Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Her El Titremesi Parkinson Belirtisi midir?

El titremesi, çoğu zaman Parkinson hastalığı ile karakterize edilen bir durumdur. Çoğu kişi bu durumu yaşadığında akıllara gelen ilk soru “Parkinson Hastası mıyım?” olmaktadır. Bu gibi soruların cevap bulabilmesi için kişinin, öncelikle bir uzman tarafından muayene edilip destek alması gerekmektedir. Ancak, unutulmamalıdır ki birçok farklı etken ve rahatsızlık da bu duruma neden olabilmektedir. 

Hipertiroidi, epilepsi ve multipskleroz gibi birçok farklı hastalık türünden görülebilir. Oluşumuna neden olan faktörler uzman bir hekim tarafından iyi bir araştırma ve inceleme yapıldıktan sonra belirlenmelidir. Kişide bu durum süreklilik gösterdiğinde, tek elde başlayan titremeler iki el olarak devam ettiğinde ve şüpheye neden olduğunda nöroloji bölümüne giderek bu sorun hakkında destek alıp tedavi görülebilir.

El Titremesi Nedir? Neden Olur?

Tıbbi adı tremor olarak bilinen, istem dışı gelişebilen ve kontrol edilemeyen bir kas hareketidir. Birçok farklı nedene ve hastalığa bağlı olarak görülebilen rahatsızlık, kadın ve erkek fark etmeksizin her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Genetik olarak da aileden kişiye geçebilir. Kişinin genellikle çok heyecanlı olduğu durumlarda, öfke veya korku duygularının ani bir şekilde ortaya çıkması ve değişmesi, çok fazla kafein tüketimi gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman Parkinson hastalığı ile ilişkilendirilen bu durum farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.

El Titremesi Nedenleri Nelerdir?

Kişinin yaşantısında farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen ve uzun süre devam ettiğinde günlük işlerini yapmakta ciddi bir şekilde engel oluşturabilen bir durumdur. Kişi yemek yerken, su içerken ve kalem tutarken ortaya çıkan titremeler bu işlemlerin yapılmasına engel olabilmektedir. Nedenleri arasında bulunan etken faktörler ve hastalıklar şu şekildedir:

Stres: Çok fazla sinirli olunan ve yoğun stresin yaşandığı durumlarda vücut farklı tepkiler gösterebilir. Birçok hastalığın nedenleri arasında bulunan stres, sinir sistemini ve kasları etkilediği için kişide titremelere neden olabilmektedir. 
Kas Yorgunluğu: Uzun süre yapılan egzersizler ve çalışılan ağır işler kaslarda yorgunluğa ve kasılmalara yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda kısa süreli de olsa titremeler görülebilir.
Kafein Tüketimi: Çok fazla kafein tüketimi farklı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Kafein, aşırı tüketilmesi sonucunda çarpıntıya yol açabilir ve bu durum istem dışı gelişen titremelere neden olabilir.
Alkol Tüketimi: Aşırı ve sürekli olarak alkol tüketen kişilerde titremeler görülebilir.
İnme: Beyindeki damarların tıkanması ile birlikte vücudun hareketinden ve dengesinden sorumlu olan bölgelerinde yaşanılan hasar, ciddi derecede titremelere neden olabilmektedir.
Travma: Fiziksel darbe ve travmalar sonucu beyin hücrelerinin zarar görmesi el ve diğer uzuvlarda titremelerin oluşmasına neden olabilir.
İlaçların Yan Etkisi: Farklı ilaçların tüketimi bazı yan etkileri ile oluşabilecek bazı titreme durumları ortaya çıkabilmektedir.
Epilepsi: Kaslarda ani kasılmalar, bilinç ve kontrol kaybı ile nöbet geçiren kişilerin ellerinde titremeler görülebilir.
Hipertiroidi: Tiroid bezinin gereğinden fazla hormon salgılaması durumunda ellerde titreme ortaya çıkabilmektedir.
Multipl skleroz (MS Hastalığı): Sinir sistemi hücrelerinin zarar görmesi durumunda kişide titreme durumları oluşabilir.
Esansiyel Tremor: Çoğunlukla 60 yaş üzeri kişilerde ve genetik olduğu düşünülen bu rahatsızlık, ellerde ve vücudun farklı yerlerinde titremelere neden olabilen nörolojik bir hastalıktır.
Parkinson Hastalığı: Beyinde bulunan dopamin kimyasalını üreten hücrelerin sayılarında azalma olması durumunda Parkinson ortaya çıkabilmektedir. Parkinson hastalığına bağlı olarak tek ya da iki taraflı el titremeleri görülebilir. 

El Titremesine Eşlik Eden Belirtiler Nelerdir?

Çoğunlukla sinir sistemi üzerindeki problemlere bağlı olarak gelişen titremelere, farklı belirtiler de eşlik edebilmektedir. Tremor şikayetlerinin altında bulunan nedenlere bağlı olarak birçok belirti karşımıza çıkabilir. Bu belirtiler şu şekildedir:

  • Vücudun bazı bölümlerinde oluşan his ya da güç kaybı
  • Kas spazmı ve güçsüzlüğü
  • Denge problemleri
  • Hareket ederken yaşanan zorluk
  • Halsiz hissetmek
  • Yorgun olmak 

El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Farklı nedenlere bağlı olarak gelişebildiğinden öncelikle hastalığın altında yatan sorunların belirlenmesi önemlidir. Hasta, uzman bir hekim tarafından muayene edilip, ayrıntılı bir şekilde hastalık öyküsü öğrenilmelidir. Doktor, gerekli gördüğü durumlarda farklı tetkikler isteyebilir. Tetkikler sonucu sorun tespit edilip uygun tedavi yöntemi uygulanır. Çoğunlukla titreme türüne ve altta yatan nedene göre önce ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Sakinleştirici ilaçlar, antiepileptikler ve beta-blokerler kullanılan ilaçlar arasındadır. 
Titremeye yol açan ilaçların kullanımının kesilmesi bu sorunu ortadan kaldırabilir. Alkole bağlı olan titremelerde ise kişinin alkolü bırakıp tedavi olması bu soruna çözüm sağlar. Parkinson hastalığına bağlı titremelerde hastalığı hafifletici ilaçlar kullanılarak titremeleri belirli bir düzeyde tutmak mümkün olabilir. Bu tedavide titremeler azaltılarak kişinin günlük rutin işlerini yapması sağlanmaktadır. 

Gerekli Tetkiklerin Yapılması ve Değerlendirilmesi Çok Önemli 

El titremesi, çoğu zaman kişide Parkinson hastalığını düşündürüp kaygı oluşturabilir. Kişide oluşan belirtiler ve şikayetler sonucunda tanı konulabilmesi için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Uzman bir hekim tarafından yapılması gereken muayene ve bazı tetkikler sonucunda, kişiye durumla ilgili tanı konulabilir. Muayene sırasında hastanın şikayetleri ve öyküsü iyi değerlendirilmeli ve farklı hastalıklarla karıştırılmamalıdır. Hasta, kendi kendine tanı koyarak ve Parkinson hastası olduğu düşüncesine kapılarak umutsuzluk yaşayabilir. Bu durum kişinin ruh sağlığını da kötü etkiler. Hasta, bu gibi durumlarda uzman bir hekim tarafından muayene edilerek sorunun ne olduğunu anlayabilir ve tedavi görebilir. 

Aşırı stresli olmak, heyecanlı olmak, anlık korku ve duygu değişimi, çok fazla kafein tüketmek, fiziksel aktivite ve sporlarla kasların yorulması ve kasılması kişinin ellerinde titremeye neden olabilir. Kadınlarda ve erkeklerde her yaşta görülebilecek bir durumdur.
Kansızlık daha çok demir eksikliğinden meydana gelmektedir. Demir eksikliği ile beyindeki dopamin kimyasalı azalır. Dopamin adlı kimyasal maddenin azalması durumunda kişinin hareketlerinde uyumsuzluk ve kontrolsüzlük başlar. Bu durumda ellerde titreme görülebilir.
Parkinson’un en fazla görülen belirtilerindendir. Ancak, her el titremesi Parkinson hastalığı anlamına gelmez. Parkinson hastalığının belirtileri arasında bulunan titreme durumu, uzman bir hekim tarafından muayene edildikten sonra netleşir.
El titremelerinin önüne geçmek için el kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. El egzersizleri, avuç içine sığan küçük bir top yardımıyla veya eli sıkıp gevşeterek yapılabilir.
Kişinin bazı durumlarda yaşadığı duygu değişimleri istem dışı kas hareketlerine sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda titreme kendiliğinden geçebilir.
Bu duruma neden olan nörolojik hastalıklar, genetik olarak aileden geçebilmektedir.
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2022
Yayınlama Tarihi: 03 Ekim 2022

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,