Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Diyabetik Ketoasidoz Nedir?

Diyabetle yaşamak, doğru yiyeceklerle beslenmekten ve ilaçları reçete edildiği gibi almaktan daha fazlasını içermektedir. Ayrıca,kişinin sağlığını korumaya ve  diyabet komplikasyonlarından kaçınmaya yardımcı olmada insülinin rolünü anlamaya da yardımcı olur. Diyabetik ketoasidoz, diyabetin ölümle sonuçlanabilen bir komplikasyonudur. Semptomlar içinde; kusma, karında ağrı, derinden nefes alıp verme, idrara çıkma sıkılığının artması, yorgunluk, bilinç bulanıklığı ve bazıdurumlarda bilinç kaybı da yaşanabilir.

Son derece yüksek keton seviyeleri kanı asidik hale getirebilir ve  diyabetik ketoasidoz adı verilen , acil tıbbi müdahale gerektiren tehlikeli bir sağlık acil durumu ve ketozdan belirgin şekilde farklı olan bir duruma yol açabilir. Ketonlar yağ asitlerinin bölünmesinden sonra meydana gelen yan ürünlerdir. Yağın enerji şeklinde yakılmasından sonra meydana gelen keton cisimleri ilk olarak kanda görülmektedir, oranları çoğaldıkça  idrara geçer. Böylelikle bedendeki hassas kimyayı bozmuş olur. Ani bir biçimde  aşırı oranda keton oluşması kötü bir durum olduğu gösterir.

Diyabetik Ketoasidoz Belirtileri Nelerdir?

Diyabetik ketoasidoz hızla gelişebilir, bu nedenle semptomlarının farkında olmak önemlidir. Olası bir sorunun ilk belirtileri aşırı susama ve  sık idrara çıkmakdır. Bu semptomlar gelişirse kişi kan şekeri seviyesini kontrol etmelidir. İnsülini, uzmanın reçete ettiği şekilde kullanmak ve su içmek, keton seviyesi biraz yükseldiğinde kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Bir doz insülinden sonra vücut bir kez daha şekeri emebilir. Bunun ile birlikte, su içmek idrara çıkmaya yardımcı olur ve fazla ketonların bedenden atılmasına katkı sağlar. Kan şekeri kontrol ed,lmdii zaman diyabetik ketoasidozun diğer semptomlarını şu şekilde yaşayabilirsiniz;

  • Hızlı, derin nefes alma
  • Meyve kokulu nefes
  • Karın ağrısı
  • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
  • Bilinç kaybı
  • Kusma veya ishal
  • Bulanık görüş

İnsülin ve Diyabet Arasındaki İlişki Nedir?

İnsülin, bedenin glikozu (şekeri) uygun şekilde kullanmasını sağlayan bir hormondur. Yeterince insülin olmadığında veya  insülin direnci geliştirdiğinde , şeker hemen enerji için kullanılmak veya daha sonra kullanılmak üzere vücudun hücrelerine ulaşamaz.
İnsülin direnci , hücrelerin insülini etkili bir şekilde kullanamadığı bir durum iken, yetersiz insülin, hücrelerin insülin almasını engeller. Tip 2 diyabet, insülin direnci ile işaretlenirken,  tip 1 diyabetli kişiler  yeterince insülin yapamazlar.
Her iki durumda da diyabet, kişinin sağlığı için riskli olabilecek dengesiz kan şekeri seviyelerine yol açabilir.

Ketoz Sağlık İçin Zararlı mıdır?

Kişinin tip 2 diyabeti varsa, kan şekerini düşürmenin en etkili yollarından biri, vücudun şeker olarak hızla işlediği karbonhidratları kesmektir.
Karbonhidrat alımı büyük ölçüde kesildii zaman; yüksek yağlı,düşük karbonhidratlı keto diyetinde olduğu gibi vücut enerji için karbonhidrat yerine yağ yakmaya başlar. Önceki araştırma notları gibi, ketoz bedende keton salınımını tetikler ve   hızlı kilo kaybına yol açabilir. Ketonlar, vücut enerjisi için yağ yaktığında karaciğerin ürettiği asitler olarak bilinir.
Ketonlar çoğunlukla çok fazla soruna neden olmaz çünkü vücut genellikle bu asidin üretimini yavaşlatmak için daha fazla insülin üretebilir. Problem, bu işi yapmak için yeterli insülin olmadığında veya keton üretim hızı çok hızlı olduğunda ortaya çıkar. Bu tip 1 diyabette daha yaygındır ve tip 2 diyabetli kişilerde nadir de olsa mümkündür.

Diyabetik Ketoasidoz Nasıl Teşhis Edilir?

Kişide diyabetik ketoasidoz belirtileri varsa hemen bir uzmana başvurulması gerekir. Bu durum tedavi edilmediği zaman potansiyel olarak yaşamı tehdit eder.
Uzman kişi tedavi başlangıcında diyabetik ketoasidoz veya başka bir rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek için çeşitli testler yapabilir, keton olup olmadığını hızlı bir şekilde değerlendirmek için idrar tahlili de isteyebilir. Kişinin organ fonksiyonunu kontrol etmek için bir göğüs röntgeni çekilmenizi önerebilir. 

Diyabetik Ketoasidoz Tedavisi

İnsülin tedavisi , diyabetik ketoasidoz için birincil tedaviler arasındadır. İntravenöz olarak sıvı ve insülin tedavisi uygulanabilir. Sıvılar gereklidir çünkü bu durum aşırı idrara çıkmaya neden olabilir ve  dehidrasyon riskini artırabilir . Sıvılar ayrıca kaybolan elektrolitlerin yerini alır, insülin ise keton üretimini durdurmaya yardımcı olur ve glikozun vücudun hücrelerine girmesine izin verir.

Diyabetik ketoasidoz, diyabet hastası olan kişilrde meyana gelen, kan şekerinin çıktığı zaman ve beden keton olarak adlandırılan kan asitlerini yoğun ürettiğinde meydana gelen bir komplikasyondur. Bedende yeteri kadar insülin olmadığı durumlarda görülür ve diyabetik komaya ya da ölüme neden olan önemli bir durumdur.
Beden şeker seviyesinde olduğu zaman ya da kişinin diyabeti varsa ve hücreleri glikozu emmesine katkı sağlayacak yeterli insüline sahip değilse, vücut enerji için yağları bölmeye başlar. Ketonlar, yağ asitlerinin bölünmesinden sonra meydana gelen yan ürünler olarak bilinir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 22 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,