Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu birçok kişinin zorluk yaşamasına neden olmaktadır. Bu enfeksiyonu geçiren insanların gündelik hayatı da kötü etkilenmektedir. Ayrıca tuvalet gereksinimlerini de normal bir şekilde karşılayamamaktadırlar. İdrar yolu enfeksiyonunda bireyde bazı zamanlar dayanılmaz sancılara sebep olan bir durumdur. Zor ve ağrılı bir durum olsa da idrar yolu enfeksiyonu bireyde çok ciddi hastalıklara sebep olmaz. Fakat ne olursa olsun tedbir alarak idrar yolu enfeksiyonundan korunmak gerekir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

  İdrar yolu, idrarın bedenden çıkarılmasına neden olan organları kapsar. Bu organlar böbrek, idrar borusu ve idrar yoludur. İdrar kanalını kapsayan bu organlardan herhangi birinde virüs görülmesi idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. Siytoru virüsleri, böbreğe göre daha fazla meydana gelir. Genellikle virüslerin siytorudan çıkıp idrar yoluna geldikten sonra yeniden yukarı geçmesi sebebiyle oluşmaktadır. İdrar yolunda oluşan virüslerde, idrar yaparken bedende ağrı oluşması veya yanma hissinin görülmesi, sürekli idrar yapma ihtiyacı, veya idrarda kanama olması gibi belirtiler gözlemlenebilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri aşağıdaki durumlara neden olabilmektedir. Bu belirtilerden bazıları şu şekildedir;

  • İdrar yaparken ağrı ve yanma
  • Yorgunluk ve halsizlik hissi
  • İdrarda kötü koku 
  • Kadınlarda alt karın ağrısı şikâyetleri 
  • Bulantı veya kusma 
  • Kişide ateşlenme
  • iştahsızlık hissi

  Çocuklarda ve bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu ileride ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu soruların başında da böbrek sorunları gelmektedir. Bu yüzden çocuğunuzu bir an önce uzman bir doktora götürmenizde fayda olacaktır. Çocuklarda ve bebeklerde görülen belirtileri de şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Damla şeklinde idrar yapılması ve doluluk hissinin devam etmesi
  • İdrarını yapamama ve yaptığında beliren ciddi ağrılar
  • Nedeni bilinmeyen ateş
  • İdrar yaparken huzursuzluk
  • Arada ishalde görülebilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

  İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için öncelikle şikâyetiniz ile ilgili uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu komplike hale gelmediyse ağız yoluyla alınan antibiyotiklere başvurulur. Eğer idrar yolu enfeksiyonu ağızdan alınan antibiyotiklerle geçmiyorsa yine doktor gözetiminde farklı tip antibiyotik tedavisine başlanır. Tüm bunların dışında doktor tavsiyesi ile farklı önlemlerde alabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu şikayetiyle doktora başvurduğunuzda ilk olarak idrar tahlili ve idrar kültürü alınır. mesane ve böbrek ultrasonu ve bilgisayarlı tomografi ve sistoskopi istenebilmektedir. Bu şekilde uygulanacak tedavi daha sağlıklı olmaktadır.

  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

  İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolundaki herhangi bir bölümü etkileyebilir. İdrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayan kişilere öncelikle antibiyotik tedavisi başlanır bunun dışında yine doktor tavsiyesiyle sık idrara çıkmanızı sağlayacak şeyler yapabilirsiniz. İdrar enfeksiyonuna ne iyi gelir, idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenen kişi öncelikle uzman bir doktora başvurmalıdır. Bunun dışında yine doktor tavsiyesiyle bazı önerileri yapabilirsiniz. Öneriler aşağıdaki şekildedir;

  • Maydanoz tüketebilirsiniz. Maydanoz tüketmenin idrar söktürücü faydası bulunmaktadır.
  • Limon suyu tüketmek de idrar yolu enfeksiyonuna fayda sağlamaktadır. Gün içerisinde içme suyunuzun içine limon damlatarak kullanabilirsiniz.
  • Kırmızı meyveler ve kırmızı meyvelerden oluşan çayların da idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Bol su tüketmek de sık idrara çıkmanızı ve vücudunuzdaki enfeksiyonu daha hızlı atmanıza yardımcı olacaktır.
  • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen şeylerden bir tanesi de idrarınızı tutmamanızdır. İdrarınızı tutmanız bu noktada sağlıklı değildir.
  • Kişisel temizliğinize özen göstermeniz ve bu noktada doktor tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekmektedir.
  • C vitamini tüketimi idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Bu yüzden bol bol c vitamini tüketmeniz tavsiye edilir.
  İdrar yolu enfeksiyonunun sık görülen semptomları, idrar sırasında ya da ardından görülen ağrı ve yanma oluşmasıdır. Farklı semptomlar ise sürekli idrar yapma, idrarı yarıda bırakma, kasık bölgesinde ağrı oluşması ve şişkinlik, idrar kokusu, ateşlenme, midede bulantı görülmektedir.
  Maydanoz, limon suyu, rezene, kırmızı meyve, bol miktarda su, salatalık, C vitamini ve kavundur.
  İdrar yolu enfeksiyonunun ağrı oluşturduğu kısımlar; kadınlarda alt karın bölgesi sırt bölgesi ve bel kısmı.
  İdrar yolunda enfeksiyon görülmesinin asıl nedeni ise genellikle mikropların neden olduğu enfeksiyon oluşması sonucudur. Bu virüsler özellikle bireyin kendi dışkısında oluşan virüslerdir. Bu virüsler idrar yolundan yukarı çıkarak idrar yolu mikroplarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,