Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Gece Terlemesi Neden Olur? Neyin Belirtisidir?

Vücutta meydana gelen bazı durumlar türlü rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Çoğunlukla gece terlemesinin birçok sebebi mevcuttur. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların hızla yükselmesi ise aşırı terlemeye neden olabiliyor. Çeşitli durumlarda ise fazla sıcaklık gece terlemesi de yapabiliyor. Bunun yanı sıra gece terlemesinin farklı sebepleri de bulunmaktadır, menopoz, hormon bozuklukları ve bunun gibi sebepler ile gece terlemeleri meydana geliyor.

  Gece Terlemesi Neyin Belirtisidir

  Uyurken meydana gelen gece terlemesi çok fazla yaşanır. Yaz aylarında genellikle meydana gelen bu terlemeler kış mevsiminde de görülebilmektedir. Bu durum normal kabul edilemez ve altında yatan sebeplerin incelenmesi gereklidir. Menopoz ve hormon bozuklukları gece terlemesi yapabilir. Özellikle ilaçlar, enfeksiyonlar, kan şekeri düşüklüğü ve çeşitli nörolojik rahatsızlıklar da gece terlemelerine sebep olabilir.
  Gece terlemesi genellikle kadınlarda menopoz semptomu olabilir. Gece terlemeleri şeker rahatsızlığı ve hormonal bozukluklardan da ortaya çıkabilir. Kanser hastalığı ve farklı enfeksiyonların oluşturduğu sebepler de gece terlemeleri olarak karşımıza çıkabilir. Gece terlemeleri genellikle kan kanserinin belirtileri arasında gözlemlenebilir.

  Gece Terlemelerinin Nedenleri Nelerdir?

  Enfeksiyonlar: Bağışıklık sisteminin bulaşan bakterilere karşı tepki gösterme biçimine göre meydana gelen birden fazla enfeksiyon gece terlemelerine sebep olur.
  Kanser: Başta kan kanseri olmak üzere birden fazla kanser türü de gece terlemeleri biçiminde semptom göstermektedir.
  Nörolojik Durumlar: Sinirler terlemeyi kontrol altına almaktadır. Felç ve nöropati şeklindeki bazı olaylar gece terlemelerine sebep olmaktadır.
  Diyabet Hastalığı: Şeker hastaların da kan şekerinin düşmesi neticesiyle gece terlemeleri görülebilir. İğne kullanan hastalarda gece terlemeleri daha yaygın görülmektedir.
  Hormonal Bozukluklar: Kişilerde meydana gelen birçok hormonal problemler gece terlemelerine neden olur. Tiroidlerin fazla çalışması nedeniyle de hormonal bozukluklar meydana gelir.
  İlaçlar: Kan basıncını azaltan ilaçlar, antidepresanlar, ateş düşürücüler yan etki göstererek gece terlemelerine neden olur.
  Menopoz: Belirli bir yaşı geçen kadınlarda menopoz dönemi de gece terlemelerine sebep olmaktadır.

  Gece Terlemelerine Yol Açan Faktörler Nelerdir?

  Gece terlemelerinin pek çok sebebi mevcuttur. Bilhassa kilo eksikliği ve yorgunluk ile beraber gece terlemesi meydana geliyor ise bir uzmana gözükmek gerekir. Buna göre en ideal tedavi yöntemi de önerilebilir. İleriki yaşlarda kadınlar menopoz dönemlerinde östrojen oranının azalması ile gece terlemesi ortaya çıkar. Şeker hastalarında gece kan şekerinin azalması ile beraber terleme hastalıkları meydana gelir. Özellikle kış aylarında grip tedavisinde alınan ilaçlar da gece terlemesi sebep olabilir.

  Gece Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir?

  Gece terlemesinde harcanan suyu bedene geri dönüştürmek için gün içinde fazla miktarda su içilmesi gerekmektedir. Eğer gece terlemesi ile birlikte; nedensiz kilo azalması, ağrılar, ateşlenme, kronik ve kanlı öksürme, ishal veya karında ağrı meydana geliyorsa kişinin en kısa sürede bir uzmana başvurması gerekir. Gece terleme problemi ile Göğüs Hastalıkları ve İç Hastalıkları bölümü ilgilenmektedir.
  Gece terlemesi problemi için, https://npistanbul.com/umraniye-dahiliye-hastanesi belirtilen linkten detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Lenfoma konusunda endişeler mevcutsa, gece terlemesi dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Gece terlemesi esnasında kiloda azalma, halsizlik ve genişleyen lenf bezleri gibi semptomlar görülüyorsa bir uzmana başvurulması gerekir.
  NET’ler, böbrek üstü bezi (adrenal) kanseri, böbrek kanseri, lenfoma ve lösemi kanserinde gece terlemeleri çoğunlukla yaşanır, bu kanser türleri görece nadir görülen kanser çeşitleridir. Bununla beraber prostat kanserinde de gece terlemeleri yaşanabilir.
  Gece uyurken ense ve boyun bölgesinde terleme gece terlemesi sorunları içinde yer alır. Bu durum özellikle odanın ısınmasından ve kalın kıyafetlerden olabilir. Bununla birlikte alınan aspirin, novalgin, kortizon, viagra ve meme kanseri ilaçları problemin sebepleri olabilir.
  Genel olarak, gece terlemeleri zararlı değildir ve problemli bir durum değildir; fakat, bazı durumlarda altta yatan nedenler daha önemli bir durumun habercisi olabilir. Gece terleme sebebe bağlı olarak, ilaçlar da dahil olmak üzere farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.
  Genel terleme: Genel terleme, bütün bedenin, terleme sorunu için Endokrinoloji ve İç Hastalıkları bölümüne gitmek gerekir. Uykuda (Gece) terleme: Gece terleme problemi için de Göğüs Hastalıkları ve İç Hastalıkları bölümüne başvurmak gerekebilir.
  Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 13 Haziran 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,