Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Retinol ve Retinoid Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

İnsanoğlu uzun yıllardan beri yaşlanmaya karşı çeşitli çözüm yolları aramaktadır. Bundan dolayı yaşlanma ile beraber ciltte meydana gelen doğal bozulmayı geciktirmek için farklı yöntemler tercih edilir. Cilt serumu gibi çeşitli içerikler taşıyan ürünler bu noktada fayda sağlayabilir. Anti-aging olarak da adlandırılan bu yaşlanma karşıtı olan bu maddelerin içeriğinde genellikle retinol ve retinoid bulunur. Akne ve sivilce tedavisinde dermatoloji uzmanlarının ilk önerilerinden biri olan bu ürünler ciltte hassasiyet oluşturabilen içeriklere sahip oldukları için kullanmak konusunda kararsızlığa yol açabilmektedir. İkisi de aynı amaca hizmet etse de aralarında bazı farklılıklar mevcuttur.

Genelde cilt bakımı ürünlerinin baş rolünde doğal hücre yenilemesine destek sağlayan retinol yer almaktadır. Retinoidler ise retinoller kadar etkileyicidir, ikisi de A-vitaminlerinin farklı formlarını içermektedir. Ciltte kolajen üretiminin artmasına katkı sağlarlar. Bu ürünler cildin sıkılaşmasına yardımcı olur, gözenekleri küçültür. Ciltte meydana gelen güneş lekelerinin giderilmesinde de etkili ürünlerdir. Agresif içeriklere Genellikle retina ve retinol bütün yüz bölgesi, boyun ve dekolte bölgesinin yaşlanma semptomları ile savaşmak için tercih edilir. Birçok dermatolog uzmanı yüz kısmına retinol/retinal kullanmayı önermektedir. A vitamini içeriği ile yaşlanmanın etkilerini engelleme ile birlikte tek bir alanı da etkin bir biçimde iyileştirebilir. 
Göz etrafındaki cilt son derece hassas olmaktadır. Bundan dolayı, bilhassa hassasiyet oranı fazladır. Fakat bu, retinolün yaşlanma karşıtı yararlarından ve hassas göz etrafındaki retinadan uzaklaştığınızı göstermez. Yalnızca göz etrafındaki cilde bakım uygulamak için özel olarak formülize edilmiş göze özgü bir ürün kullanıldığından emin olunmalıdır.

Retinol ve Retinoid Kullanımının Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu ürünlerin kullanımı bir uzman kontrolünde uygulandığında belirli bir yan etki oluşturmaz. Fakat bu ürünler, bilinçli kullanılmadığı zaman bedende bazı tepkimelere neden olabilir. Bu cilt ürünleri zarar veren detaylı bir konu içermese bile, dengeli bir biçimde kullanıldığında sürülen kısmın kızarıp soyulmasına sebep olabilir. Olağandan daha yoğun bir biçimde ya da düzenli bir şekilde uzman kontrolünde kullanılsa bile bazı yan etkileri görülebilir. Böyle bir uygulama rutini ile kullanılan kısımda; pul pul soyulma ve kuruluk olabilir.
Retinol serum ya da krem olarak uygulanabilir. Dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman bedene faydası vardır. Bunlardan ilki yaşlanma karşıtı etkisi olması ya da farklı nedenlerle meydana gelen ciltte oluşan lekeleri azaltmaya yardımcı olmasıdır. Bunların yanı sıra kullanılan bu iki ürün, cilde parlaklık verir ve hücreleri yenileyerek cildi onarır, kırışık oluşumunu gerileterek azaltabilir.

Retinol ve Retinoid Arasındaki Farklar Nelerdir?

Retinoidler bir A vitamini türevidir. Bundan dolayı retinol, retinoidin bir çeşididir, A vitaminin oranını belirlemektedir. Retinol genel olarak retinoik asit içeriğini özünde daha az barındırır, serumlarda ve kremler de mevcuttur. Yüksek yoğunlaştırılmış retinoller ise bazı durumlarda reçete ile satılmaktadır. Aralarındaki en belirgin farklılık ise retinolün retinoidlere oranla molekül yapısı nedeni ile daha ağır çalışmasıdır. Retionidler ciltte daha hızlı etki göstermektedir. Bunun yanı sıra cildiniz alerjiye açıksa ciltte, kızarıklık ve kuruluk meydana gelebilir.

Retinol ve Retinoid Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Her iki madde de aynı amaca hizmet etmektedir. İçeriğinde farklı yoğunluklar barındırsalar da kolajen üretimini destekleyerek, cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunurlar. Ayrıca, cildin yapısını düzenlemek, cilde parlaklık vermek, ince çizgilerin yavaşlamasına yardımcı olmak gibi etkileri de bulunur. Bu iki içerikte cilt tonunu eşitleyerek gözenek görüntüsünü azaltmaktadır. 

Retinol ve Retinoidin Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ürünleri her gece uygulamaya başlarsanız ciltte kızarıklık ve tahriş olabilir. Bu ürünler hücre yenileyici olduğu için cildin bu duruma alışkanlık göstermesi zaman alabilmektedir. Retinoidlerin ilk kullanımında cilt güneş ışınlarına karşı daha hassas hale gelir, bu yüzden bu ürünler gece bakım ürünleri olarak tercih edilmelidir. Hamile ve emzirme zamanındaysanız bu ürünleri kullanmamanız önerilir.

Retinol ve Retinoid Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Retinol ve retinoid içeren ürünler bir uzman tarafından önerildikten sonra kullanılmalıdır. Bundan dolayı uygulama konusunda hassas hareket edilmelidir. İçeriğinde A vitamini barındıran bir krem kullanıldığında ilave olarak güneş koruyucu özellikte olan bir ürün de kullanılması önerilmektedir. Bundan dolayı uygulamaya başlamadan hemen önce cildin nemlendirilmesi gerekir. Böylelikle nem kaybı engellenebilir hem de çatlaklara karşı tedbir alınmış olunur. Bu özellikteki ürünleri tercih ederken antioksidanlar da bedene ilave edilebilir. Böylelikle cildin çevresel etkenlere bağlı almış olduğu hasar oranı düşecektir. 
Retinol ve retinoid içeren ürünler, ışıktan uzak bir yerde ambalajında saklanmalıdır. Koruması oldukça zordur, ışık ile temas sağladığı takdirde etkisi kaybolabilir. Ayrıca bu ürünler hava ile temas etmemelidir. Bu tür içerikli maddelerin sıkmalı ya da basmalı bir tüpte yer alması çok daha kullanıma elverişli olabilir.

Retinoid A vitamini seviyesini belirlemektedir. Diğeri ise genel olarak retinoik asit içeriğini daha az barındırmaktadır. Her ikisi de aynı amaca hizmet etse de farklı yanları bulunur.
Bazı zamanlarda A vitamini asidi olarak da isimlendirilen retinoik asit, omurgalı hayvanlarda önemli olan sinyal iletim molekül ve hormonu olarak bilinmektedir.
Işığa karşı dayanıklılığı bulunmamaktadır. Bu yüzden güneş kremi ile birlikte kullanılmalıdır. Cildi inceltir, bu yüzden cilt daha hassas hale gelir.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022
Yayınlama Tarihi: 08 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,