Sağlık Rehberi Sağlık Rehberi

Bağırsak Solucanı Nedir? Neden Olur?

Bağırsak solucanı; bağırsaklarda yaşayan, tüketilen gıdalar ile beslenen parazitlerden oluşmaktadır. Bağırsak parazitleri bağırsaklardaki sindirim sisteminde yaşar. Bağırsak solucanı, kolayca tedavi edilebilen enfeksiyonel bir hastalıktır. Tedavi yöntemi, tekrardan enfekte oluşmasını engeller. Mutlak bir sonucu görmek için, aynı evde yaşayan kişilerin de tedaviyi kabul etmesi gerekir. Bağırsak solucanı hastalığının vücuttan atılması için bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde bireyler doğal ve sağlıklı bir şekilde hastalıktan kurtulmaktadırlar.

  Bağırsak Solucanı Neden Olur?

  Bağırsak solucanı, küçük parazitli solucanların sebep olduğu, bir çeşit bulaşıcı bağırsak hastalığıdır. Her sene yüz binlerce insanı, genellikle de okul döneminde olan çocukları etkisi altında bırakan bir hastalıktır. Bağırsak solucanı, kişide yaygın olarak gözüken birkaç belirtiye sebep olmaktadır. Bu belirtiler, deride kaşıntı ve huzursuzluk hissi olarak bilinmektedir. Ancak bu belirtilerin kişiye zararı olmaz ve tedavi yöntemi oldukça kısadır. Bağırsak solucanı, kirli el yüzeylerinde, objelerde ve eşyalarda bulunabilir. Bağırsak solucanı yumurtasının özellikle benimsediği yerler şunlardır;

  • Yatak çarşafları
  • Yüz ve el havluları
  • Giysiler
  • Klozetler
  • Besinler
  • Bardak ağızları
  • Mutfak tezgahı yüzeyi

  Vücutta yer alan solucanlar, yumurtanın bedene alınmasından 1-2 ay sonra yumurtayı dışarı atmak için anal alana ulaşır. Bu zamanlarda sık sık makat bölgesinde yoğun derecede kaşıntı olmasına sebep olur. Birey, makat alanını kaşımaya kalkıştığında bu yumurtalar el parmaklarında birleşirler ve tırnak aralarında tutunurlar.

  Bağırsak Solucanı Belirtileri Nelerdir?

  Bağırsak solucanı hastalığının belli başlı semptomları vardır. Bu semptomlar arasında şunlar yer almaktadır;

  • Kişiyi, geceleri de dahil olmak üzere huzursuz edecek şekilde makat bölgesinde ya da vajinal alanda kaşıntı yaşanabilir.
  • Uyku problemi ve huzursuzluk hissi yaratabilir.
  • Ara sıra mide ağrısı ve mide bulantısı yaşanabilir.

  En belirgin özellikleri makat bölgesi etrafında kaşıntı ve uyumada güçlük yaşanmaktadır. Kaşıntı genel olarak geceleri ortaya çıkmaktadır. Bir diğer belirti ise vajinada oluşan akıntıdır. Bu akıntının artmasıyla genital bölgede enfeksiyonel bir rahatsızlık oluşabilir.

  Bağırsak Solucanı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Bağırsak solucanı, basit olarak tedavi edilen enfeksiyonel bir hastalıktır. Tedavi yöntemi, tekrardan enfekte oluşmasını engeller. Mutlak bir sonucu görmek için, aile fertlerinin de tedaviyi kabul etmesi önemlidir. Tedavi, iki yöntemle olmaktadır. Bu yöntemler şu şekildedir;

  • 1,5 ay boyunca temiz bir bakım yapılabilir
  • İlaç yoluyla tedavi edilebilir.

  Tedavi sürecinde ilaç tercih edilecekse bu ilaçlar evde yaşayan herkese verilmesi gerekir. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi, aile fertlerine bulaşma oranı fazladır. Bu sebeple, hiçbir semptom olmasa dahi, aile fertlerinden bir kişiye de bulaşmış olsa diğer kişileri de kontrol altında tutmak gerekir. Gebeler veya emziren anneler ilaç tedavisi yerine tahmini 1,5 ay devam eden tedavi yöntemini tercih etmelidirler. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; tekrar enfekte olumunu engellemek için, giysileri, yatak örtülerini, el ve yüz havlularını temizleyerek kullanmak gerektiğidir.

  Bağırsak Solucanı İçin Bitkisel Tedavi

  Bağırsak solucanı hastalığının vücuttan atılması için bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde bireyler doğal ve sağlıklı bir şekilde hastalıktan kurtulabilirler. Bitkisel tedavi yöntemleri şu şekildedir;

  • Zerdeçal: Bağırsak solucanını bedeninizden dışarı atmak için vitamin etkisindeki zerdeçal bitkisini kullanabilirsiniz.
  • Kekik: Bedeni temizleyen ve bağırsak solucanından kurtaran bir bitki çeşididir. Kekik suyu, günde 3 defa içtiğiniz takdirde idrar geçişlerini hijyen bir hale getirerek, bağırsak solucanlarının vücuttan atılmasını sağlar.
  • Papatya Çayı: Bağırsak solucanını hızlı bir şekilde bedenden atılmasına yardımcı olan bir bitkidir. Gün içinde 1 ya da 2 kupa bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Yeşil Çay: Sürekli olarak idrar yapılmasını sağlayan ve bedendeki tehlike uyaran bakterilerin atılmasına yardım eden bir içecek çeşididir.
  • Zencefil: Bedeni, tehlikeli uyarıcılardan koruyan bir bitkisel besindir. Toz zencefili bir kase yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Ananas: Vücutta kaşıntı ve mide ağrısı sorununuz varsa, gün içinde 1 ya da 2 dilim ananas yemek,  bağırsak solucanlarından kurtulmak için mutlak bir çözümdür.
  Bağırsak solucanı yaşayan kişide kanlı ishal görülebilir. Kanlı ishal, dışkı yoluyla ishale sebep olan bağırsak hastalığıdır. Bağırsak solucanı, kalın bağırsakta ve dış genital bölgede kaşıntıya ya da pul pul dökülmeye sebep olabilmektedir.
  Bağırsak solucanı erken teşhis konulmazsa, çocuklarda ve bebeklerde tehlike içeren sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, kişide en ufak bir belirti görüldüğü takdirde uzman bir doktora görünmesi oldukça önemlidir.
  Sabah ilk uyandığınızda anal ve çevresi temizlenmelidir. Gün aşırı, giysiler ve yatak örtüleri değiştirilmelidir. Kaşıntı yaşansa bile o bölgeye dokunulmamalı ve eller sıklıkla yıkanmalıdır.
  Ağızdan salya damlaması da bağırsak solucanlarının semptomları olabilir. Aynı zamanda uykulu haldeyken ağızdan sular akabilir ve bu sebeple solucanlar ağız kokusuna neden olabilirler.
  Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2022
  Yayınlama Tarihi: 20 Haziran 2022

  Kategori: Genel Sağlık

  Sayfa içeriğinde yer alan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İlgili sayfada tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğeler yer almamaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
  Sizi Arayalım


  Google Play Download_on_the_App_Store_Badge_TR_blk_100217
  ,