Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Günlük Rutinlerin İnsan Psikolojisine Olumlu Etkileri Nelerdir?

İnsan psikolojisi günden güne farklılık gösterir. Bu farklılıkların çok yaygın ve uç noktalarda olması halinde depresyon gibi hastalıklar görülebilir. Ruh halinin dengesini sağlamak ve huzurlu bir hayat sürmek kişinin kendi elindedir. Mutlu olmak için de geçirilen günler oldukça önemlidir. Genel olarak güne nasıl başlandığı günün geri kalanı için önemli ip uçları verir. Kişi sabah kalktığı zaman kendini iyi hissederken sonradan aldığı kötü bir haber modunu düşürebilir tam tersine kişi mutsuz uyandığında günün ilerleyen saatlerinde modunu düzeltebilir. Fakat genel olarak bakıldığı zaman sabah ilk uyanıldığında güne motive olarak başlamak günün gidişatında oldukça önemlidir. Güne başlarken ve gün içinde yapılan planlamalar ve aktivitelerin insan psikolojisine olumlu etkileri vardır. Günü verimli kullanmak önemli rol oynar.

Sabah düşünceleri kişiyi strese sokabilir. Fakat bu düşünce ve kararları ortadan kaldırmak güne daha iyi başlanmasına sebep olabilir.

Belirli bir rutine sahip olmak, işlerin çoğu günlük rutine bağlanacağı için bu durum gün boyunca ne yapıldığı hakkında düşünmek zorunda kalmayı sağlar. Günlük rutinlerin bir parçası olduğundan dolayı düşünmeden yapılan şeyler motivasyon gerektirmez. Yani teorik olarak, eğer yapmak istenilen şeyleri alışkanlık haline getirmek gerekir bu durum rutine dönüştürülürse, bu işler otomatikleşir. Ayrıca rutinler, varoluşun genel kaosu üzerinde daha fazla kontrol elde etmeye katkı sağlar.

Rutine Girmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kişinin kendini iyi bir rutine sokması biraz zaman alabilir. Fakat buna bağlı kaldığı zaman bir alışkanlığa dönüşür. Rahat etmenin bir yolu, üç ayrı rutin oluşturmaktır. Bu rutinler aşağıdaki gibidir;

Sabah rutini: Sabah uyanıp, kahvaltı yapmak kişiyi güne hazırlar. Ardından sabah yürüyüşü veya biraz yoga egzersizleri yapmak motive edici diğer faktörler arasındadır.

Gündüz rutini: Günlük çalışmalar ve yapılması gereken diğer görevlerin planı yapılırsa günü geri kalan kısmının daha rahat geçmesine katkı sağlar.

Gece rutini: Akşam yemeği hazırlamak ve ertesi gün yapılacak olan yemeğin planını yapmak kişinin gününü kolaylaştırır ancak boş zamanlarda yeteri kadar dinlenmek gerekir.

Günlük Rutinlerin İnsan Psikolojisine Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir rutinin sağladığı en büyük yararlardan biri, stres seviyelerinin düşmesidir. Kişi kendi hayatında bir rutin oluşturduğu zaman yaşamı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğunu hisseder ve kişi seçimlerinden emin olur. 

Uyku saatinin belirli olması kişinin uykusunu yeterli seviyede almasına yardımcı olur, gün belirlendiğinden dolayı tüm gece ertesi günün stresini düşünerek uyumamayı sağlar. Bunun ile birlikte, bir rutin oluşturmak kişinin mutlu hissetmesine yol açar. Günlük Rutinlerin insan psikolojisine yararları şu şekildedir;

Kaliteli ve yeterli uyku: Uyku ara vermeyi ve enerji toplamaya yardımcı olur. Düzenli bir uyku psikolojiyi ve fiziksel enerjiyi ertesi gün için yenileyerek hazır hale getirir. Derin uyku yani REM uykusu, beynin yaşanan olayların ve hislerin işlendiği uyku zamanıdır. Ancak derin uyku düzensiz ve olması gerektiğinden az sürüyorsa ertesi günkü ruhsal durum mutlu bir gün geçirmeye engel olabilir. Bunu ile birlikte fiziksel olarak da yorgun ve bitkin hissedilmesine neden olur.

Fiziksel temizlik: Sabah uyanıp duş almak, yüzü yıkamak gibi fiziksel temizliği sağlayan eylemler kişinin dinç bir şekilde güne başlamasına neden olur. Bu durum kişiye kendini iyi hissettirecek ve motive edecektir. Bitkin ve yorgun bir şekilde güne başlamak günün devamında da ruh halini olumsuz yönde etkiler.

Egzersiz: Çalışma ya da okul yaşamının belirli zaman dilimlerini fiziksel ve ruhsal egzersiz için ayırmak gerekir. Uzun saatler olmasa bile boş vakitlerde;
meditasyon, yoga ve pilates gibi hem ruhsal hem fiziksel olarak rahatlamaya yardımcı olan egzersizler uygulanmalıdır. Bu egzersizler esnasında dünyadan bir an olsun uzaklaşıp, yoğun düşünceleri bir kenara bırakıp, psikolojik olarak rahatlama gerçekleşir. Günün geri kalanı için kişi kendini yenilenmiş hisseder ve bu durum da verimliliğimizi arttırır. Yoğun tempomuz sırasında sağlığımızı da unutmadan günümüze devam etmeliyiz.

Planlama: Yapılacak olan işlerin planlamasını yapmak sorumluluk duygusunun gelişmesine neden olur.  Böylelikle yapılması gerekenler daha istekli yapılır. Bu planlamaya imkanlar dahilinde uyum sağlamak verimliliği arttırır ve kişinin düzenli olmasını sağlar. Düzenli olmaksa kişiyi psikolojik olarak rahatlatır ve güvende hissettirir.

Bu öneriler kişinin gününün daha verimli ve mutlu geçmesine neden olur. Bunlara sağlıklı beslenmek, günlük tutmak gibi pek çok şey daha ilave edilebilir. Fakat her günün aynı verimlilikte ve mutlulukta geçmesi beklenemez. Bazı günler hiçbir şey yapmadan, yalnızca yatarak geçirmek isteniyorsa bu duru engellenmemeli, dinlenmek için kişi kendine müsaade etmelidir. Hayatın olağan akışı içerisinde verimlilik kadar, sakin kalıp biraz dinlenmek de gerekir.

Genellikle iyilik hali kavramı kişinin bedenen, zihnen ve ruhen boyutlarda işlevinin geliştirilmesinin hedeflendiği bir hayat şekli olarak ifade edildiği görülmektedir.
Hafızanın gelişmesine neden olur. Kişinin kendisine güvenini artırır. Enerji verir. Stres düzeyini düşürür. Uyku düzenini sağlar.
Alışkanlıklar, genel olarak günlük yaşamda devamlı ve düzenli olarak sürdürülen davranışlar olarak bilinmektedir. Psikolojideyse belli bir durum karşısında otomatik olarak yani düşünmeden meydana gelen davranışlar olarak belirtilir.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 23 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,