Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kardiyak Arrest Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Bedenimizin canlılığını koruması ve devam ettirebilmesi bedenimizi meydana getiren hücrelerimizin yaşamsal etkilerini yerine getirmesine bağlı olarak ilerler. Bunun için devamlı şekilde enerji üretmek gerekir. Hücrelerimiz enerjiyi beslenme yolu ile alınan besinler ve solunumla alınan oksijen vasıtası ile üretir. Besinlerin ve oksijenin bütün bedene iletilmesiyse kalp ve damarlarımızın meydana getirdiği dolaşım sistemi ile sağlanmaktadır. Fakat türlü sebeplerle kalbin pompalama işlevi yok olursa yaşamı tehdit edici biçimde bu mekanizmalar sekteye uğrar ve hücre ve doku ölümleri olur. Kalbin işlevinin tamamı ile ortadan kalktığı durum kardiyak arrest olarak adlandırılır.

Kardiyak arrest kalbin pompalama işlevinin kaybolması durumdur. Böylelikle bedenin diğer dokularının ihtiyacı olduğu kan dolaşımı desteği karşılanamayacağı için doku ve organlar dolaşım yetersizliği durumuna bağlı olarak işlevini süratli bir şekilde kaybeder. Erken müdahale yapılmadığında kardiyak arrest gelişmekte olan hastanın ölümü ile neticelenebilir. Bunun ile birlikte bu durumu yaşamakta olan bireylerde organlar zamanla görevlerini yapamaz duruma gelir.

Kardiyak Arrest Nedenleri Nelerdir?

Kardiyak arrest oluşmasının birçok sebebi olabilmektedir. Fakat kesin olarak bir neden belirtmek doğru değildir. Sigara ve alkol tüketimi bu durumu tetikleyebilir. Ancak hiç sigara veya alkol kullanmayan bireylerde de bu durum görülebilir. Kalıtımsal birtakım nedenler sonucunda da bu hastalık yaşanabilir.
Kardiyak Arrest kalp krizi olarak değerlendirilemez. Kalp krizinden sonra meydana gelen bir durum olarak ifade edilir. Kalp krizi nedeniyle kalp durduğu zaman kan dolaşımı kesilir. Bu durumda organlar görevlerini yapamazlar. Bilhassa enerjiye en fazla gereksinime sahip olan beyin dolaşımın durmasından etkilenmektedir. Bundan dolayı bireyde türlü bilinç kayıpları yaşanır.

Kardiyak Arrest Belirtileri Nelerdir?

Kardiyak arrest, kalbin durmasından sonra bedende kan dolaşımının artık olmaması anlamı taşır. Bu sorun bilhassa kalpte ritim bozukluğu olmasıyla oluşmaktadır. Oldukça önemli bir sağlık sorunu olarak bilinir. Kardiyak Arrest olmadan evvel ve olduktan sonra beden türlü sinyaller verir.

  • Göğüste ağrı
  • Kalp çarpıntısı
  • Baygınlık önce sersemleşme veya baş dönmesi
  • Bilinç kaybetme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Yoğun nefes alma verme
  • Solunumun durması
  • Tansiyonun düşmesi
  • Nabız alamama

Bu gibi semptomları bulunan bireylerin kesinlikle vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması gerekmektedir. Bu semptomlar çok kısa zamanda hastalar tarafından fark edilebilir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden acil 112 aranmalı ve yardım istemelidir. Bu durumlar kardiyak arrestten evvel görülür.

Kardiyak Arrest Tedavisi

Böyle bir durum ile karşılaşıldığında hemen 112 acili aramak gerekir.
Böyle bir durumda kişi kısa süre içinde bilinç kaybı ve baygınlık geçirir. Uzman hekim kontrolü altında uygulanacak olan tetkik ve tanı sayesinde, hızlı bir tedavi yöntemi uygulanır. 
Arrest durumunda kan basıncı hızlı bir şekilde düşebilir bundan dolayı dolaşımın desteklemek için kan basıncını kontrol altında tutacak sıvı ve ilaç tedavilerine başlanır. Bunun için hasta olan kişiye bir ya da daha fazla damar yolu açılıp ani sıvı tedavisi verilir. Gerekli durumlarda tansiyonunun çoğalması ve kalbin pompalama kuvvetinin destek görmesi için damardan noradrenalin ya da dopamin verilebilir.
Bilhassa anlık uygulama bu tür bir problem karşısında oldukça önemlidir. Kalbin dengeli ritmini tekrar elde etmek ve kan dolaşımını yeniden düzenli hale getirmek temel amaçtır.

Bu durum bir kalp krizi değildir ve kalp krizinden sonra görülen problem olarak belirtilir. Bilhassa kalp krizi sebebiyle kalbin durmasından sonra, kan dolaşımının kesilmesiyle organlar görevini yapamaz duruma gelmesi şeklinde belirtilmektedir.
Böyle durumlarda 2 kurtarıcı soluk verilir ve ardından nabız kontrol edilir. Nabız mevcut değilse defibrilatör mevcudiyetinde hemen yapışkan pedler tutturulur ve ritm analizi gerçekleştirilir.
Daha önce ölümcül bir hastalığı bulunmayan bir kişide, beklenmedik bir biçimde ve semptomların başlaması ile kısa zaman içerisinde meydana gelen ölüme, ani kardiyak ölüm denilir.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 17 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,