Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Crohn hastalığı, bir çeşit iltihabi bağırsak rahatsızlığı olarak tanımlanır. Özellikle, karın ve ince bağırsağın altta bulunan bölümlerini etkilemektedir. Hastalığın sebep olduğu rahatsızlık kişiden kişiye farklılık gösterse de bu süreç bireyi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kötü etkilemektedir. Crohn hastalığı tamamen tedavi edilememektedir. Semptomları yüksek oranda giderilebilir. Tedavinin ardından Crohn hastalığı bulunan çoğu birey sorunsuz bir biçimde yaşamını sürdürebilir.

  Sindirim sisteminin ağız boşluğunda bulunan kısım ile kalın bağırsak arasında bulunan kısımları tutar. Bu tutulan kısımda kalınlaşma ve ülser meydana gelir ve iltihap oluşur. Bu sürecin oluşumunu sağlayan bağırsak rahatsızlığı Crohn Hastalığı olarak tanımlanır. 
  Genel olarak ince olan bağırsağın son bölümünde ve kalın bağırsağın ilk kısmında görülmektedir. Temelde sindirim sistemi ile alakalı bir rahatsızlık gibi gözükse de eklemler, ten, göz gibi bağırsağın alanı olmayan birçok alanı da etkilemektedir. Bu rahatsızlığın neden olduğu başka bir önemli sorun, yanma evrelerinde yatarak dinlenme, hatta hastanede kontrol altına alınmaya kadar ağır şikayetlere sebep olabilmektedir. 
  Karında şiddetli ağrı, ishal, sıvı kaybı, iştahta artış gibi semptomlar Crohn hastalığının en etkili belirtilerini işaret ediyor. Eklemlerden cilde, gözlerden damara kadar pek çok bölgede sorunlar oluşturabilen Crohn hastalığı tanısı bağırsak haricinde başka hastalıkların yakınmalarıyla da benzerlik gösterebiliyor. Bu yüzden hastalığın tanısı genellikle gecikebilmektedir.

  Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Crohn hastalığında semptomlar bireyden bireye değişebilmektedir. Ancak genel olarak gözlemlenen semptomlar şu şekildedir;

  • Sıvı kaybı
  • İshal
  • Karında şiddetli ağrı
  • Nadir durumlarla kabız ve karında şişlik
  • Bulantı ve istifra etme
  • Ateşlenme
  • Dışkıda kanama ve iltihaplanma

  Bazı çocuklarda büyüme-gelişme geriliği gözlemlenmektedir. Bunun nedeni Crohn hastalığının belirtileri olabilmektedir. Crohn hastalarının olanların bazılarında bağırsak dışı rahatsızlıklar da gözlemlenebilir. Bunlar en fazla ciltte, eklem bölgelerinde, göz kısımlarında, böbrek ve idrarda, damar kalp ve akciğer kısımlarında meydana gelmektedir.


  Crohn Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Crohn hastalığı, geçiren kişi tam olarak iyileştirilemez. Hasta kişiler, Chron hastalığının yükseldiği ve durağanlaştığı farklı dönemler geçirmektedir. Ateşlenme zamanlarında farklı ilaç tedavileri ve tıbbi besin tedavisi gören kişilerde rahatsızlık engellenmese bile oluşan belirtilerin bir kısmı azaltılabilir.
  Bunun haricinde özellikle ilaç tedavisiyle iyileşemeyen hastalarda cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Crohn hastaları, yaşamlarını idame ettirdikleri sürece özel bir beslenme planına uymak zorundadır. Bilhassa yoğun posa içerikli besinler hastalığı arttırmaktadır bu yüzden imkanlar dahilinde az tercih edilmelidir. Kişilerin sıvı kaybı ya da kabız problemi yaşadığı zamanlarda da Chron hastalığı diyeti bu duruma göre tekrar gözden geçirilmelidir.
  Chron hastalığı bulunan kişilerde uzman doktor ve diyetisyen ile birlikte uygulanan tedavilere gerekli hassasiyet özen gösterilmelidir.  Hastalığın neden olduğu problemler minimum seviyeye indirilebilir, bu şekilde kişilerin hayat standartları yüksek oranda artabilir.

  Sindirim sistemi ağız kısmından anüs bölgesine kadar devam etmektedir. Bu sistemin yoğunlukla ince bağırsakta bulunan kısmın son bölümünde olan Crohn Hastalığı; sebebi belli olmayan, tamamen iyi olmayan, cerrahi işlem gerekebilen, önemli hastalıktır.
  Crohn hastalığı kişinin yaşamının zamanını etkilemez. Hemen hemen her yaş grubunda görülmektedir, genellikle 15-30 yaşları arasında meydana gelir. Crohn hastalığında bağırsak kısmında bazı değişimler gözlemlenir ve bu durum barğırsak duvarını kalınlaştırır.
  Bu hastalığın tanısı, hastanın durumu, fizik kontrol, testler ve incelemelerle birlikte ince ve kalın bağırsakların gözlemlenmesiyle belirlenebilir. Laboratuvarda dışkı ve kan incelemesi yapılması gereklidir.
  Bağırsak kısmında önemli seviyede darlık, şişlik, ağrı ve kabızlık gözlemlenebilir. Crohn hastalığı atakları sırasında bitkinlik, yorgunluk ve ateşlenme gibi semptomlar meydana gelir.
  Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 29 Haziran 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,