Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bit Nasıl Geçer? Bitten Kurtulmanın Yolları

Bitlenme hemen hemen her kişide, her jeopolitik yerde, her yaşta meydana gelebilen, bulaşan kaynağı insan olan bir rahatsızlıktır. Üç tür bitlenme vardır; “baş biti”, vücut biti ve kasık biti olarak sıralanabilir. Baş biti okul çağına gelmiş çocuklarda en sık görülen bit türüdür. Özellikle 3-10 yaş grubu kız çocuklarda daha yaygındır, saçtan saça, ortak kullanılan araç gereçlerle, direkt veya dolaylı biçimde geçer.

Erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olur. Kişisel temizliğine özen gösteren kişiler bile bitlenme yaşayabilir. Bitlenme ortak yaşam alanlarındaki kişileri, okul çağındaki çocukları ve onların ailelerini de olumsuz etkileyen bir sağlık problemidir, tedavi edilebilir.
Bitlenmede öncelikle yumurtalar saça yapışarak bulaşır ve kepeğe benzer bir görüntü oluşturur. Saçtan kolay kolay ayrılmaz, saçlı deride kuvvetli kaşıntıya neden olur. Bazı durumlarda ise saç derisinde sulanır egzama benzeyen kötü kokulu, görüntülü bir tablo meydana gelir. Sosyal şartların iyi olmayışı ve yeterli kişisel temizliğe özen göstermeme gibi durumlar bitlenme riskini arttırır.
Ense bölgesinde kaşınma meydana gelir. Çıplak gözle kontrol edildiği zaman “sirke” olarak adlandırılan bit yumurtaları kendini gösterir. Bu yumurtalar zaman geçtikçe “larva” daha sonra ise yetişkin bit haline dönüşürler.

Bitlenmemek İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Bitlerin varlığı binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Bitler, insan saçına yapıştıkları zaman yaşam alanı elde etmiş olurlar. İnsanlarla beraber yaşamlarına devam eden bu bitlerin oluşma sebepleri henüz bir netlik kazanmamıştır. Çocuklarınız, yakınlarınız bitlenme problemi yaşıyorsa, muhtemelen içinde bulunduğu çevreden kaynaklıdır. Bu yüzden iç içe yaşanan ortamların temiz tutulması oldukça önemlidir. Ayrıca bitlenmemek için bazı önlemler alınması gerekir. Bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kişilerle iç içe yaşanılan alanlarda temizlik kurallarına özen gösterilmelidir.
 • Kalabalık yerlerde vakit geçiren çocuklar öğretmenler ya da aileleri yardımı ile periyodik olarak kontrol edilmelidir.
 • Çocukların kişisel bakımlarına özen gösterilmelidir.
 • Öğrenciler bit tehlikesine karşı bilgilendirilmelidir.
 • Çocuklara kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri konusunda eğitim verilmelidir.

Bit Nasıl Temizlenir?

Bit temizliği için ilk önce bir uzmandan yardım alınmalıdır. Uzmana danışmadan bit tedavisi uygulamak, kötü sonuçlara neden olabilir. Bit tedavisinde uzmanların görüşleri şu şekildedir;

 • Gerekli olan kişisel temizlik gereçleri temin edilmelidir.
 • Okulda bu durumdan etkilenmiş olan kişilerin aynı anda tedaviye başlaması gerekir.
 • Evde ya da okulda herhangi bir bireyde bit tespit edilirse herkes kontrol edilmelidir. 
 • Bit kontrolü ve bitten temizlenmeye yardımcı olacak sık dişli taraklar kullanılabilir.
 • Uzman kontrolünde farklı kimyasal ilaçlar kullanılarak bit tedavisi uygulanabilir.
 • Bit bulaşan çocuğun kişisel eşyaları temizlenmeli ve havalandırılması sağlanmalıdır. Çünkü bitler insan bedeni haricinde belirli bir süreden sonra varlığını devam ettiremez.

Bit yumurtaları kısa bir süre sonra canlı bit haline dönüşmektedir. Bu yüzden bir an önce kontrollü bir şekilde temizliği vakit kaybetmeden sağlanmalıdır. Genel olarak tek doz tedavi uygulanır. Böylece daha sonra bulaşma riski hızlı bir şekilde azalır, çocuk normal hayatına devam edebilir. Fakat kaşıntı, uygulanan tedavinin ardından 2 hafta kadar devam edebilir, bu rahatsızlığın sürdüğü anlamına gelmez. Saçlı deride tedavi sonrası ölü sirkeler kalabilir. Bu ölü sirkelerin bulaşma özelliği bulunmaz. 
Bitin sona ermesi için çocukların saçlarını kestirmek yanlış bir davranıştır. Çünkü bitlerden arınmak için saçların kısa olması gerekmez. Tek bir farkı vardır, kısa saçta tüm bu temizlik uygulamalarının daha basit olmasıdır. Bu yüzden, çocuğun saçını eğer kendi onayı yoksa kestirmemek gerekir, bu durum çocuk üzerinde travma etkisi oluşturabilir.

Uygulanan uygun tedavi yöntemi ile ortalama 7-10 gün aralığında bitten temizlenilebilir.
Bitlenmenin en yaygın meydana gelen semptomu kaşıntıdır. Kaşıntı, bilhassa bitlerin beslenmek için kan emerler ve şiddetlidir. Baş bitinin en fazla etkisinde olan kısımlar ense, şakaklar ve kulak arkasında bulunan saçlı deridir.
Bitler kendiliğinden kirlilik nedeni ile oluşmazlar. Bulaş yolu kafadan kafaya geçerek olur. Kişinin kafasında ortalama 24 saat hayatta kalabilmektedirler.
Saç biti uçmaz ve zıplamaz. Erişkin olan bit türlerinin yaşama süresi ortalama olarak 30 gün olarak belirlenebilir. Bu zaman zarfında dişi bitler günde on tane sirke olarak tanımlanan yumurtayı genel olarak geceleri saç diplerine bırakırlar. Saç teline yapışmış olan sirkeler tipik bir şekilde başın arka kısmında ense bölümüne yakın ve kulakların arka kısmında gelişirler.
Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2022
Yayınlama Tarihi: 12 Eylül 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,