Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Ramsay Hunt Sendromu Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Dünyaca tanınan 28 yaşındaki şarkıcı Justin Bieber, Ramsay hunt sendromuna yakalandığını duyurdu. Ramsay hunt sendromu, zona ve yüz felcini anımsatmaktadır. Bu sendrom; bazı sinir hücrelerini, genel olarak yüzde bulunan sinirleri etki altına almaktadır. Bu durum yüz felci gibi belirtilere sebep olabilmektedir. Ramsay hunt sendromunda; kulakta ağrı, başta dönme, mide de bulanma ve özellikle işitsel duyarlılığın azaldığı görülmüştür.

  Ramsay Hunt Sendromu Nedir?

  Ramsay hunt sendromu, zona ve yüz felcine az da olsa benzerlik göstermektedir. Fakat suçiçeği hastalığına ve zona hastalığını da etkileyen, herpes simpleks virüs kategorisinde bulunan varicella-zoster adlı virüs, Ramsay hunt hastalığında kendini kulağın içinde yüksek bir ağrı ile göstermektedir. Bu şekilde mikrop ilk önce kulakta belirti gösteriyor. Genellikle bu hastalık, 30-50 yaş arasında görülmektedir. Bu mikrop kilit olan sinir hücrelerini, bilhassa da de yüzde bulunan sinir hücrelerini etkilemektedir. Bundan dolayı yüz felci gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Özellikle kulağın etrafında yada kulak içinde meydana gelir. Kulakta ağrı, devamlı kulak çınlaması, kişinin başının sürekli dönmesi ve şiddetli derece de ağrıması, bilhassa duyusal kayıplara neden olmaktadır.

  Ramsay Hunt Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Ramsay hunt sendromunda kişi, suratının felç olmuş kısmında bulunan gözünü, kapatmakta zorlanır, kişinin ağız ve gözleri kurumaya başlar. Ağız tadı bozulabilir. Kişi ağız kısmını hareket ettirmekte de güçlük çekebilir. Örneğin, sıvı tüketir fakat ağzında tutmaz, dökülür ve katı besin bile tüketemez. belirtilerinden bazıları şu şekildedir; 

  • Aşırı halsizlik ve yorgunluk.
  • Kişinin kulağında ağrı oluşması
  • Mide bulantısı, ciltte pul pul dökülme, işitsel bozukluk
  • Tat almada farklılıklar ya da tat almada azalma
  • Yüz bölgesinde kayma veya buna benzeyen problemler 

  Bu semptomlardan bir tanesinin veya tümünün meydana gelmesi durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana gitmek gerekebilir. Hastalara zamanında müdahale edilmezse, yüzde oluşan bu felç durumu kalıcı olabilmektedir.

  Ramsay Hunt Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

  Ramsay hunt sendromu için en ideal tedavi yöntemleri, virüs mikrobuna iyi gelen ilaçlar olabilir.
  Ayrıca, hastada gözlemlenen kişisel belirtilere göre, kişiye özel bir tedavi yöntemi uygulanabilir. İltihap önleyici ilaçlar ya da nöbet geçirmeyi engelleyen ilaçlar, ramsay hunt sendromunda oluşan mevcut ağrıyı minimum seviyeye indirmeye yardımcı olabilir. Bazı ilaçlar ise mide bulantısı ya da baş dönmesi gibi vertigo rahatsızlığına benzeyen belirtilerin azalmasına katkı sağlayabilir. Göz damlatılan damlalar ya da benzeri sıvı maddeler kornea zedelenmesini engellemeye yardımcı olabilir.

  Bell's paralizide olan kişilerin yaklaşık olarak %90'ı bir ay içinde hastalığa olumlu cevap verir, Ramsay Hunt Sendromu hastalığında ise bazı fonksiyonlarda tam kayıp yaşayan kişilerin yalnızca %10'unda tam iyileşme görülür. Tam iyileşme görülmeyen kayıplarda bu oran yaklaşık olarak %66’ oranındadır.
  RHS (Herpes zoster otikus), vari- sella zoster mikrobun süregelen durumu ile gelişimini devam ettiren yüzdeki sinir hasarlarına bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Yoğunluk sırasına göre 7., 8., 9., 5.,10., 6. kraniyal ve servikal sinir durumları yaşanabilir.
  Tolosa-Hunt sendromu tek taraflı orbital ağrı, ipsilateral oftalmopleji ve kortikosteroidlere iyi yanıt ile bağlantısı bulunan ender görülen ve göze ait sinirlerin felç olması sonucuyla göz kapağının düşmesi, gözün hareket edememesi ile birlikte oluşan durumdur.
  Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 15 Haziran 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,