Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Lassa Ateşi Salgını Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Covid-19 salgını etkisini devam ettirirken Lassa ateşi salgını da yayılmaya başladı. Lassa ateşi salgını, kemirgen kaynaklı olup akut viral bir hastalıktır. Bireylere kemirgen idrarı ya da dışkısı bulaşmış besine ve eşyalara temas yolu ile geçmektedir. İlk vaka Nijerya’nın Lassa bölgesinde görülmüştür. Ancak araştırmalara göre dünya üzerinde ilk vaka 1969 yılında yaşanmıştır. Lassa ateşi salgını, Batı Afrika ülkelerindeki Gana, Gine, Mali, Benin, Liberya, Sierra Leone, Togo ve Nijerya'da ender de olsa görülse de öteki Batı Afrika ülkelerinde de olduğu düşünülmektedir.

Lassa ateşi salgını 1969 yılında Nijerya’nın Lassa bölgesinde görevli iki sağlık çalışanının yaşamını yitirmesi sonucu fark edilmiştir. Lassa ateşi salgını teşhisi tedavinin erken başlaması açısından çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan verilere göre bu salgın ile karşı karşıya kalan bireylerin %80’inde herhangi semptoma rastlanmamaktadır. Buna ilave olarak virüs her beş enfeksiyondan birinde karaciğer, dalak, böbrek gibi türlü organlarda olumsuz hasara neden olmaktadır.

Lassa Ateşi Salgını Belirtileri Nelerdir?

Lassa ateşi salgını genel olarak ateş ve baş ağrısı gibi yoğun olmayan belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Fakat bazı bireylerde kanama ve solunumda zorlanma gibi ciddi semptomlarla meydana gelmektedir. Rahatsızlığın diğer semptomları şu şekildedir; 

 • Düşük ateş
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı

Lassa ateşi salgını ciddi belirtiler

 • Diş eti, göz, burun kanaması
 • Solunum güçlüğü
 • Yoğun kusma
 • Yüz bölgesinde şişlik
 • Göğüs, sırt ve karında ağrı

Lassa Ateşi Salgını Nasıl Teşhis Edilir?

Lassa ateşi salgını teşhisi, geç olmayan dönemde bireyden alınacak olan sürüntü ile teşhis edilir. Kişiden alınacak olan kan testi de rahatsızlığın tanısının konulmasında oldukça önemli bir yol göstermektedir.

Lassa Ateşi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın tedavisinin uygulanması noktasında kişiye antiviral bir ilaç verilmemektedir. Lassa ateşi salgını yaşayan kişiler için profilaktik tedavi olarak ribavirinin rolüne destek olan hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Bu salgının giderilmesi için henüz bir aşı yoktur, araştırmalar devam etmektedir.

Lassa Ateşinde Kimler Risk Altındadır?

Batı Afrika’da olan ülkeleri ziyaret eden kişilerin rahatsızlığa yakalanma tehlikeleri kıta dışında olan yerlerde yaşamakta olan kişilere göre daha fazladır. Bu ülkeler ziyaret edilecekse aşağıda belirtilen güvenlik tedbirlerini dikkate alıp, bulaş riski azaltılabilir;

 • Besinleri kemirgenlerin erişemeyeceği kaplarda muhafaza edilmeli
 • Yaşanılacak yerin temiz olmasına özen gösterilmeli
 • Kemirgenler ile temastan uzak durulmalı

Lassa Ateşi Salgınından Nasıl Korunulur?

Lassa ateşi salgınının engellenmesi, kemirgen hayvanların evlere girmelerini önlemek için iyi bir "toplum temizliği" sağlamaya yöneliktir. Etkisini gösteren tedbirler içinde tahıl ve öteki besin maddelerini kemirgen hayvanlara karşı korunaklı kaplarda muhafaza etmek, çöpleri evin uzak bir bölgesine atmak, evi temiz tutmak ve kedileri beslemek sayılabilmektedir. Aile üyeleri hasta olan kişilerin bakımını uygularken hijyen kurallarına dikkat etmelidir. Hasta olan kişilere bakım sağlarken her zaman standart enfeksiyon engelleme ve kontrol tedbirlerini gerçekleştirmelidir. Bu uygulamalara temel el temizliği, solunum hijyeni, bireysel koruyucu eşyaların kullanımı dahildir. 
Lassa ateşi salgını şüphesi bulunan ya da teşhisi konulmuş hastalara bakım sağlayan sağlık çalışanları, hasta olan kişinin kan ve beden sıvıları ya da kıyafetler, nevresim takımı gibi eşyalar ile temas etmeyi engellemek için enfeksiyon kontrol tedbirleri uygulanmalıdır. Laboratuvarda çalışan kişilerde tehlike altındadır. Laboratuvar çalışanlarının da bazı tedbirler alması gerekir. Nadir durumlarda, Lassa ateşinin ekolojik şartlar yüzünden sadece belirli bölgede yaşayan kişiler rahatsızlığı öteki ülkelere ihraç etmektedir. Sıtma, tifo ve pek çok tropik virüs daha fazla yayılmasına olmasına rağmen, Batı Afrika bölgesinden dönmekte olan yüksek ateşli kişilerde, bilhassa Lassa ateşi salgınının bilinmekte olduğu ülkelerdeki sağlık kuruluşlarında ya da kırsal bölgelerde maruziyetleri mevcutsa, Lassa ateşi salgını teşhisi düşünülmelidir.

 

Lassa Ateşi, kemirgenlerden kaynaklanan akut viral bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bireylere kemirgen idrarı ya da dışkısı bulaşan besine, eşyalara temas yolu ile geçmektedir.
Yoğum bakım ünitesi (YBÜ); sağlık problemi tehlikeli seviyede olan ve yakın takipte olması gereken hastaların takibinin yapılması, tetkik ve tedavi desteği aldıkları yataklı servis olarak açıklanmaktadır.
Bu rahatsızlık kemirgen hayvanlardan kaynaklı bir hastalıktır. Bu kemirgen bir defa enfekte olduktan sonra uzun bir zaman virüsü idrarı ile atar. Mast hayvanomys kemirgenleri Batı, Doğu ve Merkez Afrika bölgelerinde savanalar ve ormanlarda sık bir şekilde görülürler.
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 28 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,