Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuklarda Romatizma

  Yeni doğan döneminden erişkinlik dönemine kadar, çocukluk çağının her döneminde ortaya çıkabilen çocukluk çağı artrit hastalıkları, eklemlerdeki iltihaplanma olarak tanımlanır

  Çocuklarda Romatizma Belirtileri Nelerdir?

  Çocuklarda romatizma artrit tablosuna başka romatizmal hastalıklar da eşlik edebilir. Çocukların yaşam içindeki varlığını ve devinimini sağlayan en önemli sistem hareket sistemidir. Hareket sistemini kemikler, eklemler ve kaslar oluşturur. Hareket sisteminin en önemli yapıtaşı olan eklemlerde oluşan tüm iltihabi değişiklikler “artrit” görülebilir. Çocuklarda romatizma oluşumu çocukların sosyal becerilerini kısıtlayabilmektedir.

  Artrit oluşan eklemlerde;

  • Ağrının yanı sıra şişlik,
  • Kızarıklık,
  • Isı artışı
  • hareket kısıtlılığı olarak tanımlanabilir.

  Özellikle çocukluk çağında altı haftadan daha kısa süren akut artritler sıkça gözlenirken daha uzun süreli olan kronik artritler de nadir değildir.  Çocuklarda romatizma durumu nadir görülse de ciddi olabilmektedir.

  Özellikle çocukluk çağının en önemli üç kronik hastalığından birisi olan;

  • jüvenil idyopatik (romatoid) artrit,
  • kronik artritler (en önemlilerinden birisidir ve tedavi edilmezse kalıcı sakatlığa yol açabilir.)
  • Jüvenil idyopatik artrit çocukluk çağında eklemlerde oluşan kronik değişikliklerle ortaya çıkar.

  Çocuklarda romatizma hastalığının erken tanınması ve etkin tedaviye hızla başlanması oluşabilecek olan sakatlıkların önüne geçer. Ayrıca, çocuklarda sistemik lupus eritematosus, dermatomiyozit, skleroderma ve damar iltihapları gibi çeşitli romatizmal hastalıklar artritle ortaya çıkabilir. Çocuklarda romatizma hastalıkları tedavi edilmezse ileride sakatlıklara neden olabilmektedir.

  Çocuklarda Romatizma Tedavisi Nasıl Sağlanır?

  Çocuklarda romatizma hastalığının tedavi amacı, çocukların normal bir yasam sürmesini sağlamak ve hastalığın kendiliğinden iyileşmesini beklerken, öngörülemeyen bir süre içinde oluşabilecek eklem ve organ hasarlarını önlemektir. Çocuklarda romatizma hastalığının bir diğer önemli amacı ise çocuklara bir yaşam boyu gerekecek olan eklemlerin fizyolojik özelliklerinin kaybolmamasını sağlamaktır. Tedavi temel olarak, sistemik ve/veya eklem iltihabını engelleyen ilaçların kullanımına ve eklem işlevini koruyucu ve deformiteleri önleyici iyileştirme yöntemlerine dayanır.

  Çocukluk çağındaki romatizmal hastalık geçirenler spor yapabilir mi?

  Çocuklarda romatizma hastalıkları, etkin ve düzenli bir tedavi ile sağlıklı çocuktan ve erişkinden hiçbir farkı olmadan sağlıklı bir yaşam sürdürebilir. Erişkinlikte yineleyen atakların sekel oluşmadan önlenmesi önemlidir. Fizyoterapist denetiminde spor, özellikle yüzme, jimnastik ve pilates gibi sporlar eklem sağlığının korunması açısından çok yararlıdır. Aile ve çocuklara verilebilecek en önemli öneri uzman hekimin önerdikleri tedavi seçeneklerine istisnasız bir şekilde uymalarıdır. Çocuklarda romatima hastalıklarının iyileşmesi için özellikle kendilerine önerilen sporları yapmaları, kontrolleri ve tedavi süreçlerini aksatmamalarıdır.

  Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217