Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel sendromu bilekte oluşan ve el parmaklarını etkileyen bir sinir sıkışmasıdır. Tedavi edilmediğinde ilerleyen bir hastalıktır. Karpal tünel sendromu belirtileri; el ve parmaklarda uyuşma karıncalanma ile kendisini gösterebilmektedir. Karpal tünel sendromu teşhis edildiği andan itibaren tedavisine başlanması gereken bir rahatsızlıktır.

El bileğinden geçen median sinir olarak adlandırılan bir sinirin, baş parmak, işaret parmağı ve orta parmağa gitmesi sonucu el bileğindeki bağ doku tarafından ezilmesi olarak belirtilir. Median sinir avuç dalı tarafından beslenmektedir. Bu da el bileğini büken yakınsal sinirlerdir.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur?

Karpal tünel sendromu, median sinir üzerine uygulanan baskıdan kaynaklanmaktadır. Median sinir, bilek üzerinde kollardan avuç içerisine açılan ve karpal tünel olarak adlandırılan bir geçitten ellere uzanır. Bu sinir en küçük parmak dışında, diğer tüm parmakların avuç içi tarafına his vermekten sorumludur. Hissetme ile birlikte baş parmağın etrafındaki kasların hareket etmesi için gereken sinir sinyallerini sağlamaktadır.
Çalışma ortamı şartlarının da karpal tünel sendromuna katkı sağlayacağı gözlemlenmiştir. El işi yapan ev hanımları, ellerini kullanarak iş yapan kişiler, inşaat işçileri veya asfalt kırıcı alet kullanan bireylerde sıklıkla görülmektedir. Bu kişilerin sürekli eline yük biner ve bundan dolayı el bileğindeki bant kalınlaşır. Bu bandın kalınlaşması alttaki sinirin ezilmesine neden olur. Tiroidi az çalışanlar ve hamilelerde de sıklıkla görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu belirtileri genellikle yavaş yavaş başlayarak gelişim gösterir. Bu sendromun en önemli belirtisi, kişinin gece ağrıdan ve uyuşmadan uyanıp elini sallama ihtiyacı hissetmesidir. Böyle durumlarda kişinin bir uzmana başvurması gerekir. Bu sendromun diğer belirtileri şu şekildedir;

  • El uyuşması
  • Karıncalanma
  • Avuç içinde ve parmaklara doğru giden ağrı ve sızı

Bu sendromun semptomları genellikle gazete, kitap, telefon ya da direksiyon gibi nesneleri tutarken görülür. Bu belirtiler normal günlük yaşama ya da uyku düzenine müdahale edecek seviyedeyse bir uzmana başvurmak gerekir. Karpal tüneli sendromu tedavi edilmezse ellerde kalıcı sinir ve kas hasarı yaşanabilir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Karpal tünel sendromu fiziki muayene ile teşhis edilir. Emg testi her zaman yol gösterici olmayabilir. Tetkiklerden ziyade hastanın öyküsüne ve yapılan fiziki muayeneye göre teşhis konur. Konulan bu tanı neticesinde hastaya gerekli tedavi planlanıp, tedavisi uygulanmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi Nedir?

Hastalık başlangıç, orta ve ileri dönem olarak üç dönemde değerlendirilir. Başlangıç döneminde kişilere ilaç ve el bileği ateli verilmektedir. Uygulanan bu tedavi yeterli gelmiyorsa hastalara fizik tedavi önerilebilir. Fizik tedaviyle beraber uzman kontrolünde el bileğinden kortizon iğneleri yapılabilir. Ancak tek kalıcı tedavi ameliyattır.
Karpal tünel ameliyatları genelde lokal anestezi ile yapılır ve 15 dakika sürmektedir. El bileğinden çok ufak bir kesi ile bu işlem gerçekleştir ve aynı gün hastalar taburcu edilir.

Karpal tünelde hasta kendi kendine teşhis koyamaz. Bir uzmandan destek alması gerekir.
Ameliyat olan kişiler çok uzun süre el işi yapılmamalıdır. Daha sık dinlenilmelidir. Şikayetler olduğu zamanlarda da o iş tamamen bırakılmalı ve atel kullanılmalıdır.
Karpal tünel sendromu tedavi edilmediği zaman kas zayıflığı ve kas güçsüzlüğünün ilerlemesine neden olur. Bu durum kişinin günlük hayat koşullarını zorlaştırabilir.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217