Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Kafa tabanı hastalıkları nedir?

  Kafa tabanı hastalıkları, beynin kafatası içinde oturduğu kafa tabanını tutan, cerrahi tedavi gerektiren, tümörden doğumsal hastalıklara kadar çok farklı hastalıkları kapsamaktadır.

  Kafa tabanı hastalıkları tedavisi nasıl yapılır?

  Kafa tabanı hastalıklarında en yaygın biçimde görülenler tümöral patolojilerdir (kanserler ve diğer tümörler, metastazlar, …). Ancak, beyin tümörlerinden başka kafa tabanını tutan çeşitli hastalıklar içinde beyin damarının baloncukları (= anevrizmalar), beyin damarında oluşan damar yumakları (= arteriövenöz malformasyonlar) gibi beynin damarsal hastalıkları, doğumsal ve edinsel kafa şekil ve gelişim bozuklukları, travmatik (darbe, çarpma, trafik kazaları vb. nedenler ile ortaya çıkan) çeşitli hastalıklar ve enfeksiyonlara bağlı kitlesel hastalıklar da yer alır. 

  Kafa Tabanı hastalıkları Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

  Kafa tabanı hastalıklarında, diğer hastalıklarda da olduğu gibi, öncelikle tanının doğru ve ayrıntılı bir şekilde konması, hastalığın etkilerinin belirlenmesi, doğal seyrinin değerlendirilmesi ve mümkün olan tedavilerin belirtilmesi önemlidir. Beyin ve Sinir Cerrahisi yönünden, hastalığın beyin üzerine basısı, beyin damarlarını ve kafa sinirlerini etkilemesi, fonksiyon bozukluklarına yol açması ve olası riskleri nedeniyle genellikle cerrahi girişim yapılır.

  Kafa tabanı; omuriliğin birçok kan damarının ve sinirin geçtiği farklı açıklıklar içeren kalabalık-karmaşık bir alandır. Kafa tabanı hastalıkları cerrahisinde, beynin alt kısmı, kafatası tabanı veya omurgadaki en üst omurlarda oluşan iyi huylu/kanserli büyümeleri veya anormallikleri ortadan kaldırmak için yapılabilir. Kafa tabanı hastalıkları cerrahisinde, bu bölgeyi görmek ve ulaşmak çok zor olduğu için, burun veya ağız kafatasındaki doğal açıklıklar üzerinden müdahale edilerek veya kaşın hemen üstünde küçük bir delik açılrak minimal invaziv bir endoskopik işlemle yapılabilir. Bu tür ameliyatlar, KBB (kulak burun boğaz) cerrahları, beyin cerrahları ve radyologları içeren bir ekip çalışması gerektirir.

  Kafa Tabanı Hastalıklarının İyileşme Süreci Ne Kadardır?

  Kafa tabanı hastalıklarının tedavisi genellikle cerrahidir. Bu tarz durumlarda hastanın iyileşme süresi hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Normal şartlarda kafa tabanı hastalıkları cerrahi olarak tedavi edildiğinde hastanın hastanede 10 günlük bir süresi olmaktadır. Fakat farklı metodlarla yapılan tedavilerde bu süre uzayabilmektedir.

  Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217