COVID-19 Bilgilendirmesi Hakkında
Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Böbrek taşı

Böbrek Taşı Neden Olur?

  Böbrek taşı neden olur, böbrek taşı insan omurgasının her iki tarafında yer alan bir organdır. Böbrek vücuttaki atık ürünlerin kandan temizlenmesiyle görevlidir.

  Vücuttaki atık ürünler idrar yolu ile vücuttan atılır. Kanın temizlenirken kandaki mineral ve tuzlardan oluşan torular zamanla böbreklerde taşa neden olmaktadır.

  Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

  Böbrek taşı genellikle ilk ağrılarla kendini belli etmektedir. Böbrek taşı ağrısının oluşması için idrar yolunu o taşın tıkaması gerekmektedir. Böbrek taşları genellikle üreter yani idrar yoluna girdikleri dönemde belirti vermektedir. 

  • Kişide mide bulantısı ve mide bulantısına bağlı kusma olabilir.

  • Kişi idrara çıktığında idrar yaparken ağrı hissedebilir.

  • İdrar rengi bulanık ve koyu ise böbrek taşı enfeksiyona neden olmuş olabilir.

  • Böbrek taşı kişide yüksek ateş yapabilir.

  • Kişide ani üşüme ve titremeye neden olabilir.

  • İdrara çıkma sayısında artış olabilir fakat idrarı tam anlamıyla kişi boşaltamaz.

  Böbrek taşı idrar yolarını tıkayan ve kişide yukarıda saydığımız belirtilere neden olan bir durumdur. Böbrek taşı idrar yollarını tıkadığında ilerleyen dönemlerde tedavi edilmezse böbrekler fonksiyonunu kaybedebilir ve bu durum her iki böbrekte de varsa böbrek yetmezliği durumu ortaya çıkabilir.

  Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

  Böbrek taşının düşürülmesi için boyutu çok önemlidir. Böbrek taşı boyutu eğer 5 mm‘nin üzerindeyse müdahale gerekebilir. Fakat böbrek taşı 5 mm’nin altındaysa kendiliğinden düşme ihtimalide vardır. Bunun için bol su içmek ve hareket etmek taşların düşmesine yardımcı olabilir. 5mm’ nin üzerindeki taşlarda operasyon gerekmektedir

  Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

  Böbrek taşının oluşmaması için kişi beslenme şekline ve genel hayat düzenine dikkat etmelidir. Beslenme ve genel hayat düzeni kişide böbrek taşı oluşumunu ciddi oranda etkilemektedir.

  • Bol su tüketmek

  • Hareketli bir yaşam tarzı yürüyüş v.b.

  • B6 vitamini içeren besinler tüketmek( üzüm, nar, kereviz, karpuz v.b. )

  Erkeklerde böbrek taşı oluşumu kadınlara oranla daha fazladır bu yüzden belirtilen tavsiyelere uymak gereklidir. Bunda genetik durumda etkin rol oynamaktadır. Kilo böbrek taşı oluşumuna neden olduğundan beslenme şeklinin düzenlenmesi ve sağlıklı beslemeye geçilmesi önemlidir.

  Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020
  Yayınlama Tarihi: 02 Ocak 2013

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.