Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Mide Kanseri Belirtileri

  Mide kanseri belirtileri, kendisini kişide ağrı, kusma, bulantı, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı gibi bulgularla belli etmektedir. Bulanma, kusma sık görülür.

  Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir

  Mide kanseri belirtileri, tümörün bulunduğu yere göre değişebilmektedir. Mide kanseri erken dönemde ise hiçbir belirti vermeyebilir. Mide kanseri belirtileri arasında sık sık duyulan ve şikayet edilen en sık bulgu hazımsızlık ve kişide beliren iştahsızlıktır. Mide kanseri belirtilerinin ileri dönemlerinde, kişilerde genellikle bulantı, şişkinlik, şiddeti karın ağrısı ve kilo kayıpları görülmektedir. Özellikle belirli yaş üstü kişilerin bu belirtileri dikkate alıp bir uzmana başvurmaları gerekmektedir. Mide kanseri belirtileri olduğunda ve kişinin kendisinde bu belirtileri fark etmesi erken müdahale açısında önemlidir. Erken müdahale kişi için hayati önem taşımaktadır.

  Mide kanseri belirtileri,

  Kişideki doygunluk hissi
  Hızlı ve sürekli artan kilo kaybı
  Kan pıhtıları ve kanama
  Yorgunluk ve halsizlik
  Sık bulantı ve yutma güçlükleri
  İlerleyen safhalarda ise dışkıda kan görülmesi durumları olabilmektedir.

  Mide kanseri belirtileri kendisini genellikle sinsice ilerlemektedir. İlerleyen dönemlerde de maalesef kişi cerrahi şansını kaybetmiş olur. Erken teşhis mide kanseri belirtileri oluştuğu andan itibaren çok önemlidir.
   

  Mide Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

  Mide kanseri belirtileri olan kişi uzmana başvurduğunda detaylı bir muayene yapılmalıdır. Mide kanseri tanısı konulduktan sonra kişiye uygun tedavi uygulanmaya başlanmalıdır. Mide kanseri için multidisipliner bir tedavi yaklaşımı benimsenmelidir. Mide kanseri tedavisinde en önemli yöntem cerrahi yöntemdir. Bu da uygun metodlarla mideden o bölgenin temizlenmesi ile gerçekleşmektedir. Erken evrede uygulanacak olan mide kanseri tedavisi ve ameliyatı kişinin tedavisinin başarısı hakkında çok önemlidir. Midenin tamamen alınması gereken durumlarda ise hastaya kendi bağırsağından yeni bir mide yapılır ve bir süre sonra normal yaşamına hasta bu şekilde devam edebilir. Bu durumlarda hastalara az ve sık yemeleri gereken diyet programları hazırlanır ve uygulanır.  Mide kanseri eğer lenf bezlerine sıçramışsa mutlaka kemoterapiye başlanmalıdır.  Mide kanseri ameliyatı olduktan sonra kişiler ameliyat oldum ve iyileştim psikolojisine girmeden önce sık sık kontrollerine devam etmelidir. Düzenli kontroller hastalığın seyri ve tedavisi açısından önemlidir.
  Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  İç Hastalıkları (Dahiliye) Tıbbi Kadro
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217