Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Çocuklarda Baş Ağrısı ve Migren

Çocuklarda baş ağrısı ve migren erişkinlerde de olduğu gibi kişinin konforunu ve yaşamını önemli ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır.

Çocuklarda baş ağrısı ve migrende, migren çok bilinmese de yaygın bir rahatsızlıktır.

Çocuklarda baş ağrısı ve migrende, baş ağrısı sıklıkla görülmekte ancak genelde bu baş ağrıları migren dışı nedenlere bağlandığı için migren tanısı erişkinlere göre çok daha az konulmaktadır. Çocuklarda baş ağrısı ve migrende, migrenin tanınırlığının az olması çocuğun uzun süre tedavisiz kalması ve ağrıya bağlı psikolojik rahatsızlıklar geliştirmesine yol açmaktadır. Çocuklarda migrenin en çok karıştığı durumlar sinüzit gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları ve mide bağırsak hastalıklarıdır. Çocuklarda migren yapılan çalışmalarda çocukluk çağında migren sıklığının %10 civarı olduğunu düşündürmektedir. Çocukluk çağındaki tüm baş ağrılarının ise yaklaşık %75 i migrene bağlıdır. Yani migren çocuklarda en sık baş ağrısı nedenidir diyebiliriz.

Çocuklarda baş ağrısı ve migren tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çocuklarda baş ağrısı bazen psikolojik olabilir bu yüzden ilk önce uzman bir hekimin görmesinde fayda vardır.

Çocuklarda Migren Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda migren belirtileri;

 • Çocuklarda baş ağrısı ve migren rahatsızlıklarında, çocuklardaki migren çok farklı şekillerde kendini gösterebilir.
 • Migren ağrısı tipik olarak tek taraflıdır ve zonklayıcı tarzdadır.
 • Ağrıya gözlerde kızarıklık, yaşarma, ödem ve şişkinlik eşlik edebilir. Ancak çocuklarda erişkinden farklı olarak başı çepeçevre saran veya tek bir noktada toplanan ağrılar da görebiliyoruz.
 • Ağrıya genelde bulantı veya kusma eşlik eder. Çocuk ağrı sırasında hareket etmek istemez. Sessiz karanlık bir yerde hareketsiz yatmak istemek sık görülen bir davranıştır.
 • Baş ağrısı yanında karın ağrısı da migren ataklarında görülebilir. Bu durum migren tanısının gecikmesine ve mide barsak hastalıklarının ön planda akla gelmesine neden olabilir hatta bazı çocuklarda ishal ve sık idrara çıkma görülebilir.

Çocuklarda Migrenin Kaç Tipi Vardır?

Çocuklarda migrenin bilinen 2 ana tipi vardır. Bunlar auralı ve aurasız migren olarak isimlendirilir.

1.Auralı migrende

 • Ağrı öncesinde genelde aura denen duyusal yakınmalar görülür.
 • Bu yakınmalar uyuşma karıncalanma,
 • bulanık görme,
 • yanıp sönen ışıklar,
 • titreşen cisimler ve karartılar görme de görülebilir.
 • Çok nadir olarak konuşma bozukluğu da bir aura çeşidi olarak gözlenebilir.
 • Ağrı genelde auradan sonra başlasa da bazı çocuklarda ağrı ve aura aynı anda görülebilir.

2.Aurasız migren daha sık görülür.

 • Auralı migren çocuklarda en çok epilepsi ile karıştığı için epilepsi olasılığını dışlamak için elektroensefalogrfi tetkikine ihtiyaç duyulabilir.

En Çok Hangi Yaş Aralığındaki Çocuklarda Görülür?

Çocuklarda migren bebeklik çağından yaşlılığa kadar her yaş aralığında görülür. Çocuklarda migren ergenlik öncesi kız ve erkeklerde eşitken ergenlik sonrası kızlarda daha sık görülmeye başlar. 4-5 yaş gibi çok küçük çocuklarda bile migren atakları görüyoruz. Bu nedenle küçük çocuklarda görülen baş ağrılarının her zaman kötü bir hastalığa işaret etmediğini bilmek gerekir. Bunun yanında migrenden şüphelenildiğinde mutlaka nöroloji uzmanına giderek uygun tedavinin başlanması çocuğun ağrı çekmemesi açısından önemlidir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda baş ağrısı ve migren , çocuklarda migren tedavi öncesinde mutlaka tanının kesinleştirilmesi gereklidir. Bunun için özellikle baş ağrısı yapan diğer rahatsızlıkların dışlanması için şüphe halinde görüntüleme (MR vb) yapılması önerilir. Çocuklarda baş ağrısı ve migren, çocuklarda migren tedavisi erişkinlerden biraz farklıdır. Erişkinlerde genelde ilaç tedavisi ilk seçenek olarak uygulanırken çocukluk migreni beslenme ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişikliklerinde iyi yanıt verir. Bunun için özellikle düzenli beslenme, hazır gıdalardan uzak durma, bol sebze ve meyve tüketimi, açık havada oyun oynama ve egzersiz önerilir. Bunlar yanında tablet ve cep telefonundan uzak durma da yararlı olur. Bu tedaviler sonuç vermezse koruyucu ilaç tedavileri kullanılabilir. Başlamış bir migren atağını durdurmak içinse ağrı kesici ve bulantı ilaçları kullanılabilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023
Yayınlama Tarihi: 12 Kasım 2019

Kategori: Nöroloji

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sultan TARLACI
Prof.Dr. Nöroloji Uzmanı

Sultan TARLACI

Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217