Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Mide Gribi Nedir? Nasıl Geçer?

Kış aylarının gelmesi ile beraber grip ve türevleri de çoğalmaya başlamıştır. Çocuklarda daha yağın olarak görülen mide gribi; karın ağrısı, sulu ishal, kusma, mide bulantısı, burun tıkanıklığı gibi semptomlar ile kendini belli eder. Mide bağırsak enfeksiyonu olarak da bilinen mide gribi, türlü virüslerden kaynaklanmaktadır. Genel olarak enfekte bir kişiye temas edilmesi ya da kontamine besinler tüketildikten sonra gelişir.

Genel olarak mide gribi veya mide üşütmesi şeklinde karşımıza çıkan viral gastroenterit, bakterilerden kaynaklı bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu grip çeşidi türlü virüslerden kaynaklanmaktadır ve genel olarak enfekte biriyle temas sonucu ya da kontamine besinlerin tüketilmesi sonucu gelişir. Bu grip bazı insanları kötü etkilese de birçok kişi birkaç gün içerisinde iyileşme gösterir. Bu rahatsızlığın spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır ve enfeksiyon genel olarak yardım tedavisi ile kendi kendine bırakılabilir. Evde uygulanan tedaviler belirtileri iyi edebilir.

Mide Gribi Neden Olur?

Türlü virüsler ile enfekte olan besinleri tüketmek veya hasta bir kişiyle mutfak eşyalarını, kişisel eşyaları ya da gıdaları paylaşmak mide gribinin geçmesine yol açar. Mide gribine neden olan virüsleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Norovirüsler: Çocuklar ve yetişkinler besinlerden kaynaklanan enfeksiyonların en yaygın sebebi olarak bilinen norovirüslerden etkilenebilmektedirler. Bu enfeksiyon aile üyeleri arasında çok çabuk yayılabilmektedir.

Rotavirüsler: Parmakları ya da virüs ile kirlenen öteki nesneleri ağzı ile temas ettiren çocuklarda meydana gelen viral gastroenteritin sık görülen sebepleri arasındadır. Rotavirüs enfeksiyonu bebek ve ufak çocuklarda daha ağır seyreder.  Rotavirüs ile enfekte olan yetişkin kişilerin belirli bir belirti göstermeyebilir. Semptom yaşanmasa da bu kişiler rahatsızlığın çoğalmasına yol açabilirler.

Kabuklu olan deniz ürünleri de mide gribine yol açabilmektedir. Enfeksiyon alan bir birey tuvaleti kullanıp ardından ellerini temizlemeden besinler ile temas ederse  virüsün çoğalmasına neden olur.

Mide Gribi Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak mide gribi veya mide üşütmesi şeklinde isimlendirilse de, viral gastroenterit gripten türlü özellikler taşımaktadır. Grip, yalnızca solunum sistemini etkilemektedir. Diğer taraftan ise, mide gribinde virüsler sindirim sistemine saldırarak bazı belirtilere yol açabilir;

 • Sulu ishal
 • Karında ağrı oluşması
 • Karına kramplar girmesi
 • Hafif ateşlenme
 • Bazı zamanlarda eklem ve baş ağrısı

Nedene bağlı, mide gribi belirtileri enfeksiyonun ardından 1-3 gün arasında ila üç meydana gelebilir ve hafif veya ağır olabilir. Kişiler genellikle virüs ile temas ettikten 12-48 saatin ardından semptom geçirmeye başlarlar. Semptomlar genel olarak yalnızca 1-2 gün devam eder, fakat önemli olgularda bazı zamanlar 10 güne kadar sürebilir.
Çocuklarda ise şu belirtiler görüldüğü zaman uzmandan destek alınmalıdır:

 • Çok yüksek ateş
 • Uyuşukluk hissi 
 • Yoğun ağrı
 • Kanlı ishal

Bebeklerde aşağıda belirtilen semptomlar mevcut ise uzmandan destek alınmalıdır:

 • Uzun süreli kusma
 • 6 saat boyunca bezi kuruysa
 • Kanlı ishal 
 • Bıngıldağın çökmesi
 • Ağızda kuruluk gözlemleniyorsa 
 • Fazla uykuluysa

Mide Gribi Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman hasta kişinin şikâyetlerine, fiziki muayeneye ve bazı zamanlarda ise toplumdaki benzeyen vakaların var olmasına dayanarak tanı koyabilir. Hızlıca bir dışkı testinin ardından virüs tespiti yapılabilir. Fakat gastroenterite yol açan öteki virüsler için hızlı test bulunmamaktadır. Bazı zamanlarda, olası bir bakteri ya da parazit enfeksiyonunu dışlamak adına dışkı örneği alınıp laboratuvar ortamında inceleme yapılır.

Mide Gribi Nasıl Tedavi Edilir?

Mide gribi için spesifik bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Antibiyotik ilaçlar virüsler karşısında etkili olmamaktadır ve bu ilaçların yoğun kullanılması, antibiyotiğe direnç gösteren bakteri unsurlarının gelişim göstermesine yol açabilir. Tedavi en fazla kişisel hijyen tedbirlerinden oluşmaktadır.

Mide Gribi Nasıl Geçer?

Mide gribinin daha çabuk iyileşmesini kolaylaştırmak ve semptomların yoğunluğunu düşürmek için bazı yöntemler uygulanabilir. Mide gribi mevcutsa, bedenin enfeksiyon ile etkili bir biçimde mücadele edebilmesi için istirahate gereksinimi vardır. Bundan dolayı kişi uyumalı ve gün içerisinde yaptığı aktivite oranını düşürmelidir. Kişi sağlığına kavuşana kadar bazı besinlerden ve maddelerden uzak durmalıdır. Bunlar içinde süt içeren besinler, kafein, alkol, nikotin ve yağ içeren ya da yoğun oranda baharat içeren besinler bulunmaktadır.
Bol miktarda sıvı tüketmek de mide gribinin etkisini bedenden hızlı bir şekilde uzaklaştırabilir. Mideyi sıcak tutarak korumaya almak ve soğuktan uzak durmak da belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Mide gribinden doğal yollar ile kurtulmak için nane limon tüketebilirsiniz. 

Dinlenmek, bol oranda sıvı tüketimi, sağlıklı beslenmek ve bitki çayı içmek kişinin hastalığı erken atlatmasına yardımcı olur.
Bu grip, iki- üç gün devam edebileceği gibi yedi- on günde devam edebilir. Bazı zamanlarda diyet yetmeyebilir, uzmana danışarak ilaç kullanmak fayda sağlayabilir. Mide üşütmesi, genel olarak 8- 12 saat devam edebilir.
Yoğun ateş ve ishal ile bir arada seyreden mide gribi 10 gün devam edebilir. Bu süre, yoğun oranda su kaybetmeye yol açacağından dolayı riskli bir durum oluşturabilir. Acilen tıbbi destek sağlanması gerekebilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 09 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,