Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bahar aylarında doğanın değişmesiyle birlikte, bahar alerjisi olarak da adlandırılan polen alerjisi, kişilerde birçok soruna neden olur. Gözlerde yanma ve kızarma, burun ve geniz akıntısı, boğazda yanma ve gıcık hissi gibi şikayetler polen alerjisi belirtileri arasında yer alır. Öksürük hatta nefes darlığı ile kendini belli eden bu şikayetler çoğu zaman üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırılabilmektedir.

  Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Polen alerjisi, saman nezlesi, bahar alerjisi olarak ya da mevsimsel alerjik rinit olarak isimlendirilmektedir. Kişi bazı polenlere alerjik tepki gösterir. Bahar aylarında oluşan polenlere karşı rinit (nezle), konjonktivit (göz nezlesi), astım ya da kurdeşen gibi tepkiler gözlemlenebilir. Reaksiyonlar yılın yalnızca belirli zamanlarında olur ve diğer aylarda kişi genelde iyi hisseder. Polen alerjisine çocuklukta ender rastlanır. En fazla ise 18-25 yaş arası bireylerde gözlemlenir. Çünkü bedende bazı reaksiyonların tamamlanması için belli bir yaşta olunması gerekmektedir. Polen alerjisi belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  1. Burun tıkanıklığı: Burun kaşınmaya ve akmaya başlar, burunda tıkanmalar meydana gelir ve kişi hapşırır.
  2. Kaşıntılı sulu gözler ve cilt tonunda değişiklik: Göz altında şişlik, ve gözlerde sulanma ve şişme olur. Polen alerjisi, ciltte renk değişikliklerine sebep olur. Kişinin cildi mavimsi bir renk tonunu alır.
  3. Astım: Polen alerjisinin olduğu dönemde bazı kişilerde astım da görülür. Alerjik astımı olan kişilerin de astım reaksiyonları daha sık ortaya çıkar.
  4. Sinüs basıncı: Hava ve mukus burun ve sinüsler arasında rahat hareket edemediği zaman mukus sinüsler içinde birikme olur ve basınç artar. Polen alerjisinin görüldüğü dönemde yüz ağrısına neden olan sinüs basıncı meydana gelir.
  5. Boğaz kuruluğu ve öksürük: Polen alerjisi boğazın kurumasına ve öksürük krizine neden olabilir. 
  6. Tat veya koku alma sorunu: Polen alerjisi, tat ve koku alma sorunu oluşturabilir. Alerjik burunlar bir savunma mekanizması olarak burnu algısızlaştırır ve alerjen maddeye karşı oluşan tepkileri önlemek için burun içerisindeki bölgelerde bir hissizleşme süreci meydana gelir. Beden alerjik tepkisini bir bütün olarak göstermektedir. Bahar aylarının gelmesiyle beraber, bazı kişilerde polen alerjisi etkisini göstermeye başlar. Aslında beden kendini korumak için bu şekilde reaksiyonlar gösterir. Vücutta histamin denilen maddenin salınımı artar ve damarlar genişler, mukozalar şişer, öksürük meydana gelir. Bu şekilde bu alerjen molekülleri vücut dışına gönderilmesi sağlanır. Fakat boğaz kuruluğu, burun akması ve kaşınması, göz kızarması, öksürük gibi belirtiler kişiyi huzursuz eder, günlük hayatını olumsuz yönde etkiler.

  Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

  Polen alerjisinin sona ermesi doğru ve etkili tedavi yöntemleriyle ile mümkün olabilmektedir. Polen alerjisi tedavisinde birden fazla ilaç mevcuttur. Burun ve göz damlaları, alerji ilaçları, (antihistaminler ve leukotriene antagonistler) solunum yolu ile kullanılan ilaçlar, polen alerjisi tedavisinde bir uzmana danışılarak tıbbi amaçlı kullanılabilir. İlaçların vücuda etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftalık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. İlaçlar düzenli olarak kullanılırsa kişi olumlu etkisini hissedebilir. Polen yoğunluğunun az olduğu zamanlardaki alerji reaksiyonlarının ortadan kalktığı dönemler için de geçerlidir.

  Nane çayı içeriğinde bulunan uçucu yağların ferahlatıcı etkisiyle kişiyi rahatlatır. Boğaz kuruluğuna iyi gelir, buharını solumakta burun sinüslerini açar. İçeriğinde bulunan anti inflamatuar özelliği ile nane çayı polen alerjisine iyi gelen içeceklerdendir. Ayrıca, baş ağrısı içinde doğal ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
  Histamin, polen alerjisi belirtilerinden mesul en önemli maddedir. Otlar alerjinin en sık nedenidir. Ayrıca sedir ve meşe gibi bazı ağaçlar da yüksek miktarda alerjenik polen üretmektedir. Bunlara ek olarak çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir. Astım alerjisi olan kişilerde polen alerjisi, kişilerin mevcut astım belirtilerini daha da olumsuz etkileyebilir.
  Polen alerjisinin bitmesi doğru ve etkili tedavi yöntemleriyle ile mümkün olabilmektedir. Polen alerjisi tedavisinde birden fazla ilaç mevcuttur. Burun ve göz damlaları, alerji ilaçları, (antihistaminler ve leukotriene antagonistler) solunum yolu ile kullanılan ilaçlar, alerji tedavisinde bir uzmana danışılarak tıbbi amaçlı kullanılabilir.
  Alerjik olduğunuz günlerde sıvı alımı arttırılmalıdır. Yeterli miktarda alınan sıvı vücudunuzun nemini artırır, burunda bulunan mukus salgılayan zarı inceltir ve rahatlatır. Özellikle nane çayı, antihistaminik yani alerji belirtilerini hafifletici etki gösterebilir ve buhar yardımı ile de rahatlatır.
  Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022
  Yayınlama Tarihi: 20 Mayıs 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,