Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Okulların açılmasıyla çocukların girdiği psikoloji

Okulların açılmasıyla çocuklar nasıl bir psikolojiye girer?

  Okulların açılışı, pandemi dönemi maalesef ki çocukların hayatını pek çok açıdan olumsuz etkilemiştir. Bu olumsuz etkilerden biri çocukların okul hayatıdır.

  Çocukların günlük rutinleri değişmiş, okul ve sınıf ortamında bulunamamalarına sebep olmuş, akranları ile ilişki kurmaları kısıtlanmış, fiziksel hareketleri; günün neredeyse tamamında evde olmaları sebebiyle oldukça azalmıştır.

  Okulların açılışı ile çocuklarının yeni eğitim öğretim sistemine geçiş yapabilmesi için bir çok aile okul ortamını eve taşımaya çalışmış ve çocuklarının online derslere katılımını sağlayabilmek ve verimliliğini arttırabilmek için çeşitli değişiklikler yapmıştır. Ancak yapılan bir çalışmaya göre

  Türkiye’de 25 milyon öğrencinin pandemiden dolayı online derse katılmak zorunda olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel koşulların her çocuk için eşit olduğunu kabul etsek bile (maalesef olmadığını biliyoruz); online derslere katılmak çocukların psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. Sosyal izolasyon çocukların kolay uyum sağlayabileceği bir durum değildir. Arkadaşlık ilişkisinin önemli bir ihtiyaç olduğu gelişim döneminde çocuklar yalnız kaldıkları için uyumsuz davranışlar gösterebilmekte veya içe kapandıkları görülmektedir.

  Tüm bunların dışında ev ortamı çocukların en doğal ve rahat oldukları ortamdır. Bu kadar rahat oldukları bir ortamda; dikkatlerini odaklayabilmekte ve sürdürebilmekte sıkıntı yaşadıkları için ders başarılarında bir düşüş olduğu görülmüştür. Kendilerinden bekledikleri veya ailesinin beklediği akademik performansı gösteremeyen çocukların psikolojik iyi olma halinde de düşüş olduğu görülmektedir. Tüm bu süreçler; depresyondan okul fobisine kadar geniş bir yelpaze içinde bir çok rahatsızlığa sebep olma ihtimali taşımaktadır.

  Okulların açılışı ile ilgili çocukların psikolojisini aileler nasıl yönetmelidir?

  Okulların açılışı ile çocuklarımızın okulları ile daha uyumlu olabilmeleri için anne-babalara düşen görevlerden bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz;

  •    Öncelikle pandemi süreci çocukların bilişsel düzeyine uygun bir şekilde açıklanmalıdır.

  •    Çocuklar belirsizlik karşısında kaygılanmaktadır. Bu sebeple neden okula gidemedikleri anlatılmalı ve evde derse katılmanın nedenleri de çocuk tarafından bilinmelidir.

  •    Çocukların uyku ve beslenme rutinleri takip edilip düzenlenmelidir.

  •    Gün içerisinde tedbirler alınarak, bakanlıkça izin verilen sürelerde enerjilerini atmaları için dışarıya çıkartılmalıdır. Böylece çocuk sürekli halsiz, uykulu, sıkılmış halinden biraz da olsa uzaklaşacaktır.

  •    Çocuklarımızla konuşurken her fırsatta; onları anladığımızı belirten ifadeler kullanmalıyız. Yaşanılan sürecin onlar için ne kadar zor olduğuna vurgu yapıp, her şey düzene girdiğinde tekrar okullarına, arkadaşlarına dönebilecekleri üzerine konuşmalar yapılmalıdır. Böylece çocukların yaşadıkları anksiyete de azalma olacaktır.

  •    Çocuklarımız online dersteyken veya ders çalışırken bizlerde televizyon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerden uzak durup kitap okuyarak veya bulmaca çözerek onlara destek olabiliriz. Böyle çocuğumuz ders çalışırken aklı bizlerde kalmamış olacaktır.

  Okullar açıldığında verimli ders planı nasıl yapılmalıdır? Aileler nasıl çocuklarına destek olabilir?

  Okulların açılışı ile çocuğunuzun günlük eğitim programının gün içerisine yayılmasına özen göstermek oldukça önemlidir. Okulların açılışı ile çocukların uyku düzenine ve beslenme şekline de oldukça dikkat edilmelidir. Sürekli evde olunması gerek bu süreçte çocukların uyku düzeni bozulmakta, gece geç saatlere kadar uyanık kalıp sabah uyanmakta zorluk çekebilmektedirler. Ayrıca uykuya dalma ve kaliteli uyuma sürelerinde de ciddi düşüşler olduğunu görebilmekteyiz. Dersler arası verilen aralara mutlaka fiziksel hareketler içeren çalışmalar yapılmalıdır.

  Çocukların motivasyonlarını fark edip; sahip oldukları motivasyonlarını arttırmaya yönelik düşünce içerikleri belirlenmelidir. Sahip olduğu ve hissettiği duyguları tanımalı ve olumsuz duygular üzerine çalışılıp olumlu duyguların arttırılması hedeflenmelidir.

  Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021
  Yayınlama Tarihi: 09 Şubat 2021

  Kategori:

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217