Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Palyatif Bakım Nedir, Kimler İhtiyaç Duyar?

Kronikleşmiş rahatsızlıklar, kanser hastalıkları, kalp hastalıkları ömür boyu takip ve tedavi gerektirebilmektedir. Bireyler kronik rahatsızlıklar ile savaşırken, tedavi süreci kişileri ruhsal açıdan olumsuz etkileyebilir. Böyle durumlar rahatsızlığın gidişatını da etkileyerek bireyin hayat kalitesinin de düşmesine sebep olur. Kronik rahatsızlığa sahip olan bireyler devamlı olarak tedavi süresinde yer almaktadırlar, bu yüzden hastane ve ev arasındaki kısımda yardım almak isteyebilirler. Palyatif bakım, yaşam boyunca tedavisi devam eden kişilerin yaşam kalitesini arttırmak, rahatsızlığa karakterize gelişen olumsuzlukları aza indirmek amacı ile tercih edilir. Palyatif bakımda asıl amaçlanan kişinin kendisi ve ebeveyni için mevcuttaki bakımını daha iyi hale getirmektir.

İnsanın yalnızca fiziksel olarak değil bunun yanında ruhsal olarak da hastalanması doğal bir durumdur. İnsan yaşamında gelişen durumlara göre de özel tıbbı yardım alması zorunlu olabilir. Bu yüzden tıpta branşlaşma durumları mevcuttur. Çocuk doktoru, çocuk diş hekimi gibi belirli yaşlara yönelik uzmanlaşmış ve bu gruplar için tıbbı yardım ve tedavi yapan branşlar mevcuttur. Kişilerin ortalama yaş sınırının artması ile birlikte bugün tıp alanında "yaşlılık" farklı bir başlık adı altında ele alınmaktadır.

Palyatif Bakım Hangi Hastalara Bakar?

Hasta olan kişinin acı çekmesini düşürmek ve hayat kalitesini yükseltmek için uygulanmaktadır. Palyatif bakımdan faydalanan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sürekli yattığı için yatak yarası açık, bağımlı kişiler 
 • İleri seviyede organ yetmezliği yaşayanlar
 • Tedaviye cevap vermeyen kanser hastaları 
 • Alzheimer gibi nörolojik hastalar
 • Parkinson hastalığı bulunan kişiler
 • Beslenme durumu nörolojik, ruhsal nedenlerle, fiziksel etkenlerle bozulan ve beslenme desteği sağlanması gereken kişiler ihtiyaç duyan kişiler bu bakım yardımından faydalanabilir.

Palyatif Bakım Hangi Tedavileri Kapsar?

Kronikleşmiş rahatsızlıklar nedeniyle tamamen iyi olmayan veya hayat sonunda yardıma ihtiyacı olan kişilere destek olmayı sağlayan bir tıp alanıdır. Palyatif bakım, şu tedavi desteklerini içermektedir;

 • Hasta olan kişide, rahatsızlığından kaynaklanan istenmeyen yan etkilerin azaltılması
 • Hasta olan kişinin ağrılarının hafifletilmesi
 • Solunumun rahat olması
 • Mide bulantısı, ishal, kilo kaybı, uykusuzluk, depresyon gibi belirtilerin kontrol altında tutulması
 • Hastanın beslenmesine destek verme
 • Hasta olan kişinin psiko-sosyal ve manevi ihtiyaçlarının giderilmesi
 • Hasta ve yakınına eğitim verme
 • Hastanın son evre bakımının yapılması
Palyatif bakıma ihtiyaç duyan hasta kişiler; alzheimer gibi nörolojik hastalığı olan kişiler, ileri seviyede organ yetmezliği bulunanlar, tedaviye cevap vermeyen kanser hastaları, fiziksel, psikolojik ve nörolojik olarak beslenme bozukluğu yaşayanlar ve açık yatak yarası bulunanlar.
Bu bakım süresi yaklaşık olarak 72 saattir, bu süre 6 aya kadar uzayabilir. Son 48 saatte ise palyatif bakımın bütün evrelerinden ayrıcalık gösteren bir zamana girilir.
Bu ekibin amacı hastanın yaşam kalitesini arttırmak ve pratik fayda sağlamaktır. Doktorlardan ve çeşitli alanlarda profesyonelden oluşmaktadır. Palyatif bakım uzmanı, doktor, hemşire, sosyal hizmet, beslenme uzmanları bu ekip içerisinde bulunur. Palyatif bakım ekibi hasta olan kişinin hastalık seviyesine, bakım gereksinimine göre farklılık gösterir.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 19 Eylül 2022

Kategori:

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,