Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Domates Gribi Nedir, Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs ve maymun, çiçeği virüsünden sonra bulaşıcı etkisi olan yeni bir virüs meydana geldi. İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan domates gribi ciltte ağrılı kırmızı kabarcıklar şeklinde kendisini belli ediyor. Domates gribi beş yaşın altında olan çocuklarda etkisini göstermektedir.

Bazı çeşitli hallerde bu viral enfeksiyon, bacaklar ve eller de renk değişimine sebep olabilir. Bu rahatsızlık, aynı zamanda çocuklarda dehidrasyona sebep olmaktadır, bu da ağız kısmına yakın bir yerde tahrişin oluşmasıyla kendini gösterir.
Yapılan araştırmalara göre, domates gribi kendi kendini sınırlandırabilir, uygun bakım ile belirtilerin zaman içinde iyi olacağı gözlemlenmiştir. 
Domates gribi hızlıca yayılım gösterebilmektedir, enfeksiyonun bulaştığı bireyin kendisini karantina altında tutması gerekmektedir.

Domates Gribi Belirtileri Nelerdir?

Domates gribi enfeksiyonuna Hindistan Keral eyaleti Kollam bölgesi ve Anchal, Aryankavu ve Neduvathur kesimlerinde rastlanmıştır. Domates gribi ismini enfekte olan bireylerin cildinde görünmekte olan büyük kırmızı kabarcıklardan almıştır. Domates Gribi'nin en önemli belirtileri bu kabarcıklardır. Bu kabarcıkların haricinde gelişen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ateşin yükselmesi
  • Bitkinlik
  • Vücutta ağrılar
  • Şiddetli eklem ağrısı

Yukarıda belirtilen semptomlar domates gribi belirtileridir. Bu belirtilerin bir ya da bir kaçı kişide mevcut ise bir uzmana başvurmalıdır. Domates Gribi yaşayan ve semtomlarını taşıyan kişiler, dang, chikungunya, zika virüsü, varicella-zoster virüsü ve herpes teşhisi için moleküler ve serolojik testlerden geçmelidir.

Domates Gribi Bulaşıcı Mıdır?

Domates Çiçeği virüsü olarak da belirtilen domates gribi rahatsızlığı bulaşıcı bir enfeksiyondur. Rahatsızlığın gözlemlendiği vakalara temas halinde olan kişiler bir hafta karantina da kalıyor. Ayrıca domates çiçeği gribi ölümcül değildir. Domates gribinin el ayak rahatsızlığının yeni bir türü olmasından endişe duyulmaktadır. Domates gribi enfeksiyonunun sivrisinek kaynaklı bir virüs olup olmadığı araştırılıyor, fakat tamamı ile yeni bir patojen olma durumu göz ardı edilmiyor.

Domates Gribi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Domates gribi enfeksiyonunun henüz bir aşısı ve tedavisi mevcut değildir. Uzmanlar en faydalı tedavi yöntemi olarak bol sıvı tüketimi ve dinlenmeyi önermektedir. Domates gribi oldukça kolay yayılmaktadır ve ölümcül değildir. Domates gribine yakalanan ya da belirtilerini taşıyan kişi kendi kendini karantina altında tutmalıdır.

Domates gribi, ismini enfekte olan insanların derisinde görünmekte olan büyük kırmızı kabarcıklardan alır. En belirgin belirtisi ise büyük kırmızı kabarcıklardır.
Domates Çiçeği virüsü olarak da isimlendirilen domates gribi rahatsızlığı bulaşıcı bir virüstür. Rahatsızlığın gözlemlendiği kişiler ile temas halinde olanlar bir hafta karantinaya alınır. Domates çiçeği gribi ölümcül değildir. Domates gribinin el ayak rahatsızlığının yeni bir türü olduğu belirtilmektedir.
Genellikle beş yaşın altında olan çocukları etkilemektedir. Virüs, maymun çiçeği virüsü ile kolaylıkla karıştırılabilmektedir. Yoğun ağrılı ve bulaşandır ve yuvarlak, kırmızı kabarcıklar şeklindedir, tüm bedende büyük döküntüler ortaya çıkar.
Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2022
Yayınlama Tarihi: 25 Ağustos 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,