Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Psikolojik Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Bozukluğu)

Psikolojik erektil disfonksiyon diğer bir adıyla sertleşme bozukluğu, psikolojik faktörlerin neden olduğu ve cinsel ilişki sırasında ereksiyon sağlayamama ya da sürdürememe durumudur. Bu faktörler arasında genellikle stres, kaygı, depresyon, suçluluk, düşük benlik saygısı veya ilişki sorunları yer alabilir. Erkek bireylerde her yaşta görülebilirken, çoğunlukla karşılaşılan vakalar genç bireylerdir. Bu sorunun altında yatan nedene bağlı olarak tedavisi mümkündür.

Fizyolojik nedenlere bağlı olarak da görülebilen bu duruma kişinin yaşlanması ve genital kan akışının olumsuz yönde etkilenmesi de neden olabilir. Ayrıca farklı sağlık sorunları ve kullanılan bazı ilaçlar da fiziksel erektil disfonksiyona neden olabilir. Bu nedenle sorunun psikolojik faktörlerden kaynaklandığı tespit edilmeden önce yapılan herhangi bir terapi ve uygulama fayda sağlamaz. Sorunun psikolojik etkenlerden ortaya çıktığı belirlendiğinde Psikolojik erektil disfonksiyon bozukluğuna neden olan durumlar iyileştirilir.

Psikolojik Erektil Disfonksiyon Nedenleri

Erektil disfonksiyon, altta yatan herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Psikolojik faktörlerden kaynaklandığını belirlemek için bir uzman tarafından gerekli incelemenin ve araştırmanın yapılması gerekir. Durumun psikolojik faktörlerden kaynaklandığını gösteren bazı etkenler de olabilir.
Bunların yanı sıra psikolojik erektil disfonksiyon nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Performans Kaygısı
Cinsel anlamda veya partneri tatmin edememe konusunda yaşanan endişeler, kişide performans kaygısına yol açabilir. Endişe arttıkça, yaşanacak sorunlar da artar. Bu durum ereksiyon olma ya da ereksiyonu sürdürme yeteneğini etkiler.
Performans kaygısı bu durumun asıl nedeni olabilir ya da yaşanan kötü bir cinsel deneyim sonucunda ortaya çıkabilir. Bu döngü, herhangi bir durumda ereksiyon sorunu yaşandığında meydana gelir ve bir sonraki ilişkide tekrarlandığında kaygılara yol açar.

Stres ve Kaygı
Stresli ve kaygılı olunan durumlarda stres hormonları kan dolaşımına karışarak sertleşme bozukluğuna neden olabilir. 

Depresyon
Depresyon, cinsel performans da dahil olmak üzere hayatın tüm yönlerini etkileyebilir. Depresyonda olan bir birey, cinsel ilişkilerinde sorun yaşayabilir. Depresyon beyindeki bulunan sinir hücreleriyle bağlantılı olduğundan cinsel dürtüyü veya ereksiyon yeteneğini de etkileyebilir. 

İlişki Sorunları
İlişkilerde yaşanan anlaşmazlıklar, çatışmalar ve sorunlar, duygusal strese neden olabilir. Bu durum, partnerler arasındaki cinsel performansa engel olabilecek mesafelere yol açabilir.

Suçluluk Duyguları
Bu durum çoğunlukla evlilik dışı ilişkilerde ve çoklu ilişkisi bulunan erkek bireylerde görülebilir. Sadakatsizlik ve suçluluk duygusu kişide iktidarsızlığa neden olabilir. 

Özgüven Kaybı
Düşük özgüven ve erektil disfonksiyon bağlantılı bir durumdur. Kişinin kendisini yetersiz görmesi, bir önceki cinsel ilişkisinde başarısız görmesi gibi durumlarda özgüven kaybı ortaya çıkabilir. Özgüven yani düşük benlik saygısı kişilerde sertleşme bozukluğuna neden olabilir.

Psikolojik Erektil Disfonksiyon Teşhisi

Erektil disfonksiyon, altta yatan herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir. Bu sorunun fizyolojik veya psikolojik faktörlerden kaynaklandığını belirlemek için kişilerin kapsamlı bir muayene ve testlerden geçmesi gerekir. 
Kişinin tıbbi öyküsü ve cinsel geçmişi, herhangi bir geçmişe dönük madde kullanımı ve genel sağlık durumu değerlendirilir. Bunların yanı sıra bazı durumlarda, düşük testosteron düzeyleri gibi hormonal problemler cinsel performansı etkileyebilir.
Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve farklı sağlık sorunlarını ekarte etmek için yapılan testlerden bazıları şunlardır:

  • Kan testi
  • İdrar testi
  • Tiroid testleri

Kan testleri ile birlikte bu soruna neden olabilecek ve altta yatabilecek fizyolojik faktörler belirlenebilir. Testosteron hormonu seviyeleri, kalp problemleri ve kansızlık gibi sorunların tespit edilmesine katkı sağlar. 

Psikolojik Erektil Disfonksiyon Tedavisi

Psikolojik erektil disfonksiyon tedavisi, psikolojik faktörlerin ele alınarak yapılır. Erkeklerin hassas bir konu olarak görmesi ve çoğunlukla anlatmaktan hoşlanmadığı bir durumdur. Ancak tedavi olarak bir psikiyatristten terapi ve destek almak yardımcı olur.
Psikojenik erektil disfonksiyon tedavisi için temel yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Psikoterapi
Psikoterapi, kişinin cinsel aktivite ve iktidarsızlıkla ilgili düşünce ve duygularını tanımlamasına yardımcı olabilir. Terapi yoluyla hasta, kendisi, ilişkileri ve cinsel performansı hakkında dengeli düşünceler geliştirebilir.
Terapiler, yaşanan zorluklarına altında yatan herhangi bir nedeni hedef alarak iyileştirmek üzere yapılır. Psikolojik sorunlar üzerine yardım almak cinsel performansı etkileyen olumsuzlukların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Çift Terapisi
Bu terapiler partnerlerin aralarındaki sorunları çözebilmek için önemlidir. Cinsellik konusunda çiftlerin iletişimin gelişmesi, cinsel işlevler hakkında görüş ve anlayış kazanmaları sağlanır. Ayrıca aralarındaki çatışma, anlaşmazlık ve farklı sorunlar da bu terapilerde çözüme kavuşarak sağlıklı bir ilişki sürdürmelerine fayda sağlar. 

Gevşeme Teknikleri
Kaygı ve stres durumlarına karşı yapılan uygulamalardır. Kişinin meditasyon ve nefes teknikleriyle sakinleşmesi ve rahatlaması sağlanır. Bu gibi egzersizler stresin ve kaygının etkilediği cinsel performansın iyileşmesini sağlar.

İlaç Tedavisi
Alanında uzman doktor ve psikiyatrist tarafından reçete edilebilen bazı ilaçlar, ortaya çıkan psikolojik faktörleri yönetebilmek için kişiye fayda sağlar.

Çoğu zaman aniden ortaya çıkabilir. Cinsel ilişkide bir defa iktidarsızlık yaşanması sonucu bir sonraki ilişkide tekrarlandığında kaygılara ve strese yol açar.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 22 Aralık 2022
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,