Horlama

Üst solunum yollarında yumuşak damak, küçük dil ve boğaz girişinin yan duvarları gibi titreşebilen bölümlerde hava geçişinin kısıtlanması ile ortaya çıkan titreşimin çıkardığı sestir. 

Horlama Belirtileri Nelerdir?

Tek başına horlama ( basit horlama) sık görülen bir yakınmadır, erkeklerin % 40 ında , kadınların % 20 sinde görülür. Hastadan çok hastanın eşi veya ev halkı tarafından saptanan bir yakınmadır. Tıkayıcı uyku apnesi  sendromlu hastaların tamamında görülür. Ancak her horlama  Uyku Apnesi sendromu değildir. Bu yüzden şikayetler üzerinde nedenlerinin iyi araştırılıp, tedavisinin ona göre planlanıp yapılması gerekmektedir. Detaylı araştırma ve tetkiklerle durum saptanıp tedavi edilmektedir.

Horlama Nedenleri Nelerdir?

Üst solunum yollarında daralmaya yol açan durumlar horlamaya neden olabilir, çocuklarda en sık görülen sebep geniz eti ve bademcik büyüklüğüdür, ayrıca doğumsal darlıklar, burun boşlunda yer kaplayan hastalıklar ( polip, kist,yabancı cisimler) enfeksiyonlar horlamaya sebep olabilir. Yetişkinlerde ise burun tıkanıklığına yol açan septum deviasyonu, konka hipertrofisi, nazal polip, enfeksiyonlar, yumuşak damağın gevşek ve sarkık olması, küçük dilin uzun olması, büyük bademcikler, yutağın anatomik olarak dar olması, dil kökünün şişkin olması horlamaya sebep olabilir. Bunun dışında daha alt seviyelerde ses tellerini etkileyen hastalıklar da horlama sebebidir. Ayrıca horlaması olmayan kişilerde aşırı yorgunluk, fazla alkol  veya uyku ilacı alınması sonrası horlama görülebilir. Bu da çoğu kişide oluşabilecek bir durumdur. Horlama genel olarak yaygın görülen fakat tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle mevcut yakınmaların  basit horlamaya mı yoksa tıkayıcı uyku apnesine  mi bağlı olduğunun ayırt edilmesi gerekir. Burada hasta ve yakınlarının anlatımları yol gösterici olabilir ancak kesin tanı uyku laboratuarında  yapılan  Polisomnografi  (PSG) testi ile konulur. 
Özellikle sırt üstü yatarken horlayan kişilerde yatış pozisyonu değişikliğiyle sorun çözülebilir. Burun tıkanıklığına yol açan bir hastalığı olanlarda  uygun cerrahi girişimlerle  durum düzeltilmelidir.
Çocuklarda geniz eti ve bademcik ameliyatı gerekebilir. Yumuşak damak, küçük dil ve bademciklerle ilgili patolojilerde bu bölgelere yönelik cerrahi girişimlerle horlama düzeltilebilir.

Kulak Burun Boğaz Tıbbi Kadro
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217