Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas ağrısı normalin dışında meydana gelen bir problemdir. Günlük hayatı kötü yönde etkileyen kas ağrısı genellikle vücudu çok kullanan ve yoran bireylerde meydana gelir. Bedenimizde olan kaslar vücudumuzun kuvvetli ve dik olmasına yardım eder. Kaslarda meydana gelen problemler bütün bedeni kötü etkiler. Kas ağrıları bireye kötü anlar yaşatabilir. Spazm biçimindeki ağrılar spazm açılamadığı sürece de iyi olmaz. Bundan dolayı birey gündelik hayatın temposunu gerektiği gibi karşılayamaz.


Gündelik yaşamda kas ağrısı yaşamış olan kişilerin aklına ilk gelen sorulardan biri "Kas ağrısı nasıl geçer?" olmaktadır. İş yaşamındaki sıkıntı, spor, temizlik gibi durumlarda yorğun düşen vücudumuz ile beraber kaslarda ağrılar yaşanması kaçınılmaz olur. Evde yapılabilecek teknikler ile kas ağrıları kısa zamanda iyileşebilir. Ancak kas ağrıları kronikleşmişse ve hiçbir teknikle iyi olmuyorsa tıbbi bir tedavi gerekebilir.

Kas Ağrısı Neden Olur?

Kas ağrısının birden fazla sebebi olabilir. En sık bilinmekte olan kas ağrılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Yetersiz beslenme: Sağlıklı beslenmiyor olmak bedenimizin uygun çalışması için oldukça önemlidir. Kişi yeteri kadar doğru gıdalar tüketmez ise kas ağrısı meydana gelebilir. Sağlıklı bir beden için D vitamini alımına dikkat edilmelidir.

Burkulma ve zorlama: Burkulma veya zorlama gibi durumlarda kas ağrısı meydana gelebilir. Sakatlık yaşanan kısımda gergin ve ağrılı bir duygu oluşabilir.

Sıkıntı: Sıkıntı, rahatsızlıklar ile savaşmayı güçleştirir. Hasta ve stres yaşayan kişilerin kaslarında, beden iltihaplanma veya enfeksiyon ile mücadele ettiği için ağrı oluşabilir.

Dehidrasyon: Solunum ve sindirim gibi ana bedensel işlevlerin güçleşmesine sebep olmaktadır. Dehidrasyona uğramakta olan birey yoğun biçimde kas ağrısı çekebilir. Bundan dolayı günlük yaşamda yeterli miktarda su tüketilmesi gerekir.

Az uyku: Uykusuzluğun beden üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler fazladır. Yeteri kadar uykusunu alamayan birey kas ağrısı çekebilir.

Fazla spor yapmak: Çok yoğun spor yapmak kasları çok zorladığı için yoğun ağrılara yol açar.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Vücudumuz hareket etme üzerine programlanmıştır, ancak durum her ne kadar böyle olsa da modern hayat biçimi hareketsiz bir alana hapsedebilir. Kişinin harcaması gereken efor gitgide azalır. Bu durumdan en fazla etkilenen beden parçalarından biri si de kaslardır. Bundan dolayı kaslar, hareket ettirildiklerinde kuvvetlenirler. Kas ağrılarının geçmesini sağlayan bazı yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bol miktarda su tüketin, günlük 2 litre su için.
  • Sakatlığın ardından ağrı yaşanıyorsa ağrıyan kısmı dinlendirin.
  • Fiziki aktivitenin ardından ağrı yaşanıyorsa bol bol egzersiz uygulayın. 
  • Ağrıyan kısma buz uygulaması yapın.
  • Ağrıyan bölgeye masaj uygulatabilirsiniz.
  • Sargı bezi ile ağrıyan kısmı bir miktar sarabilirsiniz.
  • Stres oluşturacak alanlardan uzak durun. 

Uzun süre devam eden, iyileşmeyen ve şiddetli acıya neden olan ağrılar için kesinlikle bir uzmandan destek alın ve gereken kan testlerini yaptırmaya özen gösterin.

 

Kas ağrısı, kasların aşırı zorlanması ile meydana gelir. Kas zorlanması ve spazm semptomu olarak açıklanabilir.
Vitamin yoksunluğu da kas ağrısı yapabilir. D vitamini bedende azaldığında kas ağrısı meydana gelir. Kan testi ile D vitamini seviyesine baktırabilirsiniz.
Hassaslaşma ve ağrıma incinmiş kasların semptomlarını gösterir. Hareket sırasında veya dinlenildiği zaman kas incinmişse, inflamasyon ağrı ve şişliğe yol açabilir.
Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 14 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,