Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Erektil Disfonksiyon Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Erektil disfonksiyon diğer bir adıyla sertleşme bozukluğu veya iktidarsızlık, herhangi bir nedene bağlı olarak cinsel ilişki esnasında peniste yeterli sertleşme olmaması, ereksiyon olamama veya sürdürememe durumudur. Tekrar eden bir durum olması halinde kişide zamanla stres, kaygı, endişe ve depresyon gibi bazı psikolojik sorunlara neden olabilir. Psikolojik nedenlerden ortaya çıkabileceği gibi altta yatan bazı tıbbi hastalıklarda bu duruma neden olabilir.

En fazla görülen cinsel sorunlar arasında yer alabilir. Genellikle 50 yaş üstü erkeklerde görülürken her yaş grubu için geçerli bir durumdur. Yaşlılık ile birlikte kan dolaşımının genital bölgeyi etkilemesi üzerine ortaya çıkabilir. Tedavi, altta yatan nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Erektil Disfonksiyon Nedenleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyon nedenleri arasında fizyolojik ve psikolojik faktörler yer alabilir. Psikolojik faktörlerin genç erkek bireylerde bu duruma neden olma ihtimali daha yüksektir. Fizyolojik faktörlerin ise yaşlı erkek bireylerde görülme sıklığı daha fazladır.
Bu duruma neden olan psikolojik faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Stres
 • Depresyon
 • Kaygı ve endişe
 • Performans kaygısı
 • Özgüven eksikliği
 • İlişki problemleri

Bunların yanı sıra bu soruna neden olan fizyolojik faktörler şunlardır:

 • Diyabet
 • Kansızlık
 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Yaşlılık
 • Sigara, madde ve alkol kullanımı sonucu kan dolaşımı sorunları
 • Atardamarların darlaşması sonucu penise ulaşan kanın azalması
 • Testosteron hormon seviyesinin azalması
 • Kullanılan bazı ilaçlar

Yukarıda verilen fizyolojik ve psikolojik faktörler nedeniyle erkeklerde ereksiyon problemi meydana gelebilir. Altta yatan nedenlere bağlı olarak farklı tedavi yöntemleriyle bu sorunların iyileşmesi sağlanabilir. 

Erektil Disfonksiyon Kimlerde Görülür?

Erektil disfonksiyon çoğu zaman yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülebilir. Özellikle 40 ve 50’li yaşlardan sonraki erkeklerde sık rastlanabilir. Ayrıca bazı kronik hastalıklara sahip olan kişilerde ve kan dolaşımını etkilen ilaçları kullanan kişilerde bu sorun ortaya çıkabilir.
Sertleşme bozukluğu bazı durumlarda psikolojik ve duygusal durumların yaşanması sonucu görülebilir. Aşırı stres ve depresyon gibi psikolojik problemler yaşayan kişiler bu sorunla karşılaşabilir. Cinsel partneriyle sorun yaşayan kişilerde, özgüven eksikliği yani düşük benlik saygısı olan bireylerde de sertleşme bozukluğu görülebilir.

Erektil Disfonksiyon Tanısı Nasıl Konur?

Cinsel birliktelik sırasında sürekli olarak sertleşme sorunu yaşayan kişiler vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi görmeli ve destek almalıdır. 
Erektil disfonksiyon tanısı altta yatan nedenlere bağlı olarak alanında uzman doktorlar tarafından yapılabilir. Bu durumun değerlendirilmesi ve problemin belirlenmesi için dikkat edilen konular şu şekildedir:

Tıbbi Geçmiş
Hastanın tıbbi geçmişi ve hastalık öyküsü detaylı olarak öğrenilir. Hastalıklar, kullanılan maddeler, psikolojik sorunlar ve farklı tüm sorunlar detaylandırılarak incelenir. 

Cinsel Hayat
Durumun teşhisi esnasında kişinin cinsel öyküsü detaylı olarak öğrenilir. Bunun yanında kişinin cinsel birliktelik yaşadığı partnerinin ya da partnerlerinin öyküsünün de öğrenilmesi faydalıdır. Bu sorunun temel nedenlerinin tespit edilebilmesinde kişinin kendisinin ve partnerin birlikte hareket etmesi önemlidir. Cinsel birlikteliğin başlangıcı ve devamlılığı, sabah ya da akşam ereksiyon durumları gibi bütün detaylar öğrenilir.

Fiziksel Muayene
Uzman tarafından yapılan fiziki muayene esnasında kişinin genital bölgesi incelenir ve ayrıntılı bir nörolojik muayene uygulanır. Bu uygulama, altta yatan nedenlerin tespit edilebilmesinde önemli katkı sağlar.

Psikososyal Değerlendirme
Bu süreçte, psikolojik yönden kişinin incelenmesi ile birlikte bu durumun altında yatan faktörlerin belirlenmesi hedeflenir. Psikolojik yönden tüm faktörler ele alınır. Ortaya çıkan bozukluğun psikolojik nedenlerden kaynaklandığı düşünüldüğünde bir psikolog ya da psikiyatri uzmanı tarafından uygulanan terapilerle aşılmaya çalışılır.

Testler ve Anketler
Uzman durumun teşhisi için bazı test ve anketler isteyebilir. Kişinin ve partnerinin yapması gereken anketler tedavi sürecinde önemli bir konudur. Anket soruları ile kişinin kendini tarif etmesi yani tanımlaması istenirken, ilişki süreci de belirlenmeye çalışılır. 
Bunların yanı sıra kan ve idrar testleri yapılabilir. Durumun herhangi bir hastalıktan kaynaklı olduğunun belirlenmesi için tam kan sayımı, karaciğer işlev testleri ve testosteron seviyesi gibi bilgilerin öğrenilmesi gerekir. 

Erektil Disfonksiyon Tedavisi Nasıldır?

Erektil disfonksiyon tedavisi, sorunun altında yatan nedene bağlı olarak yapılabilir. Altta yatan nedenlerin tespit edilmesi durumunda bu soruna çözüm sağlayabilecek pek çok öneri ve farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavi sürecinde uygulanan öneri ve yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

Yaşam Tarzı Değişiklikleri
Sertleşme problemi genellikle kişinin düzensiz beslenmesi ve yaşamasından kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda uzmanlar kişilere sigara ve alkol kullanımından uzak durmasını önerebilir. Kişiye uygun dengeli bir beslenme programı yapılabilir. Düzenli olarak egzersiz yapılması ve gece uykusunun iyi alınması önemlidir. Bu gibi önerilerin yapılması cinsel yaşantının düzelmesinde etkilidir.

Oral Tedavi Yöntemi
Doktor reçetesi üzerine verilen ilaçlardır. Bu yöntemde ağızdan alınan ilaç, peniste bulunan damarların genişlemesine neden olur. Damarların genişlemesi ile birlikte penisteki kan dolaşımı hızlanır. Bu süreçte kullanılan ilaçlar doktor bilgisi ve doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Vakumlu Cihazlar
Silindirik yapısı olan bu cihazların vakum özelliği bulunmaktadır. Penisin yeterli seviyede sertleşmesine yardımcı olur. 

Topikal Tedavi Yöntemi
İlaç, dış idrar yolu kanalı aracılığıyla penise iç kısmına iletilir. İlaç bu bölgede eriyerek penis damalarında gevşemeye neden olur. Damarların gevşemesi ile birlikte kan akışı hızlanır.

Şok Dalga Tedavisi 
Düşük düzeylerde şok dalgaları penise iletilerek ufak hasarlar oluşturulmaya çalışılır. Bunun nedeni ise hasarların onarılması için yeni damar oluşumu sağlamak. Yeni kan damarlarının oluşması sonucunda penise gerekli düzeylerde kan akışı sağlanır.

Çoğu zaman her erkeğin yaşayabileceği ve zamanla kendiliğinden düzelme olabilecek bir durumdur. Ancak bu sorunun sürekli olarak yaşanması ve altta yatan nedenlerin farklı olması halinde tedavi edilmesi gereken bir problem olarak karşımıza çıkabilir.
Bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan bazı psikolojik faktörler bulunmaktadır. Bunlar arasında kişinin uzun süreli strese maruz kalması, depresyona girmesi, kaygı ve endişe duyguları yaşaması, özgüveni düşük olması gibi faktörler yer alabilir.
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 22 Aralık 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,