Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Karanfil Yağı Faydaları

Karanfil yağı, karanfil ağaçlarından elde edilen uçucu bir yağdır. Ağaçlardan toplanan kurutulmuş çiçek tomurcuklarının damıtılmasıyla üretilir. Bitki yağları, farklı sağlık problemlerin iyileştirilmesinde fayda sağlayan ürünler olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiler arasında karanfil yağı da yer alır. Karanfil yağı faydaları arasında; cilt bakımı, diş bakımı, astım, öksürük ve hazımsızlık gibi bazı rahatsızlıklar yer almaktadır.

Alternatif doğal tedaviler arasında yaygın olarak tercih edilen bitkinin kendisi kadar yağı da birçok fayda sağlar. İçeriğinde bulunan güçlü antiseptik özelliği ile dişlerde gelişen iltihabı azaltır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile bazı hastalıkların iyileşmesine katkı sağlayan bitki yağının kullanımı eski dönemlere kadar dayanmaktadır.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

İnsanların birçoğu ağız kokusunu önlemek amacıyla karanfil tanelerinden faydalanır. Bitkinin sağladığı faydaların yanı sıra karanfil yağı faydaları da saymakla bitmez. İçeriğinde yüksek oranda A vitamini ve C vitamini olan, ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, sodyum ve potasyum bakımından da zengin olan bitkinin yağı medikal anlamda birçok fayda sağlayıcı özelliklere sahiptir. Bunların yanı sıra sağladığı faydalar şu şekildedir:

 • Diş bakımında ve diş ağrılarında kullanılır. Ağız içerisindeki bakterileri ve mikropları temizler. Ağız ve diş hijyenini sağlayarak ağız kokularını giderir. 
 • Eklem ve kas ağrılarını gidermede faydalıdır. Eklemlerde gelişen şişlik ve ödemin azalmasını sağlar. Romatizma gibi ağrılara karşı da faydalıdır.
 • İltihaplanmaları önler ve giderir
 • Stres sonrası baş ağrısı yaşayan kişilerde baş ağrısını gidermede faydalıdır
 • Cilt bakımında, sivilce ve akne tedavisinde kullanılır. 
 • Enfeksiyon oluşumunu önler. Mantar enfeksiyonu, böcek sokmaları ve yaralanmalarda ortaya çıkan iltihaplanmalarda fayda sağlar.
 • Antioksidan özelliği taşır ve bağışıklık sistemini korur. Virüs gibi etkenlere karşı da vücut direncini artırır.
 • Stresi ve yorgunluğu azaltarak, zihinsel sağlığa katkı sağlar.
 • Hafızayı güçlendirir

Birçok rahatsızlık ve problem için fayda sağlayan ve tavsiye edilen bu ürünü kullanmadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Karanfil Yağı Nasıl Yapılır?

Karanfil yağı yapımı için, aktardan veya doğal bitki yağları satılan yerlerden karanfil taneleri alınabilir. Karanfil tanelerinin yanında yapımı için gerekli olan malzemeler ise cam kavanoz ve zeytinyağıdır.
Yaklaşık 100 gram karanfil için aynı oranda 100 ml zeytinyağı kullanılmalıdır. Cam kavanoz içerisine öncesinde yıkanmış ve kurutulmuş olan karanfil taneleri eklenmelidir. Cam kavanozun ağrı iyice kapatılarak yaklaşık iki hafta kadar güneş alan bir noktada bekletilmelidir. 
Daha sonra tencerenin içerisine su doldurarak benmari usulü ısıtılmalıdır. Yeterli oranda ısınmasının ardından süzme işlemi yapılmalı ve farklı bir cam kavanoza alınmalıdır. Bu şekilde yapımı gerçekleştirilip kullanıma hazır hale gelir ve karanfil yağı faydaları sağlanabilir.

Karanfil Yağı Neye İyi Gelir?

Cilde ve vücuda sağladığı faydanın yanı sıra karanfil yağı, pek çok rahatsızlık ve hastalığa da iyi gelir. Karanfil yağı faydaları arasında astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu problemleri de bulunmaktadır. Ayrıca boğaz ağrılarına da iyi gelir ve balgam söktürücü özelliği vardır. Bunların yanı sıra;

 • Hazımsızlık sorunlarında sık tercih edilir, bağırsaklarda oluşan gazların giderilmesinde de etkilidir. 
 • Mide bulantısı ve kusma gibi mide problemlerine iyi gelir. 
 • Kan dolaşımını artırarak vücuttaki dokuların işlevselliğine iyi gelir. 
 • Stres ve gerginlik sonrası gelişen ağrılara iyi gelir.
 • Kanıt temizler ve antioksidan seviyesini yükseltir
 • Şeker hastalığına iyi geldiği düşünülür. Ancak diyabet gibi hastalığı olan kişilerin doktor tavsiyesi üzerine kullanması gerekmektedir.
 • Doğal ağrı kesicidir, eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. 

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İçeriğinde bulunan güçlü antioksidan, antienflamatuar ve analjezik özelliği ile pek çok konuda işe yarayan karanfil yağı, cilt problemlerinde, sivilce ve akne gibi sorunlarda, bağırsaklarda gelişen bakteriyel enfeksiyonlarda işe yarar.
Bunların yanında;

 • Diş ve diş eti ağrılarında, ağız bakımında kullanılabilir ve işe yarar. Bir bardak ılık su içerisine 3 damla yağ damlatılarak gargara yapılabilir. Ayrıca pamuğa bastırıp diş üzerine de uygulanabilir. 
 • Saç bakımında işe yarayan bu yağ, saçların uzamasında etkilidir. Saç diplerine uygulanabilir. Taşıyıcı yağlar ile karıştırılabilir ve yaklaşık yarım saat sonra durulanabilir.
 • Analjezik özelliği ile ağda uygulamalarında kullanılabilir. Ayrıca afrodizyak etkisi gösterir, depresyon ve stres gibi psikolojik problemlere iyi gelir.

Karanfil Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Bütün bitkisel yağlarda veya ürünlerde olduğu gibi kullanmadan önce kesinlikle bir uzman tavsiyesi alınmalıdır. Oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksiyon vücuda veya cilde zarar verebilir. Ayrıca hamilelerin ve emzirme dönemlerinde olan kişilerin kullanması önerilmez. Karanfil yağı, direkt olarak cilde uygulanmamalıdır. Çok fazla kullanıldığında, karaciğerde, böbreklerde ve sindirim sisteminde bazı hasarlar oluşabilir. Şeker hastalığı olan kişilerin doktor tavsiyesi üzerine kullanması önerilir. Bu tür yağların kullanımı öncesinde bir uzman görüşü alınmalı ve hangi rahatsızlık için kullanılacağı öğrenilmelidir.

En fazla bilinen ve tercih edilen ana özelliği diş bakımı ve diş ağrıları için kullanılmasıdır. Bu yağ, ağız içerisinde biriken bakterileri ve mikropları temizler. Ağız kokusunu giderir, eklem ve kas ağrılarına iyi gelir.
Deri üzerindeki ölü hücreleri ortadan kaldırır, kan dolaşımını hızlandırır. Cildin genç ve parlak kalmasının yanında yaşlanmayı geciktirir.
Kan dolaşımı hızlandırıcı özelliği olduğundan kanama riskini artırabilir. Bu nedenle hamilelik dönemlerinde ve emzirme dönemlerinde olan kadınların kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca şeker hastalarının da kullanmadan önce bir uzmana görünmesi önemlidir.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 24 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,