumlarının önüne geçilmektedir. Genellikle genç bireylerde iyileşme daha hızlı olmaktadır.

Gül Hastalığına Ne İyi Gelir?

Hastalığı bulunan kişilerin kullanabileceği ve uygulayabileceği gül hastalığına iyi gelen bazı bitkiler ve birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kişinin kendi başına karar verebileceği yöntemler değildir. 
Kişiler alanında uzman bir doktora ve cildiye (dermatoloji) bölümüne giderek muayene edilmeli ve doktor tarafından önerilen tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu hastalığın tedavisinde de aynı şekilde farklılıklar bulunmaktadır. Doktor kişiye özel tedavi yöntemleri ile cilt hastalığının iyileşmesi yönünde uygulamalarda bulunmaktadır. 
Bunların yanı sıra bu hastalığa iyi gelebilen bitkiler ve doğal yöntemler kişiye uygun olarak doktor tarafından belirlenmeli ve kişide herhangi bir alerjik reaksiyon göstermeyecek ve zarar vermeyecek yöntemler seçilmelidir. Aşağıda yer alan herhangi bir duruma karşı alerjisi olan kişiler kesinlikle bu yöntemleri uygulamamalıdır ve doktor kontrolünde tercih etmelidir. Bu durumda “gül hastalığına ne iyi gelir?” “gül hastalığı nasıl geçer?” sorularına yönelik bazı yöntemler şu şekildedir:
Aloe Vera
Cilde pek çoık fayda sağlayan aloe vera, cilt hastalığının neden olduğu etkileri azaltabilir ve kızarıklıkların iyileşmesinde fayda sağlayabilir. Yapraklarının iç bölümünden çıkarılacak jel ile temizlenmiş cilde uygulanabilmektedir. 
Bal
Pek çok faydası bulunan balın vücutta görülebilen iltihapların da düzelmesinde faydalıdır. Bu hastalığa karşı da kullanılabilecek bal haftada en fazla 2 defa kızarıklıkların bulunduğu bölgelere sürülür ve yaklaşık yarım saat beklendikten sonra ılık su ile temizlenir. Bu şekilde düzenli ve tekrarlı olarak uygulandığından fayda sağlayabilir.
Salatalık
Cildin nemlenmesi bakımından faydalı olan uygulamalar arasında bulunan salatalık, cilt hastalıklarına karşı da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Dilimlenerek yüz bölgesinde oluşan kızarıklıkların üzerine uygulanabilen maske yöntemi, haftada 2 defa yapılarak ciltte oluşabilen yanmalara, kaşıntılara ve kızarıklıklara iyi gelmektedir. 
Zerdeçal ve Zencefil
İçerik bakımından güçlü antioksidan bulunduran zerdeçal ve zencefil, vücutta oluşabilen iltihaplanma durumlarının hızlıca düzelmesine sağlayabilirken, bu hastalığa da fayda sağlayabilir. Bal ile karıştırılarak da kullanılabilen bu durum tüketilebilir ve cilde uygulanabilir. Tüketilmesi halinde daha fazla fayda sağlayabilir. 
Lavanta Yağı veya Çay Ağacı Yağı
İltihapların giderilmesinde fayda sağlayabilen ve bitkisel ürünlerden olan lavanta yağı ve çay ağacı yağı, cilde uygulanabilir ve fayda sağlayabilir. Günlük olarak 1 kez yapılabilen ve bir pamuk aracılığı ile ciltteki problemli yerlere sürülebilir.
Yulaf Ezmesi
Cilt sağlığını destekleyici besinler arasında yulaf ezmesi de bulunmaktadır. Cildi temizler ve nemlendirir. Bal ile birlikte kullanılabilen yulaf ezmesi, robottan geçirilerek un haline getirilir ve karışım macun şeklini aldığı zamanlarda cilde uygulanabilir.
Tüm bu uygulamalar doktor kontrolünde ve uzmanın onayı olması durumlarında kullanılabilir. Kişi, bu yöntemleri doktora danışmadan uygulamamalıdır. Birtakım alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için fayda sağlamak yerine kişiye zarar verebilir. Bu nedenle bu yöntemlerin uygulamadan önce kesinlikle hastanelerin cildiye (dermatoloji) bölümüne gitmeli ve bir uzmana görünmelidir.

Çok fazla sıcak ya da soğuk durumlarda, güneş ışığına maruz kalma, birtakım genetik faktörler, alkol tüketimi, baharatlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi, sindirim sisteminde bazı aksaklıklar ve yaşanılan yoğun stres soncunda bu hastalık meydana gelebilmektedir.
Kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan bu hastalığın tedavisinde kişiye özel yöntemler uygulanmaktadır. Doktor tarafından önerilen ilaç tedavisi veya beslenme tarzında yapılan değişiklikler bu hastalığın tedavisinde fayda sağlamaktadır.
Genellikle yüz bölgesinde ve yanaklarda kızarıklıklar ile kendini belli eden bu hastalık, yanmalara ve kaşıntılara neden olabilir. Kişi bu gibi durumlarda alanında uzman bir doktora görünmeli ve tedavi edilmelidir.
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 26 Ekim 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,