Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Basur Nedir, Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Basur Nedir

  Basur nedir, makat bölgesinde yer alan problemlerden kaynaklanan bir sorundur. Anüs ya da makat bölgesinde yer alan damarlarla ilgili bir durumdur.

  Makat ve anüste yer alan damarların büyümesi ve şişmesiyle oluşan bir durumdur. Bu bölgede oluşan şişkinlikle zaman zaman anüsten dışa sarkabilir ve dışarıdan görünür hale gelebilir. Bu durum estetik olarak kişileri rahatsız etmektedir aynı zamanda eğer dışarıya çıkan meme dediğimiz durum fazlaysa temizlik konusunda da ilerleyen dönemlerde rahatsız edebilmektedir.

  Basur kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlar internal ( iç basur)  ve eksternal ( dış  basur ) olarak adlandırılmaktadır. İç basur genellikle sancıya ve ağrıya neden olmamaktadır fakat dış basur genellikle ağrıya ve sancıya neden olmaktadır. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

  Basur Neden Olur?

  Basurun oluşumunda özellikle dışkılamada çok zorlanma olursa o bölgedeki damarlar çatladığından hasar oluşturmakta ve ilerleyen dönelerde bu durum kabızlık olarak devam ederse basurun oluşması ihtimaldir. Basuru genetik durumlarda etkilemektedir.

  Basurun kendi içerisinde evreleri bulunmaktadır. Bu evrelerden kısaca bahsedilecek olursa;

  1.evre:  Bazı kişilerde bu evrede ufak kanamalar olabilmektedir. Bu evrede basur doksusu gözle görülmez yani dışarıya çıkıntı oluşmaz iç tarafta ağrı hissedilebilir.

  2.evre: Basur dışkılama yaparken dışarıya çıkar fakat dışkılamadan sonra tekrar içeriye girer. Kişi yine bu evrede basur memesini farketmeyebilir fakat hissedebilir.

  3.evre: Basur memesi olarak bahsettiğimiz durum burada meydana gelmektedir. Kişi kendisi de dışarıdan bu durumu fark eder. Ödeme yol açar o bölgede ve rahatsız eder.

  4.evre: Bu evrede kişi kendi de dışarıdan basur memesini görür ve zaman zaman ağrılar hissedebilir ilerleyen dönemlerde kişinin ağrıları belirli dönemlerde artış gösterebilir.

  Basur belirtilerinden bahsedecek olursak;

  •    Dışkılama sırasında kanama
  •    Anüs yakınında kaşıntı ve şişlikler
  •    Dışkılamadan sonra otururken hissedilen ağrı
  •    Makatta basur memesi oluşması

  Basura Ne İyi Gelir, Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Basura ne iyi gelir, genellikle ağrıyan bölgelere ağrıyı hafifletecek kremler uygulanmaktadır. Fakat bu krem uzman tarafından verilmeli ve uygulamalıdır. Özellikle hamilelelik, kabızlık, aşırı kilo, bağırsak problemlerinden kaynaklanan durumlardan basur oluşmaktadır.

  •    Bol sıvı tüketimi

  •    Posalı yiyecekler tüketilmesi

  •    Zeytinyağı kullanımının arttırılması

  •    Doktorun verdiği krem ve fitillerin uygulanması

  •    Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanları edinmek

  •    Doğal probiyotikleri tüketmek ( yoğurt ve kefir gibi )

  •    Egzersiz yapmak ve hareketli bir yaşamı benimsemek

  Özellikle basur tedavilerinde beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi tekrar basur oluşumunun önüne geçmektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenmek kabız olmamaya özen göstermek en önemli şeylerden biridir.

  Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021
  Yayınlama Tarihi: 09 Şubat 2021

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217