Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Karanfilin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Karanfil mersingiller ailesine ait bir baharat çeşididir. Karanfil çiçeği açmadan toplanır ve oldukça değerli bir baharattır. Türkiye’de de yaygın olarak yetiştirilir, “Syzygium aromaticum şeklinde” bilinmekte olan ağaçtan üretilir. Bunun ile birlikte karanfil kişilerin sağlığı için oldukça önemli bir baharattır. Küçük ve odunsu bir yapısı bulunur ve içeriğinde oldukça keskin bir tat barındırır. Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmesi ve ağız kokusunun giderilmesi karanfilin faydaları arasında yer alır.

Bilhassa ağız kokusu ve diş hastalıklarında yaygın olarak tercih edilen karanfilin, pek çok faydası vardır. Keskin bir tadı bulunan karanfil hoş kokusuyla da yemek ve içeceklerde tercih edilen bir baharattır. Kuvvetli bir antioksidan olan karanfil aynı zamanda kilo vermek için de tercih edilir.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfil alternatif tıp için kullanılmakta olan doğal bitki kaynakları arasındadır. Pek çok farklı sorun için önemli bir doğal ilaç olarak da tercih edilen karanfilin faydaları şu şekildedir; 

 • Sindirim sistemi sorunlarında faydalıdır.
 • Hücreleri yeniler ve cildin daha genç ve sağlıklı olmasına katkı sağlar.
 • Sindirim sistemi içerisindeki bakterilerin idrar yolu ile atılımına destek olur. 
 • Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Bilhassa diş ve dişeti hastalıklarında etkisi büyüktür.
 • Akciğer kanserindeki ilk evrede direkt etki sağlar.
 • Cinsel gücü artırır.
 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • İshal ve kabızlık gibi hastalıkların iyileşmesine katkı sağlar.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Günün zinde geçirilmesini sağlar.
 • Mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde faydalıdır.
 • Akne ve sivilce gibi problemleri engeller.

Sağladığı bu yararlar ile birlikte karanfil gün içinde periyodik şekilde dengeli bir biçimde tercih edilebilir.

Karanfilin Zararları Nelerdir?

Genellikle yararlı bir doğal kaynak olarak öne çıkmakta olan karanfil, yoğun şekilde tüketildiğinde çeşitli problemler oluşturabilir. Bilhassa yoğun karanfil yutmanın mideye zararı olabilir. Daha çok mide yanması yakınmaları biçiminde öne çıkmakta olan bu sorunu yaşamamak için, dengeli bir biçimde kullanmak oldukça önemlidir.

Karanfil Nasıl Tüketilir?

Karanfil birçok farklı şekilde tüketilebilir. Yemeklerde toz şeklinde baharat olarak kullanılabilir. Karanfil; çorbaya, ete, keklere, meyve salatasına, aşure içerisine, baharatlı ekmeklere de ilave edilip tüketilebilir. Bunun ile birlikte ev yapımı yoğurt, doğal meyve sularının içine de eklenebilir. Karanfil çay olarak da tüketilebilir. Bitki çaylarının yanında siyah çayın içerisine eklenerek de karanfili kullanılabilir. Karanfil yağ olarak da tercih edilmektedir.

Karanfil Yağının Saça Ne Faydası Vardır?

Karanfil yağı bilhassa saçlara iyi gelmekte olan olağan bitki kaynakları içinde bulunmaktadır. Bilhassa saçın köklerini beslerken, yıpranan ve kırılan saçları besler. Antibakteriyel özelliği sayesinde saçın kökleri hava alır ve böylelikle, yeni saç oluşumuna destek olur. Saçların hızlı uzuyor olması ve bunun ile birlikte kolay şekil alması da yine yararları arasındadır. Özel olarak kür hazırlamak amacıyla uygulanıp karanfil yağının saça olan faydalarından yararlanılabilir.

Karanfilin keskin ve acı bir tadı vardır. Bazı insanlar kişiler doğrudan yutmayı tercih etmektedir. Karanfil çiğnenmeden direkt yutulduğu zaman mide yanmalarına yol açar. Bundan dolayı çiğneyip yutmak genel olarak daha fazla tavsiye edilen bir tüketme şeklidir.
Karanfil çiğnemek nefesin temiz kalmasına yardımcı olur. İçerdiği maddelerden ötürü az oranda diş eti ağrılarına da iyi gelir. Antibakteriyel bir özelliği de olan karanfil çiğnendiğinde ağız içerisindeki mikroplarında yok edilmesine katkı sağlar.
Karanfilin kırmızı rengi ve keskin bir tadı vardır. Bundan dolayı bazı bireylerde alerjiye yol açabilir. Karanfil tüketildiğinde kişinin kendisini en azından 1 gün boyunca gözlemlemesi gerekir, herhangi bir reaksiyonda bu baharattan uzak durulması önerilir. Karanfil 2 yaşın altındaki altı bebeklere önerilmez.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2023
Yayınlama Tarihi: 14 Mart 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,