Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Covid-19 Geçiren Çocukları Etkileyen MIS-C Hastalığı Nedir?

Bütün dünyayı etkileyen Covid-19 enfeksiyonunun çocuklarda yol açtığı MIS-C hastalığı genel olarak enfeksiyondan sonra, çocuklarda görülmekte olan bir çeşit sendromdur ve tedavisi mümkündür. Sağlıklı koşullarda tedavi uygulandığı zaman kalıcı zarar vermez.

Yapılan araştırmalara göre kalbe ve öteki dokuları zarara uğrattığı kanıtlanmıştır. Bu sendrom, koronavirüs enfeksiyonu sonrasında ortalama olarak 4-6 hafta içerisinde meydana gelebilir. Sebebi tam belli olmayan bu rahatsızlığın semptomları; ateşin yükselmesi, karında ağrı, boğazda ağrı, mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, bitkinlik, kol ve bacaklarda döküntüler, ağız ve dudaklarda kuruluk ve çatlama şeklinde belirtilir.

MIS-C Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık ender görülse bile, önemli bir durum olması sebebiyle bulguların iyi bilinmesi, ailelerin uzmanlara yardımcı olması gerekir. Önceden geçirilmiş (genel olarak 2-4 hafta evvel) ya da yeni geçirilen Covid-19 enfeksiyonu veya Covid-19 enfekte kişiyle etkileşim hikayesi bulunan bireylerde kuvvetli ateşlenme başta olmak üzere MIS-C rahatsızlığında görülmekte olan bulguların bir bölümünün olması halinde bu rahatsızlıktan şüphelenilmeli ve vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. MIS-C hastalığının belirtileri şu şekildedir;

 • 1 gün içinde 38 derecenin üstünde kuvvetli ateşin varlığı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Karında ağrı
 • Bağırsak problemleri
 • Bedende döküntülerin meydana gelmesi
 • Gözlerin kanlanması
 • Dudakların kuruması, çatlaması
 • Baş ağrısı
 • Nefes alıp vermede problemler
 • Eklem ağrısı
 • El ve ayaklarda deri soyulması

MIS-C teşhisi koyulan çocukların genelinin SARS-CoV-2'ye karşı antikorları olumluyken PCR sonuçları olumsuz olabilir. Bir diğer endişeli durum ise MIS-C geliştirmekte olan çocukların yüzde 52'sinde altta oluşan belirli bir rahatsızlık bulunmamasıdır. Bu durum, bu hastalığın tahmin edilemez olduğunu düşündürmektedir.

MIS-C Hastalığında Risk Grubunda Olanlar Kimlerdir?

Yapılan araştırmalara göre fazla kiloya sahip (obez) olan çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde bu hastalık saptanmıştır. MIS-C hastalığını taşıyan çocuklarda obezite ve astım hastalığı sıklıkla görülmektedir. Covid-19 olan çocuklarda üst solunum belirtileri gözlemlenirken, bu hastalıkta yüzde yüz oranında yüksek ateş, kusma ve karında ağrı meydana gelebilir. 
Karın ağrısı öyle yoğundur ki, bazı durumlarda hasta olan çocukların apandisit ya da pankreatit olduğu ihtimali üzerinde durulmaktadır. Bu sendromu taşıyan çocuklarda kalp sorunları da görülebilir. Son zamanlardaysa bu vakaların 3 yaşına kadar düştüğü ile alakalı veriler bulunmaktadır.
Aileler Hangi Durumlarda MIS-C Sendromundan Şüphelenmelidir? H2
Rahatsızlığın semptomları; uzun zamanlı ateşlenme kızarmış gözler, deride döküntü, el içlerinde ve ayak tabanlarında kızarıklık, karında yoğun ağrı, kusma ya da ishal olarak belirtilir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir. 
Bu hastalığın görülme sıklığı ile ilgili net bir bilgi vermek doğru değildir fakat yapılan çalışmalara göre, yatış gerekli olan çocuk Covid-19 durumunun yüzde 6 ile 20’si oranındaki bir bölümü MIS-C’li çocuklardan oluşmaktadır.

MIS-C Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

MIS-C sendromu tedavi edilirse kalıcı zarara uğratmaz tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen bireylerdeyse ilk olarak koroner damarlar olmak üzere türlü sağlık sorunları görülebilir. Hasta olan bu kişilerin bilhassa çocuk kardiyolojisi ve çocuk enfeksiyon hastalıkları gibi bölümler tarafından teşhis ve tedavi süreci ve tedaviden sonraki süreçlerde takibinin yapılması gerekmektedir.

Bu hastalık uygulanacak bazı testlerin neticesinde net bir teşhis belirlenerek, hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekli olan ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kalbin dolaşımını sağlamakta olan koroner damarlarda problem oluşturup kalp işlevlerini bozabilir.
Bu sendrom, çocukluk döneminin bilinmekte olan bir damarsal rahatsızlığı olan Kawasaki hastalığıyla benzerlik gösterir. Ciddi ve teşhis için gereken bulgu kuvvetli ateş yüksekliği olarak belirtilir.
COVID-19’un tersine MIS-C'nin bulaşan bir hastalık değildir. COVID-19 ile karşılaşmış veya bu rahatsızlığı geçirmiş olan çocuklarda görülmektedir.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2023
Yayınlama Tarihi: 23 Ocak 2023

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,