Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Estetik operasyonlar arasında en sık tercih edilen operasyon burun estetiğidir. Bir insanın ilk bakışta en çok göze çarpan bölgesi yüzüdür. Yüzünün merkezi ve en göz alıcı organı ise şekli ile yüzün ifadesini etkileyen burundur.

Burun estetiği ameliyatı olmaya karar veren kişinin önce kendi isteklerini belirlemesi, belirledikten sonra  burun estetiği ameliyatlarında başarılı sonuçlar elde etmiş alanında uzman bir doktor bulması, bulmuş olduğu doktora isteklerini ve beklentilerini net bir şekilde açıklaması ve daha sonrada doktor ile birlikte yüz şekline göre en uygun burun yapısına karar verip bu verilen karar sonucunda da gerekli adımların sırayla izlenmesi gerekmektedir. 

Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaya net bir fiyat söylemek yanlış olur. Burun estetiği ameliyatlarının fiyatlandırılması yapılacak operasyona, operasyonu gerçekleştirecek doktora ve operasyonun olacağı hastanenin donanımına bağlı olarak değişmektedir. Fiyatlandırma için detaylı bir araştırma yapmak her zaman daha iyidir. 
Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde ve her geçen gün kendini yenileyen tıbbi uygulamalar sayesinde günümüz koşullarında geçmişe oranla çok daha basit bir şekilde burun estetiği operasyonları gerçekleştirilmektedir.

  Burun Estetiği ( Rinoplasti ) Nedir?

  Estetik operasyonlar arasında en sık tercih edilen operasyon burun estetiğidir. Burun estetiği ameliyatlarının bu kadar sık tercih edilmesinin sebepleri ise doğuştan kaynaklı şekil bozuklukları, kişisel tercihler ve solunum sorunlarının beraberinde getirmiş olduğu sorunlardan kaynaklanır.

  Burun estetiği ameliyatı olmaya karar veren kişinin öncelikle kendi isteklerini tam olarak belirlemesi, belirledikten sonra burun estetiği ameliyatlarında başarılı uzman bir doktor bulması ve bulmuş olduğu doktora isteklerini net bir şekilde anlattıktan sonra doktorla birlikte yüz şekline en uygun burun yapısına karar verip bu verilen karar sonrasında da gerekli adımların doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.

  Burun estetiği ameliyatlarının bu kadar tercih edilen bir işlem olmasının yanı sıra bu işlemi yaptırmak isteyen hastaların endişeleri ve korkuları fazladır. Fakat bu korku ve endişelere gerek yoktur çünkü artık günümüzde gelişen teknoloji sayesinde ve her geçen gün kendini yenileyen teknoloji sayesinde burun estetiği ameliyatları geçmişe oranla daha kolay ve ağrısız gerçekleşmektedir.

  Ameliyatsız Burun Estetiği ( Likit Rinoplasti ) Nedir?

  Ameliyatsız burun estetiği tıp dünyasında ve halk arasında  “ burun dolgusu “ olarak da bilinmektedir. Ameliyatsız burun estetiği genelde burunda bulunan ama çok ciddi olmayan şekil bozukluklarını düzeltmeye verilen isimdir. Burun dolgusu genellikle bu işlem burun ucu düşüklüğüne, burunda kontür problemine ve kırışık burun görüntüsü problemlerini yaşayan kişilerin tercih etmesi gereken bir işlem olmakla birlikte burun estetiği ameliyatına göre daha kolay bir işlemdir.  Ameliyatsız burun estetiğinde burun dolgusu, burun ucu botoksu ve iple burun ucu kaldırma işlemleri en sık kullanılan yöntemlerdir. Burun dolgusu operasyonu diğer burun ameliyatlarına göre daha kolay ve hızlı gerçekleştirilen bir işlemdir. Ameliyatsız burun estetiği yani diğer adıyla burun dolgusu fiyatları için de hayali fiyatlandırma yapmak yanlış olur. Şikayete, doktora ve hastaneye göre bu tür ameliyatların fiyatları değişmektedir.

  Burun Ucu Düşmesi Nedir?

  Burnun en uç bölgesi olan burun ucunun, burun sırtı üzerinden kayması sonucu burun ucu düşmesi meydana gelir. Burun ucunun düşmesiyle burun ve dudak arasındaki mesafenin azaldığı görülür ve bu durumda hoş bir görüntü olmaz. Burun ucu düşüklüğü burnun kendi doğal yapısından dolayı kaynaklanabileceği gibi burun estetiği ameliyatları sırasında fazla doku çıkarılması nedeniyle de burun ucu düşmesinin meydana geldiği görülmektedir. 

  Bu tarz operasyonların sonrasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına işinde deneyimli bir doktor seçmek son derece önemli bir konudur. İyi bir doktor seçilmediği halde ameliyat sonrasında yaşanacak en ufak bir olumsuzlukta ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulması söz konusu olabilir. Burun ucunun düşmesi, burun estetiği ameliyatı olduktan hemen sonra ortaya çıkmışsa eğer operasyondan önce yeni şeklini alması 10 veya 12 ayı bulabilir.

  Burun Ucu Estetiği Nedir?

  Burun ucu ameliyatlarında kapalı rinoplasti tekniği uygulanır. Kapalı teknik ile şekilsel sorunların çözülmesi için burunda bulunan burun deliklerinin içinden müdahale yapılmaktadır. Bu teknik sayesinde burun ucu ameliyatlarında dikişi gerekmez. Burun ucu ameliyatı olan hastaların çabuk iyileşmesinin sebebi ise operasyonun kıkırdak ve yumuşak dokunun üzerinde gerçekleştiriliyor olmasıdır. Burnun görünümünde büyük rolü olan burun ucunda görülen şekil bozuklukları genelde şu şekildedir;

  • Burun ucunda sivrilik olması
  • Burun ucunda asimetrilik olması
  • Burun ucunun normalden geniş olması
  • Burun ucunda düşüklük olması
  • Burun ucunda sıkıştırılmış görüntünün var olması gibi sebeplerin görülmesinden kaynaklı burun ucu ameliyatına başvurulmaktadır.

  Burunda Çöküntü Oluşması Nedir?

  Burunda çöküntü yaşanması sık karşılaşılan bir durum değildir. Burunda çöküntünün yaşanması genelde burun estetikleri ameliyatları sonrası karşılaşılan bir durum olsa da kolay kolay meydana gelmez. Burunda çöküntünün yaşanması burun sırtını destekleyen kıkırdağın veya kemiğin fazla alınması, iyi desteklenmemesi gibi yanlış operasyon ve uygulamalar sonucunda meydana gelir. Çöküntünün tedavisi vardır. Burunda oluşan çöküntünün tedavi edilebilmesi için ilk olarak problemin tespit edilmesi gerekilmektedir. Problem tespiti yapıldıktan sonra çöküntünün meydana geldiği bölgeye çöküntünün yok olacağı miktarda kıkırdak yerleştirilmelidir. Kıkırdak yerleştirildikten sonra burunda artık çöküntü problemine rastlanmaz.

  Burun Törpüleme Nedir?

  Burun törpüleme işlemi genellikle kemerli burunlara uygulanan bir işlem olarak bilinmektedir.  Burun estetik ameliyatlarında kullanılan törpü sayesinde burnun sırt yüksekliği istenilen yüksekliğe gönül rahatlığıyla getirilmektedir. Burun kemerinin yüksekliğine ve doktorun tercihine bağlı olarak kemerin düzeltilmesi için törpüleme veya kesilme işlemi yaparak fazlalıktan kurtulmak söz konusudur. Genellikle kemerli burunlarda kontrol açısından törpüleme işlemine başvurulur fakat kemerin olması gerektiğinden fazla olduğu durumlarda törpüleme işlemi yeterli olmayacaktır. Bazen istenilen seviyede burun sırtının açık kaldığına rastlanılabilir. Bu tarz durumlarda burnun yan duvar kemikleri içeri doğru kırılarak tekrar çatı oluşturmaya yardımcı hale getirilir.

  Burun Estetiği Neden Yapılır?

  Burun estetiği ameliyatlarının yapılmasındaki nedenlerden biri doğuştan var olan veya bazı sebeplerden dolayı sonradan oluşan şekil bozukluklarının beraberinde getirmiş olduğu nefes almada yaşanan sorunların giderilmesi ve istenilen görüntüye ulaşılması için yapılmaktadır.

  Solunum sıkıntısı çeken kişilerde neden olan şekil bozuklukları gözle görülebilecek bir sorun olduğu gibi bazen de burnun iç kısmında olan ve dışarıdan fark edilemeyen bozukluklarda görülür.

  Burun estetiği ameliyatı olmanın bir diğer nedeni ise kişinin burnunun görüntüsünden rahatsız olması nedeniyle yaptırmak istiyor olmasıdır.

  Estetiksel amaçlarla yapılan ameliyatlar hastanın istekleri doğrultusunda ilerler fakat burunda bulunan kemiğin çıkıntılı veya eğri bir yapıya sahip olması, burnun normalden daha büyük olması ve burun yapısında bulunan asimetrilik vb. sorunların görülmesi durumunda burun estetiği ameliyatlarına başvurabilir.

  Bazı insanlar görüntü olarak sorunlu bir buruna sahip olmalarına rağmen burnunun o sorunlu görüntüsünden gayet memnun iken, burnunun görüntüsünde veya solunumunda bir sorun olmayan insanlar sadece kişisel tercihleri için burun estetiği ameliyatı olurlar.

  Burun Estetiği Nasıl Yapılır? 

  Burun estetiği operasyonlarından önce, burun estetiği yaptırmak isteyen bireyin ameliyat için uygun bir aday olup olmadığına karar verilmesi gerekilmelidir. Eğer ki birey ameliyat için uygun bir bireyse doktor ve hasta ameliyatla ilgili karşılıklı fikir alışverişi yaparak beklentilerini belirtmeleri ve olabilecek olumlu veya olumsuz tüm durumları konuştuktan sonra doktor, hastaya özel ve uygun plan yapmalıdır. 

  Doktor burun estetiği ameliyatı olacak hastanın geçmişinde yaşamış olduğu tüm tıbbi öyküsünü, bir rahatsızlığa sahip ise o rahatsızlığı ve hali hazırda kullanmış olduğu ilaç veya ilaçlar varsa onların değerlendirmesini yapar. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda doktorun gerçekleştirdiği muayene sonucunda hastanın burun derisi, iç ve dış yapıların incelenmesi ve istenilen değişiklikler üzerine bir yol izlenir.

  Ameliyat olacak hastanın ameliyattan önce bununun fotoğrafları çekilir. Bu fotoğrafların çekilmesinin nedenleri ise hem öncesi ve sonrasını değerlendirmek için hem de ameliyat sırasında doktora yardımcı olması açısından kullanılır. Ameliyattan belirli bir süre önce ve sonra belirli bazı ağrı kesicilerin kullanılmaması pıhtılaşma işlevlerini olumsuz yönde etkileyip kanamayı arttırmaması açısından son derece önemlidir. 

  Burun estetiği ameliyatları genellikle genel anestezi ile yapılsa da bazen küçük dokunuş gerektiren işlemler için doktorun isteğine göre lokal anestezide uygulanabilir.

  Burun estetiği ameliyatlarında genelde 2 tür teknik uygulanır. Bu teknikler;

  • Açık Rinoplasti
  • Kapalı Rinoplasti’dir.

  Açık Rinoplasti

  Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasında bulunan bölgeye küçük bir kesi atılır. Bu atılan kesi sayesinde doktorun görüş açısı genişletilmiş olur. Açık rinoplastinin uygulandığı kişilerde bulunan sorunlar genelde ileri düzeyde burunda bulunan şekil bozukluğu veya daha önceden farklı bir burun estetiği operasyonu geçirmiş olan kişilere uygulandığı bilinmektedir. Bu tekniğin avantajı diğer tekniğe göre görüş açısı olarak daha geniş olmasıdır. Açık rinoplastide  ödem, morluk ve şişlikler daha şiddetli görülür.

  Kapalı Rinoplasti

  Kapalı rinoplastide kesi burun deliklerinin içerisinde kalır. Açık rinoplastiye göre bu yöntemde doktorun görüş alanı az olmasına rağmen bu teknikte daha hızlı iyileşme görülür ve ameliyat izi kalma gibi bir durumla karşılaşılmaz. Kapalı rinoplastiye küçük şekil bozukluklarını düzeltmek adına başvurulur.

  Burun Estetiği Ameliyatının Fiyatı Nedir?

  Burun estetiği ameliyatı olmak isteyenlerin en merak ettiği konu ameliyatın fiyatının ne kadar olduğudur. Burun estetiği ameliyatları özel hastanelerde de devlet hastanelerinde de gerçekleştirilmektedir. Ama özel hastanelerde ameliyat olmak devlet hastanelerinde ameliyat olmaya göre daha maliyetli bir işlemdir.

  Burun estetiği ameliyatları için net bir miktar belirtmek doğru olmaz çünkü fiyatlandırmada etkili olan faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise;

  • Yapılacak işleme
  • Operasyonu gerçekleştirecek doktora
  • Operasyonun yapılacağı hastanenin donanımına göre değişmektedir.
  • En doğru cevaba hastaneyi ve doktoru kesinleştirdikten sonra yapılan görüşmede ulaşabilirsiniz.

  Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var Mıdır?

  Burun estetiği ameliyatlarının kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlandığı yaşlardan itibaren yapılması sağlık açısından son derece önemlidir. Aslında burun estetiği ameliyatlarında yaştan daha çok kemik ve kıkırdak yapısının gelişmiş olması daha önemlidir. Gelişim evresi kız çocuklarında ve erkek çocuklarında farklı olduğu için burun estetik ameliyatları kız çocuklarında 16-17 yaşlarında yapılabiliyorken, erkek çocuklarında 18 yaşından sonra yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ameliyat için uygun olan her üst yaş bireylere burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir.

  burun estetigi

  Burun Estetiği Ameliyatı Olmanın Bir Mevsimi Var Mıdır?

  Burun estetiği ameliyatlarının özellikle bir mevsimi yoktur her mevsimde bu ameliyatlar gerçekleştirilebilir. Fakat doktorlar ameliyat sonrası sürecin hasta tarafından kolay atlatılabilmesi için ve hastanın daha kolay iyileşebilmesi için sıcak mevsimlerde değil de kışın veya bahar aylarında tercih edilmesini önermektedirler. Ama burun estetiği ameliyatı olacak hasta istediği mevsimi seçmekte özgürdür.

  Burun estetiği ameliyatının yaz aylarında önerilmemesinin sebepleri şunlardır;

  • Sıcak havalardan dolayı ödem ve kanama problemlerine rastlanma fazla görülür.
  • Yazın güneşin etkisiyle birlikte ameliyat olan bölgenin renginin koyulaşma ihtimali yüksektir. Bu sebepten ötürü yazın ameliyat olan hastaların mutlaka yüksek koruyuculu güneş kremi ve şapka takmaları gerekmektedir.
  • Güneşin rahatsız etmesi sonucunda güneş gözlüğüne başvurulmamalıdır.
  • Yazın sıcaklardan dolayı duşa girmeye ihtiyaç duyarız fakat burun estetiği ameliyatı olduktan sonra birkaç gün duş alınması yasaktır.
  • Bu sebeplerden ötürü yazın ameliyat olmak biraz zordur fakat bu zorluklara rağmen yazın ameliyat olmak isteyen kişi sayısıda oldukça fazladır.

  Burun Estetik Ameliyatları Kaç Saat Sürüyor?

  Burun estetiği ameliyatları yapılacak operasyona bağlı olarak genelde 2 veya 2.5 saat sürmektedir.  Mesela burun ucu şekillendirme ameliyatları bazı operasyonlara göre daha kısa sürmektedir.

  Fakat burun estetiğiyle birlikte daha önce işlem görmüş bir buruna yeni bir burun yapılabilmesi için 6-7 saate ihtiyaç duyulmaktadır.

  Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yara İzi Kalır Mı?

  Burun estetiği ameliyatlarında iki teknik bulunmaktadır. Bu teknikler açık rinoplasti ve kapalı rinoplastidir.

  Kapalı rinoplastide gözle görülebilecek herhangi bir yara izi kalmaz. Fakat açık rinoplasti tekniğinde iki burun deliğinin ortasında bulunan bölgeye kesik atılarak yapıldığından az da olsa kendini belli eden bir yara izi olmaktadır.

  Açık rinoplastide iz kalmasının sebebleri şunlardır;

  • Kesiğin yanlış yere atılması 
  • Kesiğin yanlış şekilde atılması
  • Kesiğin düzgün atılamaması

  Deride yara izinin oluşmasını derinin kalınlığı etkiler. Kalın deriye sahip insanlarda ince deriye sahip olan insanlara göre daha fazla iz kalır.

  Bunların yanında cerrahın da iz konusunda önemi oldukça fazladır. Burun estetiği yapan doktor işini ciddiye alıp güzel bir şekilde ameliyatını yaparsa dikiş izi kalma olasılığı azalır. 

  İzlerin belirli olmasında deri tipi de önemlidir. Sarı ve beyaz ten rengine sahip insanlarda yara izleri daha kolay iyileşirken esmer ve siyahi ten rengine sahip insanların yara izi daha zor geçer.

  Burun Estetiği Ameliyatında Kanama Çok Olur Mu?

  Burun estetiği ameliyatlarında kanama olması istenmeyen bir durumdur. İşlem sırasında kanamaya başlayan bir burun için bu tür hassas işlemlerin yapılmaya çalışılması doktorun işini zorlaştırmanın yanı sıra işlem sonrasında şişlik ve morluğun oluşmasını arttırır.

  Bu ameliyatta kullanılan atravmatik yöntem olarak bilinen kanamanın en az görüldüğü burun kıkırdak zarı ve kemik zarının altından girilerek yapılan yöntemler tercih edilmektedir.

  Ameliyatın belirlenen bu bölgelerde yapılmasının sebebi kanamanın riskinin çok olmaması için ve ameliyat sonrasında oluşabilecek ödemlerin ve morlukların da en aza indirgenmesi için yapılmaktadır. Doktorlar tarafından burun estetiği ameliyatları her şeye rağmen kanama riskinin az olabileceği ortamlar ve aletlerle yapılır.

  Burun Estetiği Sonrasında Oluşan Şişlik Ve Morluklar Ne Zaman Geçer?

  Burun estetiği ameliyatlarında yapılan işleme göre morarma veya şişlik durumlarıyla karşılaşılmaktadır. Bazen bazı işlemlerde hiç morarma veya şişlik durumlarıyla karşılaşılmamaktadır. 

  Burun ameliyatı sonrasında oluşan morluk ve şişlikler genelde bir hafta içerisinde gözle görülür bir şekilde sararmaya başlar ve daha sonra da birkaç gün içesinde tamamen yok olur. 

  Ameliyat olduktan sonraki ikinci gün genelde şişlikler ve ödemler en üst seviyede olur. Genelde ödemin büyük bir kısmı ilk haftada geçmektedir ama geriye kalan kısmın geçmesi üç ayı bulmaktadır. 

  Şişlik ve morluğun az olması adına başı yüksekte tutarak yatmak ve aynı zamanda göz çevrelerine soğuk uygulamalar yapmak faydalı olacaktır.

  Burun Estetiği Ameliyatında Doktor Nasıl Seçilmelidir?

  Burun estetiği ameliyatı sadece burnu değil aynı zamanda yüz şeklini de etkileyen faktördür. Bu yüzden doktor seçerken çok iyi kararlar vermek gerekir.

  Doğru doktor seçimi yaşanabilecek riskleri azaltır ve istenilen sonuca kavuşmaya yardımcı olur. Burun estetiği ameliyatını olmak için burnunuzu emanet edeceğiniz doktoru seçerken işinde başarılı, deneyimli, ameliyat sırasında ve sonrasında her konuda sizinle ilgilenebilecek doktor tercihi yapmanız gerekir. 

  Doktor bulma konusunda çevrenizden veya elinizin altında bulunan internetten yardım alabilirsiniz. Fakat duyduğunuz her doktoru araştırmakta da fayda vardır. İşindeki başarısı burun estetiği ameliyatının başarılı geçmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesidir. 

  Doktoru belirlemenin ardından doktorla yapılan görüşmede isteklerinizi ve aklınızda oluşan tüm soruları sorduğunuzda almış olduğunuz yanıtlar sizi tatmin ediyorsa doğru tercih ve doğru yolda olduğunuzu gösterir.

  İdeal Bir Burun Nasıl Olmalıdır?

  Burun estetiği ameliyatında hastanın istekleri doğrultusunda ve yüz şekline uyacak altın oran kuralına göre ideal bir burun ortaya çıkmaktadır.

  Hastaların daha iyi anlayıp ve gözlerinde canlandırmaları için doktorun iki boyutlu veya üç boyutlu uygulamalarla göstermesi gerekmektedir. Bu sayede doktor ve hasta ortak bir karar alıp yola çıkar.

  Burnu kullanacak kişinin isteklerinin önemli olduğu kadar yüzüne yakışması da önemlidir. Doğal burunla ameliyat sonrası yapılan burun arasında büyük fark yaşanırsa problemler artabilir. Dolayısıyla da bu durum hastada psikolojik ve fiziksel olumsuzlukların yaşamasına neden olur.

  Uygulama ve resim üzerinden gösterilen sonuçlar operasyon sonrası sonuçlarla örtüşmemesi durumunda hasta ve doktor arasında güven açısından sorunlar yaşanabilir.

  burun estetigi zararlimi

  Burun Estetiği Ameliyatının İyileşme Süresi Ne Kadardır?

  Burun estetiği ameliyatı operasyonlarının boyutuna göre değişiyor olsa da genelde 4-6 saat içerisinde dolaşmaya, 7 saat sonra ise bulantı ve kusma durumlar yaşanmıyorsa yemek yemeye başlanabilir.

  Hastaların bazıları aynı gün taburcu edilirken bazıları ise bir gece hastanede müşahede altında tutulur. Ameliyat bittikten sonra tamponlar yerleştirilir. Yerleştirilen bu tamponlar bir veya iki gün sonra çıkarıldıktan sonra burun sırtına yerleştirilen kalıp ise ameliyattan 1 hafta sonra çıkartılır.

  Ameliyat sonrasında herhangi bir olumsuz bir durum yaşanmadığı takdirde 1 hafta ile 10 gün arasında hasta normal yaşantısına dönebilmektedir. İstenilen ve hedeflenen burun şekli ve iyileşme burun ameliyatı olduktan 1 yıl sonra ulaşılmış olur.

  Burun Estetik Ameliyatı Öncesinde Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Hasta herhangi bir ilaç kullanıyorsa ameliyat öncesinde bu bilgiyi doktoruyla paylaşması gerekmektedir.
  • Operasyona giderken hastanın üzerinde herhangi bir takı olmamalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaçlar ve ağrı kesicileri operasyondan en az 1 hafta önce bırakılması gerekmektedir.
  • Kanamaya neden olacak yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir.
  • Soğuk algınlığına yakalanan hasta mutlaka doktoruna haber vermesi gerekmektedir.
  • Operasyona giderken hasta makyaj ve oje sürmekten uzak durması gerekmektedir.
  • Hasta ameliyattan bir gün önce su veya herhangi bir yiyeceği tüketmemesi gerekmektedir.

  Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Ameliyat sonrasında burnunuzu dışarıdan gelebilecek darbelerden korumanız gerekir. Bu durum yaşanırsa eğer burun şeklinizde geri dönüşü olmayacak değişikliklere neden olmaktadır.
  • Burun estetiği ameliyatı olan hastanın ameliyat sonrasında bir süre spor yapmaması gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrasında birkaç gün duş alınmaması gerekir. Duş alırken baş hariç diğer bölgeleri yıkamanız daha doğru bir harekettir.
  • Burun alçısı ve tamponların ıslanmasına yol açabilecek davranışlardan ve etkenlerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Doktorunuz belirteceği süre boyunca gözlük kullanılmaması gerekmektedir.
  • Düzenli beslenme ve uyku hastanın iyileşme sürecini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.
  • Hastanın dişlerini dikkatli ve özenli bir şekilde fırçalamak burun tabanında oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmektedir.
  Hastanın kişisel tercihinden kaynaklı veya yaşadığı sağlık sorunlarının düzeltilmesi adına yapılan bir işlemdir.
  Ameliyatın tekniğine doktorun yapacağı muayeneler sonucunda hastanın ihtiyacı doğrultusunda karar verilir.
  Burnunun şeklinden ve görüntüsünden memnun olmayan kişiler burun estetiği için uygun adaylardır.
  Anesteziyi kaldıramayan hastalara burun estetiği ameliyatı yapılması önerilmez.
  Burun estetiği ameliyatı olacak hasta ameliyat sonrası mide bağırsak problemleriyle karşılaşmaması için sindirimi kolay lif içeren yiyecekler, kolajen ve ağırlıklı protein şeklinde beslenmesi gerekmektedir.
  Günlük yaşamda kullanmış olduğumuz kişisel bakım eşyaları, hastanede rahat olabilmesi adına pijama, eşofman tarzı kıyafetler getirilmelidir.
  Hasta maskenin burun ucuna denk gelen metal kısmını çeneye gelecek şekilde ters çevirip kullanabilir.
  Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022
  Yayınlama Tarihi: 05 Ocak 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,