Online Nöroloji

Teletıp uzun zamandır tıp camiasında tartışılan, psikiyatri gibi bazı tıp dallarında zaten kullanılmaya başlanan, nörolojide de özellikle elektrofizyolojide kullanılan genel bir kavramdır.

Online nöroloji teletıp; telefon, mail, videokonferans, digital veri ve diğer iletişim teknolojileri sonucunda tıp pratiğini uzaktan uygulamak demektir. Bugüne kadar zaten telefon ile yapılan iletişimler takip hastalarının durumunu kontrol etmek, tetkik istemek, ilaç başlamak ve değişikliği yapmak için sıklıkla kullanılan bir teletıp yöntemidir. Şu anda yaşadığımız Covid-19 pandemisi teletıpın hızlı bir şekilde gelişmesi ve telefon dışındaki teknolojilerin daha sık kullanılmasını gerektirmektedir.

Online nöroloji, hiçbir zaman yüz yüze muayenedeki tıp sanatının yerinin tutmayacağı bilincinde olmamızla beraber gelecekte bir kısım hastada kullanılacak ve geliştirilecektir. Bu sayede hastanın bilhassa epidemi veya pandemi dönemlerinde enfeksiyon kaynağı olabilecek hastane gibi mekanlardan kaçınması, mobilize olamayan hastaların daha kaliteli hizmet alması, ayrıca acil gereksinimlerin daha çabuk fark edilmesini sağlamaktadır.

Nörolojik bakımda kullanılan teletıp, sıklıkla telenöroloji olarak adlandırılmaktadır. Yurtdışında acil inmede ve nörolojik yoğun bakımda sıklıkla kullanılan bu yöntem son zamanlarda uzun süreli tedavi gerektiren epilepsi, Parkinson hastalığı, multipl skleroz, demans ve migren gibi hastalıklarda kullanılmaya kullanılmaktadır. Nöroloji camiasında aktif rol üstlenen ve AAN olarak bilinen Amerika Nöroloji Birliği telenörolojiye sıcak bakmakta ve görüşünü olumlu belirtmekte olup, bir adım daha ileri gidip telenörolojik muayene standartları oluşturmaya başlamış bulunmaktadır.

Randevu Al

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217