Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Genital Herpes Nedir?

Genital herpes, genital kısımda kabarcık ve açık yaralara sebebiyet veren cinsel yolla geçen bir virüstür. Bazı zamanlarda rahatsızlık belirti göstermez. Bu virüsler bulaştığı bölgede bazı problemlere neden olur. Fazla bir alana yayılmaz, etkisini bulaştığı yerde gösterir. Genital herpes virüsünün hafif ve az süreli belirtileri mevcuttur. Kaşıntı ve yanma ile kendini belli eden herpes, ortalama 3 gün devam eder. Fakat 7-10 günü geçen zaman diliminde iyileşme görülmüyor ya da lezyonlar artıyor ise bir uzmana başvurulması gerekir.

Genital Herpes Belirtileri

Genital herpes rahatsızlığı bulunan vücudun genital kısmında bir tür kabarcık ya da lezyona rastlar. Bu lezyonlar ağrı yapabilir. Kadınlarda kalça bölgesinde, anüste, uyluk kısmında, vulvada ya da vajina bölgesinde görülür. Erkeklerde ise; penis ya da skrotum kısmında ortaya çıkar. Genellikle lezyonlar kendini belli etmeden önce, hasta olan kişiler, lezyonların ilerleyeceği kısımda, idrar yaparken belli olacak bir karıncalanma ya da yanma hissi ile birlikte genital kısımda kaşınma ya da hastalık ile bağlantılı bir semptom gözlemlenir. Genital herpes belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ağız ya da dudaklarda kabarcıklar
  • Yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı
  • İdrara çıkamama

Genital herpes belirtileri genel olarak yok olur tekrar eden enfeksiyon biçiminde geri oluşur. Birçok kişi için ilk enfeksiyon en tehlikelisidir ve 2-3 hafta devam eder. Gelecek zamandaki yanmalar genel olarak daha az ağrılıdır ve kısa sürer. Bazı tetikleyen unsurlar, mikrobun tekrardan oluşumuna sebep olur;

  • Viral ya da bakteriyel mikroplar
  • Regl zamanları
  • Sıkıntı

Tekrar eden genital herpes ilk enfeksiyondan sonra ilk sene içinde yaygın olarak görülmektedir, zaman ilerledikçe sayısı azalmaktadır.

Genital Herpes Nasıl Bulaşır?

Herpes, enfekte bir bireyin bedeninde lezyonlar (kabarcıklar ve açık yaralar) olduğu zaman ve herhangi bir belirti olmadığı zaman bulaşabilir. Antiviral ilaç kullanmak, genital herpesin cinsel partnerlerinize geçme riskini minimuma düşürmeye katkı saplayabilir. Bu virüsün bulaşmaması için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz;  

  • Cinsel partnerinizi genital uçuklarınız olduğu konusunda bilgilendirin.
  • Her cinsel ilişki yaşandığı zaman prezervatif kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Semptomlar mevcut iken cinsel birliktelik yaşamayın.

Genital Uçuk Etkeni Nedir?

Genital uçuk rahatsızlığının etken maddesi 'Herpes Simpleks Virüsü' olarak adandırılır. Genital herpes kadınlarda ve erkeklerde genital kısmı tutmuş olan, genel olarak cinsel yolla geçen bir viral virüstür. Herpes Simpleks Virüs Tip 2 ile oluşuş mikrop; kalça, penis kısmı, vajina ve rahim kısmının ağız tarafında enfeksiyon bulunduran bir kişi ile ile cinsel temastan 2-20 gün sonra ilerler. Enfeksiyonlar, ağrı ve kaşıntı yaraları, ateş, eklem ağrısına ve idrara çıkarken yanmaya neden olur.

Farklı Herpes Virüsü Türleri Nelerdir?

İki çeşit herpes simpleks virüsü mevcuttur. Bunlar HSV I ve HSV II virüsleridir. HSV I genel olarak ağızda uçuklara, yaralara sebep olmaktadır. Bu virüs, erken çocukluk çağında üst solunum yolu enfeksiyonu olarak da görülür. HSV II ise birçok genital herpes virüsüne sebep olmaktadır. Ayrıca, HSV I genital herpes'e, HSV II ise oral herpes virüsüne neden olabilir.
Uzmanlar yalızca fizik muayene uygulayarak türler arasındaki farkı anlayamayabilirler, fakat iki virüs arasında değişiklikler mevcuttur. HSV II'nin hangi sebepten kaynaklandığı genital herpes rahatsızlığının tekrar etme durumu daha fazladır.

Genital Herpes Hastalığına Ne Sebep Olur?

Genital herpes virüsü derinin temas etmesi sonucu cinsel ilişki yolu ile bulaşır. Prezervatif, genital bölgeyi tam kapatamadığı için kısmi olarak koruma elde etse de %100 koruyuculuğu yoktur. Ağız- genital kısım teması sonucu HSV-1' in genital kısımda da enfeksiyona sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Genital Herpes Ne Kadar Yaygındır?

Ülkemizde yaklaşık olarak 10 milyon ila 20 milyon yetişkin kişide genital herpes gözlemlenmektedir. HSV II virüsü, kadınlarda ve cinsel partneri çok olan bireylerde yaygın olarak görğlmektedir. HSV II'li çoğu kişi de rahatsızlık her zaman belirtiler ile kendini göstermez, çoğu kişi bu rahatsızlığın farkına varmaz.

Herpes bulaşmasını engellemek için her cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması önerilmektedir. Çoğu kişi enfeksiyon belirtileri olmadığında bile bu virüsü bulaştıracak potansiyeldedir. Birçok yeni herpes enfeksiyonu, mikrobu asemptomatik olacak şekilde atan partnerden kaynaklanmaktadır, bundan dolayı prezervatif kullanımı önerilmektedir.
Genital herpes, ilk enfeksiyon oluşmasının ardından bedenin kol, bacak ya da el gibi farklı bir yerine geçme ihtimali yoktur. Genital HSV II' mevcut ise, HSV II'yi bedenin farklı bir bölümüne bulaşma ihtimali yoktur. Bağışıklık sistemi, bedenin farklı kısımlarında mikrobun oluşmasını engelleyen antikorlar üretmektedir.
Genital herpes, (tip I veya II) oral seks yoluyla bulaşabilmektedir. Genital herpes virüsü mevcut ise cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Prezervatiflerin tam koruyuculuğu mevcut değildir.
Herpes, virüs aktif olduğu zaman yayılmaktadır. Bu yüzden bebeğe herpes virüsü yalnızca doğum sırasında virüs aktif halde ise geçer. Yenidoğan herpesi, bebeğe doğum sırasında bulaşan virüs sonucu görülebilmektedir. Annede bulunan herpes pasif ise bebeğe geçme ihtimali yoktur.
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2022
Yayınlama Tarihi: 25 Ağustos 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,