Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı genelde basit bir rahatsızlık gibi görünür fakat yaşam kalitesini düşürebilirken aynı zamanda ihmal edilmesi durumunda ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Farklı yaş ve cinsiyet gruplarında yaygın bir şekilde rastlanan kulak tıkanıklığı geçici olmakla beraber zaman zaman kalıcı hasarlar bırakabilecek bir rahatsızlıktır. Genellikle banyo yapıldıktan sonra oluşan tıkanmaların asıl sebebi kulak çubuğu ile kulağın içini temizlemeye çalışırken kirin daha ziyade iç kulağa doğru itilmesinden kaynaklıdır. Fakat kulağın tıkanması ardından kişinin hekime başvurmak yerine kendi çabalarıyla kulak tıkanıklığını açmaya çalışması daha kötü koşullara sürükleyebilir. Zamanla tıkanmış kulak işitme yetisini kaybedebilir. Eğer kulak ağrıları kişide bir haftadan uzun sürüyorsa, beraberinde baş dönmesi, burunda kanama, ağrı ve akıntı belirtileri görülüyorsa bir hekime muayene olmakta fayda vardır.

  Kulak Tıkanıklığı Nedir? Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

  Kulak tıkanıklığı nedir, kulak tıkanıklığı sebebi genellikle enfeksiyon kaynaklı olmakla birlikte anlık basınca maruz kalma ile de gerçekleşebilir. Kulak tıkanıklığı olan kişiler için alternatif çeşitli tedavi şekilleri olabileceği gibi kişiler evde uygulayacakları basit yöntemlerle de bu problemlerin önüne geçebilmektedirler. 

  Kulak tıkanıklığı kişi için zorluk yaratan ve zamanla daha da büyük probleme neden olan sorunlardandır. Çoğunlukla kişiler ilk başta mevcut problemi geçici olarak düşünebilir. Geçici olarak da tıkanıklık yaşanabilir fakat bu durum ciddi boyutlara da ulaşabilmektedir. Bu durum hem ağrılı olabilir hem de zamanla tıkanıklık olan bölgede ciddi iltihaplanmalar yaşanabilir. Bu durumda da mevcut kulak tıkanıklığı problemi daha da çekilmez hale gelebilir.

  İşitmede geçici süreliğine kayıp yaşamak olarak da tanımlanabilecek kulak tıkanıklığı, kulak kanalının çeşitli sebeplerden ötürü kapanması ve östaki borusunun kulak zarının aynı anda iki tarafına da eşit hava basıncı gönderememesi ile karakterizedir. Orta kulağın ve genzin birbirine bağlanmasını sağlayan ve bir kanal görevi gören östaki borusu, görevini yerine getiremediğinde seslerin net bir şekilde duyulamamasına sebep olur. Normal işitmenin önlenmesi sonucu kulakta bir dolgunlukla beraber tıkanıklık oluşur. Bunun dışında kulağın içine bir cisim kaçması sebebiyle tıkanıklık oluşabilir. Kulağın tıkanması durumunda kişi zamanla duyu kaybı yaşayabilir.

  Kulak tıkanıklığının nedenlerini detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse, en yaygın sebebi yükseklik değişimi sebebiyle orta kulakta oluşan basıncın etkisidir. Genellikle herkesin karşılaşabileceği bu durum basınç değişimi dışında kulak çöpüyle kulağın temizlenmesi de kulak tıkanıklığı sebepleri arasındadır. Kulak tıkanıklığının diğer nedenleri ise şunlardır:

  Buşon

  Buşon ya da bilindiği üzere kulak kiri, kulağın tıkanma sebepleri arasında en sık karşılaşılan etkenlerden biridir. Serumen adı verilen kulak kanalında bulunan sarı renkteki sıvı, toz ve benzeri yabancı maddeleri kulaktan uzak tutması sayesinde kulak zarını dış etkenlerden korur. Bu sayede kulakta enfeksiyonlara karşı korunmuş olur. Kulak çöpüyle kulağın temizlenmeye çalışması ile buşonun kanaldan ileri itilmesi sonucu kulak tıkanıklığı oluşur. Normalde kulağın dış kısmında salgılanan ve iç kısmına ulaşmayan buşon kulak zarına ulaştığında duyma problemleri yaşanabilir. Uzmanlar kulak çubuğu kullanımının sakıncalı olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini özellikle vurgulamaktadır. Aynı zamanda duş almak, yüzmek gibi eylemler de dış kulaktaki buşonun şişmesine ve kulağın tıkanmasına sebep olabilir.

  Dış Kulak İltihabı

  Özellikle yüzücülerde sıkça karşılaşılan dış kulak iltihabının oluşum nedeni, kulağın suyla fazla temas halinde olmasından kaynaklıdır. Kulak kanalında su veya nem kalması, bakterilerin üremesi için uygun koşulları sağlar. Bu rahatsızlığın oluşumunun en sık nedeni, mantarlar ve bakteriyel enfeksiyonlardır. Nadiren olsa da kulak iltihabının oluşum sebepleri alerjiler ve dermatolojik kaynaklı olabilir. Dış kulak iltihabı, sarı ve yeşil renklerde kötü, kokan bir akıntı eşliğinde dış kulağın tıkanmasına neden olan bir hastalıktır. Yüzerken kulakların korunması, banyo yapıldıktan sonra kulaktan nemin bir pamuk ile alınması gibi önlemler hastalığın önüne geçebilir.

  Östaki Borusu Fonksiyon Bozuklukları

  Östaki borusu kulak içi basıncın dengesini sağlar. Burnu, boğazı ve ortağı kulağı birbirine bağlayan bu kanalda var olan aksaklık, orta kulak ile dışarıdaki hava basıncının dengelenmesini sağlar. Östaki borusunda oluşabilecek bir fonksiyon bozukluğu, orta kulağa zarar verebilir, kulak tıkanıklığına ve kulak ağrılarına sebep olabilir. Soğuk algınlığı, alerjiler, kulak enfeksiyonları hastalıkları östaki borusunun işlevini kaybetmesine ve şişme ve inflamasyon oluşumuna sebebiyet verir.

  Nazofarenkste Tümör Oluşumu

  Nazofarenksin ya da üst yutağın bulunduğu kısımda tükürük bezleri ve lenfoit dokular vardır. Bu lenfoit dokuların hücre hasarı alması, nazofarenks tümörüne sebep olur. Nazofarenks tümörünün belirtileri; burun tıkanıklığı, kulak uğultuları, işitme kaybı olarak açıklanabilir. Nadiren de olsa bu durum kulak tıkanıklığını işaret edebilir.

  Kulak Zarı Hasarı

  Kulak zarı tıkanıklığına neden olabilecek bir diğer rahatsızlık ise kulak zarının delinmesi veya esnekliğini yitirerek kulak zarının zarar görmesidir.

  Orta Kulak İltihabı

  Alerji, solunum yolu enfeksiyonları (grip vb.), soğuk algınlığı sonucu orta kulak iltihabı ile karşılaşılabilir. Kulak zarının arkasında işitmeyi sağlayan küçük kemiklerin yer aldığı hava dolu kısım, östaki borusu aracılığıyla buruna ve boğaza doğru açılır. Enfeksiyon oluşması durumunda bölgedeki sıvı genze boşalamadığında kulak iltihabı hızla gelişmeye başlamaktadır. Özellikle küçük çocuklarda sık gelişen bu rahatsızlığın başlıca belirtileri; kulakta ağrı, tıkanıklık, akıntı ve denge kaybı olarak açıklanabilir.

  Kulak Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

  Kulak tıkanıklığının belirtileri de tıkanıklığın sebebine göre değişiklik gösterecektir. Belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kulakta basınç
  • Baş dönmesi
  • İşitme kaybı
  • Kulakta ağrı
  • Kulakta dolgunluk hissi
  • Kulakta akıntı
  • Kulakta çınlama
  • Denge kaybı

  Kulak Tıkanıklığı Tedavisi Nedir?

  Kulak tıkanıklığı her bireyin günlük hayatında karşılaşabileceği bir rahatsızlık olarak ya da bir rahatsızlığın belirtisi olarak meydana gelebilir. Kulak tıkanıklığı altta yatan soruna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tedavi yönteminden bahsetmek gerekirse, genellikle kulak tıkanıklığının önüne geçilebilmesi için orta kulaktaki basıncın dış ortamın basıncı ile dengelenmesi gerekebilir. Yani östaki borusundaki problemin önlenmesi yeterli olacaktır. Bazen yutkunma, su içme, sakız çiğneme, esneme gibi ağız ve çene hareketleri yeterli bir çözüm olabilir. Ayrıca zaman zaman nefes alıp tutulan nefesin, burnu ve ağzı kapatarak verilmeye çalışılması de kulak tıkanıklığına iyi gelebilir. Eğer bu yöntemleri uygulamanıza rağmen kulağınızda geçmeyen bir tıkanıklık ve doygunluk hissi varsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz önerilir.

  Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

  Kulak tıkanıklığı eğer ciddi bir problem haline gelmemişse aşağıdaki metotlar denenebilir. H er ne olursa olsun uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Tıkanan kulağı veya kulak tıkanıklığının önlenmesi için aşağıdaki çözümlere başvurabilirsiniz.

  • Kulak tıkanıklığı eğer ciddi bir problem haline gelmemişse aşağıdaki metotlar denenebilir. H er ne olursa olsun uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Tıkanan kulağı veya kulak tıkanıklığının önlenmesi için aşağıdaki çözümlere başvurabilirsiniz.
  • Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, tuz ve su yapacağınız gargarayı ağzınızda bir süre devamlı şekilde çalkalayın. Bu hem kulak ağrınızın hafiflemesine hem de burun tıkanıklığınıza iyi gelmesine yardımcı olacaktır. Kullanacağınız tuzun kaya tuzu olması etkinliği arttırmaktadır.
  • Zeytinyağı tıkanan kulakların açılmasına fayda sağlamaktadır. Bu tıkanıklığın nedeni eğer kulak kiri ise o bölgenin yumuşamasına ve rahatlamasına neden olacaktır. Bir miktar zeytinyağını damla yöntemi ile kulalarınıza damlatabilirsiniz.
  • Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, çenenizi bir sağa bir sola devamlı olarak harekete ettirmeye devam edin. Bu durum kulağınızdaki basınç azalana kadar devam edebilirsiniz.
  • Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, Nane, kaya tuzu ve suyu kaynattıktan sonra biraz bekleyin. Suyun buharını daha rahat alabilmek için üstünüze havlu veya ufak bir örtü koyabilirsiniz. Bu şekilde bir süre soluyun ve kulaklarınızdaki basıncın kulak tıkanıklığınızın azaldığını hissedeceksiniz.
  • Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, sakız çiğnemek de kulak tıkanıklığına iyi gelmektedir. Sakız çiğnemek kulaktaki basıncın azalmasına neden olduğundan kişinin ağrısına da fayda etmektedir. Sakız çiğnerken yapılan çene hareketi kulaklara ve kulak tıkanıklığına iyi gelmektedir.
  • Kulaklarınıza kaçan su yüzünden de kulaklarınızda ağrı ve hassasiyet oluşabilmektedir. Bir havlu ile banyodan sonra kulaklarınızı temizlediğiniz tarafa doğru iyice eğerek kurulamalısınız bu şekilde kulağınızdaki fazla su dışarı çıkacaktır ve kulak tıkanıklığı probleminin de bu şekilde önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Eğer havlu ile fazla suyu alamıyorsanız fön makinasını en düşük ayarda kullanarak kulağınız içindeki fazla suyu kurutabilirsiniz.
  Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2022
  Yayınlama Tarihi: 14 Mart 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217