Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kırık Kalp Sendromu Nedir?

İsmini sıklıkla duyduğumuz kırık kalp sendromu, sürekli stres, üzüntü gibi durumlarla karşı karşıya gelindiğinde vücudun gösterdiği tepkidir. Kalp krizi ile benzer semptomlarla kendini gösteren bu rahatsızlığı Hiraru Sato,1990 senesinde keşfedip, Takotsubo Kardiyomiyopatisi olarak isimlendirmiştir. Bu adlandırma, sendromun gelişmiş olduğu sırada kalbin sol kısmının Japon balıkçılarının kullanmış olduğu ahtapot avlamak için kullandıkları kap ile benzerlik gösterdiği için yapılmıştır. Bununla birlikte kırık kalp sendromu yoğun sıkıntı kardiyomiyopatisi, apikal balon sendromu şeklinde de isimlendirilir. Adlandırılır. Rahatsızlık, kalp krizi gibi gelişim gösterir ve hasta olan kişi kalp krizi geçirdiğini hisseder. Kişiye ait EKG ölçümü ve kan değerlerine yönelik değişkenler de kalp krizi semptomlarına benzemektedir. Yoğun sıkıntı altında olan kişilerde meydana gelme riski daha fazladır, kalbin durmasına kadar giden kötü neticeler gelişebilir.

Kırık kalp sendromu, kişinin çok sevdiği birini kaybetmesi, terk edilmesi, ya da ayrılma gibi büyük travmalar yaratan olayların sonucunda meydana gelen kalıcı olmayan bir kalp rahatsızlığıdır. Geçirilen operasyonlar ya da fiziki rahatsızlıklar da bu sendromun meydana gelmesini tetikleyebilir. Bu sendromu yaşayan kişilerde birden gelişen göğüs ağrısı meydana gelir ve ile kişi kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder. Bu sendromun gelişiminde kalbin sol tarafındaki pompalama fonksiyonunda kalıcı olmayan bir problem çıkar. Kalbin geriye kalan tarafı ise olağan seyrinde ya da güçlü bir biçimde büzülmeye devam etmektedir. 
Kalp krizi ve kırık kalp sendromu genellikle birbirleri karıştırılmaktadır. Ancak ikisi arasında farklar bulunur. Kalp krizinde genel olarak kalpte olan arterlerin kısmi veya tamamı ile tıkanması sonucu olmaktadır. Bu tıkanmanın sebebi kan yağlarının fazla olması ile karakterize gelişmektedir. Kırık kalp sendromu yaşayan kişide ise damarlarda tıkanma yaşanmaz, fakat kalbin damarlarındaki kan akışı zayıflar.

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kırık kalp sendromu yaşayan kişide oluşan semptomlar kalp krizi ile benzerlik gösterir. Bu yüzden hastaneye gidilen süreçten itibaren bireye ait raporların araştırılmasına kadar geçen sürede kırık kalp sendromu geçiren bir kişi kalp krizi geçiriyor sanılabilir.
Sendromun en belirgin iki belirtisi mevcuttur. Bu belirtiler göğüste hafif, şiddetli ağrı ve nefesin daralmasıdır. Bu yüzden dikkat edilmeli ve hastaneye başvurulmalıdır. Aşırı yüksek veya düzenli olmayan kalp ritmi, bireyin yaşamış olduğu travmalar ve yüksek stres içeren bir durumun sonrasında meydana gelen nefes darlığı gibi olaylarda zaman kaybı yaşanmadan sağlık kuruluşlarına müracaat edilmelidir. Bunların dışında kırık kalp sendromunu gösteren farklı semptomlar şu şekildedir; 

 • Kişinin sol kolu ve kolun alt kısmında ağrı
 • Kişinin terlemesi
 • Kalbin devamlı olarak sıkışması
 • Yorgunluk, huzursuzluk ve stres
 • Beden hareketlerini kontrol edememe
 • Tek kalma kaygısı
 • Baş ağrısı
 • Konsantre olamama durumu

Kırık Kalp Sendromu Neden Olur?

Bu sendromun sebebi net olarak bilinmemektedir. Rahatsızlığın gelişmesine zemin oluşturan etkenler kalbin çalışma sistemine kalıcı olmasa da hasar vereceği gözlemlenmiştir. Kaygı, stres, üzülme, yaşanılan travmalar gibi olumsuz durumların bu sendromun gelişmesinde öncelikli rol oynar. Bunun dışında kırık kalp sendromunun meydana gelmesine zemin hazırlayan farklı olası sebepler şu şekildedir;

 • Kişinin sevdiği birisini kaybetmesi
 • Tedavisi zor bir rahatsızlık haberi alma
 • Aniden maddi durumda yükselme ya da kaybetme
 • Aile içinde yaşanan travmatik olaylar
 • Ayrılma, yalnız kalma, aldatılma
 • İşi kaybetme
 • Stresli bir tartışma yaşama
 • Kronik astım krizi
 • Hırsızlık vakaları
 • Kazalar
 • Tıbbi önemli operasyonlar geçirme
 • Anksiyete ve diğer ruhsal rahatsızlıklar
 • Yaşın ilerlemesi
 • Epilepsi rahatsızlığı

kalp sendromu

Kırık Kalp Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Bu sendroma yakalanan kişiler, hastanelerin acil servislerine, kalp krizi ile benzerlik gösteren problemlerle başvururlar. Bu kişilerde genel olarak EKG ve kan değerleri de kalp krizi ile örtüşmektedir. Hasta olan bireyin ailesinden hastanın öyküsü alınabilir. Kişiye yapılan ilk müdahale sonrası kişinin can güvenliğinin sağlanması sonucu kalp damarlarına yönelik yapılan görüntüleme tetkiklerine bakılır. Bu süreçte bu sendromu yaşayan kişilerde görüntülemede herhangi bir soruna rastlanmamaktadır. Ancak rahatsızlığın net tanısı kalbin ultrasonografik olarak görüntülenmesi sonucu konulmaktadır. Bu sendrom ender görülür, bilhassa yaşı ilerlemiş kişilerin ani stres ve üzüntü yaşaması sonucu kırık kalp sendromu varlığından şüphe edilerek gereken tetkikler uygulanmalıdır. Bu sendrom ender olsa da ölüme sebep olabilir. Nadiren ölümcül olabilen kırık kalp sendromunda hastalarda genellikle uzun süreli etkiler, başarılı bir tedavi sürecinin ardından kişi sağlığına kavuşur.

Kırık Kalp Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp krizi düşüncesi ile hastaneye başvuran kişilerin yaklaşık %1-2'sinin kırık kalp sendromu hastası olduğu düşünülmektedir.
Bu tarz vakalarda kişinin kan tetkikleri, EKG, ekokardiyografi ve anjiyografi bulgularının ardından kırık kalp sendromu tanısı konulması ile tedavi süreci başlar.
Hasta olan kişinin sağlık durumuna göre farklılık gösterebilir, uzmanlar tarafından ilaç tedavisi başlatılabilir, sendromun tekrar etmesi engellenerek koruma sağlanır. Damar sertliği olan kişilerde Aspirin veya buna benzeyen kan sulandırıcı kullanımı önerilmektedir, uzun zamanlı bir tedavi planı bulunmamaktadır.  Kandaki adrenalin seviyelerinin kontrol altında olması sağlanabilir.  Sendromun tekrarlamasına karşı hasta olan kişiler, fiziki ve duygusal stresten kendilerini korumaya çalışmalıdır.
Bu sendromu yaşayan kişilerde kalp yetmezliği görülme durumu yüksektir. Bu yüzden gerekli durumlarda kalbin kasılmasını geçiren ajanlar uygulanmalıdır. Semptomlar tamamı ile kaybolduktan sonra ise hasta olan kişiler uzman tarafından önerilen zamanlarda düzenli olarak kontrol edilmelidir.
Eğer siz yaşamınızın geçmiş bir zamanında bu sendromu yaşadıysanız, kontrollerinizi aksatmamalı ve bir uzmandan destek almalısınız. Uzmanınızın önerdiği tedavi planına düzenli uyarak kalp sağlığınızı muhafaza edebilirsiniz.

Rahatsızlığın iki tane önemli semptomu bulunur. Bunlardan biri göğüste şiddetli ağrı ve nefeste daralmadır. Kalp krizi bu sendromla benzerlik gösterir. Bundan dolayı bir hastaneye gidip tedavi olunmalıdır.
Bu sendromun tedavisi için bir uzmana başvurulmalıdır. Tedavi sürecinde ilgili uzmanlarca ilaç kullanımı ve bazı yenilikler önerilebilir.
Kırık kalp sendromu kalp krizi ile benzerlik gösterebilir. Göğüste yuğun ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi durumlar mevcut ise mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Yoğun kaygı, üzüntü gibi durumlar sonrası kalp kası aniden zayıflayarak bu sendroma neden olur ve bazı durumlarda ölümcül olabilir.
Kırık kalp sendromu tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu sendromu geçiren birçok kişi birkaç hafta içinde iyileşir, tekrar etme durumu yüksek değildir.
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 23 Eylül 2022
Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,