Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bebeklerin Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerin de gözlerinde sulanma, burunlarında tıkanma ve kulaklarında kir oluşabilir. Bebeklerin temizliği sağlıkları açısından önemlidir. Yetişkinlere oranla ciltleri daha hassas ve kırılgan olan bebeklerde tahriş ve enfeksiyon gelişme riski fazladır. Bebeklerde yapılması gereken kulak temizliği zor olarak düşünülse de bazı hassas noktalara ve güvenliğe dikkat edilmesi durumunda çok fazla korku duyulacak işlemler değildir.

Bebekler çok fazla hassas oldukları için ve iletişim kurma becerileri gelişmediği için yapılacak olan temizlik işlemleri sırasında zarar görüp görmedikleri anlaşılamaz. Anne babaların özellikle ilk çocuklarında yaşadığı bebeğe zarar verme korkusu ve endişesi birkaç ipucuna dikkat etmeleri durumunda başarı ile gerçekleşir.

Kulak Kiri Nedir? 

Kulak kiri, toplumda bilinenin tersine kulak içi kir veya pislik birikimi değildir. Dış kulak çevresi ve dış kulak yolu ile ortaya çıkar. Kulak yolu kanalında bulunan ve kulak salgısını ortaya çıkaran bezler bulunmaktadır. Dış kulaktan üretilen salgı, toplum içinde kulak kiri olarak bilinmektedir. 
Özellikle kulak zarını dışarıdan gelebilecek bakteri ve toz benzeri parçacıklara karşı korur ve kulak yolunun nemli ve kaygan olmasını sağlar. Vücuttaki doğal savunma mekanizmalardan sadece biridir. Bu salgı maddesinin temizlenmesi ile birlikte kulak zarı, iltihap ve enfeksiyon gelişimine karşı savunmasız kalır.
Kulak kanalı, kulak kirinin olmadığı durumlarda kulağı tahrişe ve iltihaplanmalara karşı savunması duruma getirebilir. Birikintinin çok fazla olduğu durumlarda doktor tarafından müdahale ve temizleme işlemi gerekir.

Bebeklerin Kulaklarının Temizlenmesi Gerekir mi?

Bebeklerin kulak temizliği ve kulağın temiz tutulması önemli olarak görülür. İlerleyen dönemlerde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlar. Bebeklerin yıkanma sırasında da kulağın etrafı ve dış temizliği de yapılabilir. Bir bez veya bir pamuk yardımıyla yapılması yeterli görülmektedir. Pamuklu çubuk tarzı şeylerin kullanımı güvenli olarak görülmediği gibi önerilmemektedir. 
Kulak kiri, anktibakteriyel, koruyucu ve kayganlaştırıcı bir görev aldığı için bebekler için sağlıklı görülür. Kiri çıkarmaya çalışmak ve temizlemek bazı tehlikelerin gelişmesine neden olabilirken, vücudu da enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir.

Bebeklerin Kulakları Ne Zaman ve Nasıl Temizlenir?

Yenidoğan bebeklerin kulaklarını temizlemek için en doğru zaman banyo öncesidir. Her gün yıkanmalarına gerek olmayan yenidoğan bebeklerin haftada en fazla 2-3 defa yıkanmaları yeterli olarak görülmektedir. Bununla birlikte yapılması gereken kulak temizliği de bu sayılarda olmalı ve fazlası yapılmamalıdır. 
Bebeklerde temizleme uygulamaları banyo yapıldığı zamanlarda ve hemen öncesinde kolaylıkla yapılabilir. Çok fazla sıcak olmaması ile birlikte hazırlanan su, havlu veya pamuğun ıslatılması ile beraber kulak çevresi ve dışı silinir. 
Havlu ile birlikte sabuna gerek yoktur ve çoğunlukla önerilmez. Yumuşak bir havlu tercih edilmelidir. Kulağa su kaçma durumuna dikkat edilmeli ve temizleme işlemleri sırasında bir kulaktan diğerine geçmeden önce kullanılan malzemelerin temizlenmesi gerekir. Bebeklerin kulak temizliği dikkatli yapılmalıdır.
Bez, pamuk veya tercih edilen yumuşak havlu bebeklerin kulağına sokulmaz. Bu işlemler kulak kanalına zarar verebilir ve ciltlerini tahriş edebilir. Temizliğin yapılmasındaki hedefin kiri temizlemek olmadığı unutulmamalıdır.

Bebeklerde Kulak Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin kulak temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Özellikle çubuk benzeri şeylerin kulağa sokulması durumunda kirin büyük bir bölümü daha da derinlere inebilir. Parmakların sokulması da yanlıştır. En az çubuklar kadar tehlikeli olan bu durum zarın yapısına zarar verebilir.
Kulak içi temizliği sırasında kulakta su olmaması ve bebeğin kulağının nemli bırakılmaması önemlidir. Temizleme işlemi sonrasında kurulama önemlidir.
Kulak çevresi dış ve arka bölümü de temizlenmelidir. Özellikle Yenidoğanlarda sıklıkla yapılmamalı ve belli aralıklarla yapılmalıdır. 
Temizleme işlemi sırasında bazı durumlarda damla benzeri gliserin veya zeytinyağı önerilmektedir. 
Kulak içi birikmiş kir çok fazla ve dikkatli bir şekilde denenmesine rağmen çıkmıyorsa bebeğin bir uzman aracılığıyla kontrol edilmesi ve temizlik işleminin yapılması gerekir.
Çubukların tercih edilme durumu olduğunda bebekler için özel olarak üretilmiş kulak çubuklarının kullanılması gerekmektedir.

Bebeklerde Kulak Damlası Kullanımı

Yenidoğan bebeklerde kulak damlası doktor tarafından reçete edilmişse veya kir oluşmasını önlemek amacıyla kulak yukarı dönecek şekilde bebek yan çevrilir. Kanalı açabilmek adına kulak nazikçe aşağı ve geri doğru çekilir. Doktor tarafından önerilen oranda damla kulağa damlatılır. 
Bebek yaklaşık 10 dakika yatar pozisyonda ve damlanın içerde kalmasını sağlayacak şekilde tutulur. Sonrasında ise damlaların kulak içine doğrudan yuvarlanması sağlanarak kalan kısmın dışarı akmasına izin verilerek temiz bir bezle silinir. 
Damlalar kesinlikle uzman kontrolünde kullanılmalı ve doktor tarafından reçete edilen damlalar kullanılmalıdır. Ayrıca uzman doktorun önerdiği ölçüde ve sıklıkta kullanılmalıdır.

Kulak kiri, kulağı dışarıdan gelebilecek birtakım zararlı maddelere karşı oluşan önemli bir salgı olarak bilinir. Koruyucu özelliği bulunmasına rağmen fazla olan kir zarar vermeden temizlenmelidir. Özellikle yenidoğan bebeklerde bu duruma dikkat edilmeli ve hassas yaklaşılmalıdır.
Bebekler için özel olarak üretilmiş kulak çubuğu ile birlikte yavaş ve hassas bir yaklaşımla yüzeysel bir temizlik yapılması yeterlidir. Güvenilir bir yapısı olan bu çubukları bebeklerin kulaklarında dikkatli kullanımı fayda sağlar.
Bebeklerin kulak kiri genellikle yumuşak ve sarı renktedir. Çocuklarda sıklıkla görülen bu durum, yetişkinlere oranla daha fazla kir üretimi normal karşılanır. Çocukların yaşlarının ilerlemesi ile bu üretim azalır. Ayrıca ıslak, yapışkan ve sarı olan kulak kiri çoğu kişide bulunan sık kir türlerindendir.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022
Yayınlama Tarihi: 21 Kasım 2022

Kategori: Genel Sağlık

Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sizi Arayalım


Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
,